facebook RSS # #

15.02.2019 23:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-01-25 13:50       aktualizacja: 2018-01-25 18:20       MIASTO
  A A A

Karta Krakowska. Od lipca w grodzie Kraka nowe bonusy dla stałych mieszkańców i płacących w nim podatek dochodowy

Karta Krakowska. Od lipca w grodzie Kraka nowe bonusy dla stałych mieszkańców i płacących w nim podatek dochodowy
Fot. UM Kraków - Wiesław Majka
Kraków wprowadzi od lipca pakiet zniżek dla zameldowanych w tym mieście na stałe i płacących w nim podatek dochodowy. Będzie to m.in. do 20-procentowa zniżka na okresowe bilety komunikacji miejskiej.

Od lipca krakowianie będą mogli korzystać z tzw. Karty Krakowskiej, uprawniającej do dużej zniżki przy zakupie okresowego (np. miesięcznego) biletu na komunikację miejską. Jej posiadacze będą mogli liczyć także na ulgi m.in. przy zakupie biletów do miejskich instytucji kultury. Kartę będą mogły otrzymać osoby zameldowane na stałe w Krakowie lub odprowadzające w nim podatek dochodowy. 

Program, jako element polityki promocyjnej miasta, ma na celu "utrwalenie więzi mieszkańców z miastem, m.in. przez wzrost liczebności mieszkańców, zwiększenie dostępności do usług publicznych, w szczególności w zakresie komunikacji miejskiej i dóbr kulturalnych oraz wzrost dochodów gminy". Według szacunków pozyskanie jednego podatnika to wzrost dochodów na poziomie 2 tys. zł.

- Działania te winny spowodować, że Kraków stanie się jeszcze bardziej atrakcyjny dla obecnych oraz przyszłych mieszkańców. Jednocześnie program może przyczynić się do wzrostu liczby mieszkańców korzystających na co dzień z komunikacji miejskiej, a co za tym idzie spadku liczby osób korzystających z samochodów oraz emitowanych w związku z tym zanieczyszczeń – podkreśla prezydent Majchrowski.

W ramach Karty Krakowskiej stworzony zostanie system zniżek, preferencji i uprawnień. Do programu przystępować będą mogli również prywatni przedsiębiorcy na podstawie zawieranych z gminą porozumień, przy czym udzielane przez nich zniżki nie będą finansowane przez miasto.

Karta Krakowska realizowana będzie w siedmiu obszarach: komunikacja miejska, kultura, sport i rekreacja, wychowanie i oświata, zdrowie, gastronomia i sklepy, usługi.

W pierwszej kolejności planuje się wprowadzenie udogodnień związanych z dostępnością do komunikacji miejskiej oraz miejskich muzeów i galerii.

Czego potrzeba, aby otrzymać kartę? Wystarczy zameldowanie na pobyt stały w Krakowie lub rozliczanie podatku dochodowego od osób fizycznych w urzędzie skarbowym, jako mieszkaniec Krakowa. Należy zaznaczyć, że nie będzie wymagane osiąganie jakiegokolwiek dochodu.

Karta będzie wydawana na rok. Osoby zameldowane na stałe w Krakowie nie będą musiały składać wniosku o przedłużenie jej ważności. W tym przypadku ważność kart przedłużana będzie automatycznie.

Osobom, nie zameldowanym na stały pobyt w Krakowie, karta będzie wydawana, a jej ważność przedłużana, na podstawie wskazywanego miejsca zamieszkania w rocznym rozliczeniu PIT.

Dzieciom do 6. roku życia karta nie będzie wydawana, a zniżki, ulgi, preferencje i uprawnienia w ramach Karty Krakowskiej będą im przysługiwały na podstawie ważnej karty, wydanej rodzicowi, wychowawcy lub dyrektorowi placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Karta wydawana będzie w formie dokumentu z tworzywa sztucznego lub w formie elektronicznej. Będzie także nośnikiem biletu komunikacji miejskiej w Krakowie.

Władze miasta spodziewają się, że z programu skorzystać może nawet 300 tys. mieszkańców. Koszty związane z jego wdrożeniem i wydawaniem kart w 2018 r. oszacowano na 3,3 mln zł.

Źródło: UM Kraków
jas/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25