facebook RSS # #

20.05.2019 22:04

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-30 09:51       aktualizacja: 2018-04-30 09:57       MIASTO
  A A A

Większy Rzeszów. Wojewoda: pozytywna opinia ws. włączenia do Rzeszowa dwóch sołectw

Większy Rzeszów. Wojewoda: pozytywna opinia ws. włączenia do Rzeszowa dwóch sołectw
Fot. Fotolia
Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart wydała pozytywną opinię ws. włączenia do Rzeszowa sołectw Matysówka i Miłocin. Negatywnie zaopiniowała drugi wniosek magistratu dot. połączenia stolicy Podkarpacia z gminą Krasne. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów do końca lipca br.

O swojej decyzji wojewoda poinformowała w piątek na konferencji prasowej w Rzeszowie. Leniart podkreśliła, że przygotowanie opinii było dla niej bardzo trudnym zadaniem. Dodała, że bardzo duże znaczenie dla niej miały konsultacje, które przeprowadziła m.in. z mieszkańcami i samorządowcami.

Podając powody negatywnej opinii ws. połączenia Rzeszowa i gminy Krasne, wojewoda wymieniła m.in. brak zgody rady gminy Krasne oraz wynik referendum, w którym mieszkańcy Krasnego wypowiedzieli się przeciwko przyłączeniu do Rzeszowa.

Samorząd Rzeszowa złożył też drugi wniosek o rozszerzenie granic miasta, w którym chciał włączyć pojedyncze sołectwa z ościennych gmin. W tym przypadku wojewoda pozytywnie zaopiniowała włączenie do Rzeszowa tylko dwóch sołectw Matysówka z gminy Tyczyn oraz sołectwa Miłocin z gminy Głogów Małopolski. W obu przypadkach wojewoda zaznaczyła, że sołectwa są m.in. infrastrukturalnie połączone z Rzeszowem.

„W Matysówce był również pozytywny wynik konsultacji społecznych, poza tym sołectwo z trzech stron graniczy z Rzeszowem” – powiedziała Leniart.

Przypomniała, że część sołectwa Miłocin została włączona już do Rzeszowa w 2010 r. „Sami mieszkańcy podkreślali też, że historycznie zawsze byli połączeni z Rzeszowem” – dodała.

Leniart zapowiedziała, że powoła radę naukową, która zajmie się przygotowaniem planu poszerzenia granic Rzeszowa. W jej ocenie brak takiego planu powoduje konflikty między samorządem Rzeszowa a włodarzami ościennych gmin. „Brakuje także dialogu, a to uniemożliwia np. zaplanowanie przez sąsiednie gminy inwestycji na swoim terenie” – zauważyła.

Rada ma przygotować na przełomie września i października ramowy plan poszerzenia granic stolicy Podkarpacia. „Wydając w przyszłości opinie nt. wniosków o poszerzeniu Rzeszowa chcę się oprzeć na opinii fachowców. Ufam, że będzie to też wskazówka dla władz miasta, w jakim kierunku rozszerzać granice. Liczę, że rada wypełni też brak dialogu, jaki obecnie można zaobserwować” – zaznaczyła Leniart.

Rzecznik prasowy prezydenta Rzeszowa Maciej Chłodnicki powiedział PAP, że decyzja o włączeniu Matysówki i Miłocina to dobra wiadomość zarówno dla mieszkańców stolicy Podkarpacia, jak i tych sołectw. „Prezydent Rzeszowa wkrótce spotka się z mieszkańcami tych sołectw i będzie chciał usłyszeć od nich jakich inwestycji oczekują” – dodał.

Odnosząc się do negatywnych opinii ws. pozostałych sołectw i przyłączenia całej gminy Krasne, Chłodnicki zaznaczył, że samorząd niemal co roku składa wnioski o rozszerzenie granic i nie zawsze są one pozytywnie opiniowane.

Zadeklarował, że jeśli wojewoda powoła radę naukową ds. poszerzenia granic Rzeszowa, to przedstawiciel miasta weźmie w niej udział. „To dobry pomysł, bo im więcej mówimy o poszerzeniu tym lepiej” – powiedział.

Poszerzanie granic Rzeszowa to jeden z priorytetów rządzącego miastem od 2002 r. prezydenta Tadeusza Ferenca. Pierwsze rozszerzenie granic stolicy Podkarpacia miało miejsce w 2006 r., a potem następowało kilka razy.

Przed powiększeniem, w roku 2005, Rzeszów miał powierzchnię 54 km kw. i liczył 159 tys. mieszkańców. Obecnie jest to odpowiednio ponad 120 km kw. i ponad 190 tys. mieszkańców.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-04-30 12:43:57
kij: Kiedy wreszcie pogonią tego zaborcę Ferensa. Każde poszerzenie gminy kosztem drugiej powinno się wiązać z wykupieniem przez przejmującego wszystkich komunalnych infrastrukturalnych obiektów .
I musi być zgoda wszystkich mieszkańców, którzy by chcieli tej zmiany mieszkających na danym terenie.To nie może zależeć od kaprysu jakiegoś tam Ferensa, którego jedynym pomysłem na rozwój Rzeszowa jest zagrabianie sąsiadujących terenów podmiejskich z gotową infrastrukturą , za którą sąsiedzi będą spłacać zaciągnięte kredyty na drogi, szkoy, przedszkola, domy kultury itp.RZESZÓW JUŻ PO POPRZEDNICH WYBRYKACH JEST NAJRZADZIEJ ZALUDNIONYM MIASTEM NA PRAWACH POWIATU W POLSCE !!!!!!!
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25