facebook RSS # #

20.05.2019 22:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-11 08:00       aktualizacja: 2018-05-11 16:28       MIASTO
  A A A

Środki na odnowę. Rewitalizacja przy współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi

Środki na odnowę. Rewitalizacja przy współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi
Fot. UM Ostrowiec Św.
Prawie 35 mln zł trafi na inwestycje w Ostrowcu Św. w ramach programu rewitalizacji. Za te pieniądze planowane jest m.in. zagospodarowanie części dziedzińca browaru, czy renowacja i przebudowa historycznego budynku Kina Etiuda wraz z adaptacją na Centrum Tradycji Hutnictwa.

Umowę na unijne dofinansowanie przedsięwzięcia, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, podpisali w piątek, 11 maja marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas i prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński w obecności m.in. przedstawicieli dwóch ostrowieckich spółdzielni mieszkaniowych.

Całkowity koszt projektu to 34,8 mln zł, z czego 3 mln zł pochodzi z budżetu państwa, 11 mln zł ze środków gminy Ostrowiec Świętokrzyski oraz dwóch spółdzielni mieszkaniowych – Ostrowieckiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz Spółdzielni Mieszkaniowej Krzemionki, a ponad 20 mln zł z dotacji unijnej.

- To historyczna chwila dla Ostrowca Świętokrzyskiego, bo kwota przedsięwzięcia jest jedną z największych, jaką realizowaliśmy w ramach inwestycji na terenie naszego miasta – powiedział prezydent Ostrowca Św. Jarosław Górczyński. Zaznaczył, że tym samym miasto jest liderem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych.

Jak wyjaśnił marszałek Adam Jarubas, ostrowiecki projekt został wysoko oceniony, dzięki szerokiemu zakresowi, zawartemu ze spółdzielniami porozumieniu oraz włączeniu do rewitalizacji terenów poprzemysłowych, jak chociażby obszaru osiedla przy dawnej Cukrowni Częstocice.

W ramach projektu „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych o silnym potencjale gospodarczym, społecznym i rekreacyjno-kulturowym na terenie miasta Ostrowca Świętokrzyskiego” zostanie zrealizowanych 11 zadań inwestycyjnych. Zakres inwestycji obejmie 11,5 hektara powierzchni Ostrowca Św.

Na liście zadań znalazły się m.in. budowa drogi łączącej ul. Furmańską z ul. Chrzanowskiego, przebudowa ulicy Eugeniusza Kwiatkowskiego, rozbudowa monitoringu miasta, przeniesienie centrum monitoringu z komendy policji do budynku serwerowni magistratu oraz powstanie na jednym ze skwerów os. Ogrody - Ogrodu Zdrowia (będzie on rodzajem ogrodu sensorycznego, z roślinnością oddziałującą na różne zmysły; znajdą się tam też elementy służące rekreacji).

Ze środków projektu zostanie także zagospodarowana część dziedzińca dawnego browaru na potrzeby aktywizacji mieszkańców i rad osiedlowych. Przypomnijmy, że sam obiekt browaru jest przebudowywany na siedzibę miejskich instytucji kultury w ramach innego projektu . Czytaj: Browar bez piwa.

Ważną częścią projekty rewitalizacji jest przebudowa i gruntowny remont jednego z bardziej charakterystycznych w mieście budynków - kina "Etiuda". W zabytkowym obiekcie z lat 50 XX w. (niegdyś siedzibie zakładowego domu kultury przy hucie), część pomieszczeń zostanie zaadaptowana na Centrum Tradycji Hutnictwa.

Jak wyjaśniał PAP naczelnik Wydziału Planowania i Rozwoju ostrowieckiego ratusza Dominik Smoliński, obecna sala kinowa zostanie całkowicie wyremontowana – podobnie jak jej scena, do której zostanie dobudowane nowe zaplecze. W budynku powstanie też druga, mniejsza sala kinowa i kawiarnia. W obiekcie siedzibę znajdzie nowo tworzone Centrum Tradycji Hutnictwa, z salą konferencyjno-edukacyjną.

- Będzie przedstawiało, wykorzystując nowoczesne multimedia, historię hutnictwa związanego przede wszystkim z terenem Ostrowca, od czasów starożytnych do współczesnych – zaznaczył Smoliński. Odświeżona zostanie elewacja budynku oraz ciągi komunikacyjne wokół. Trzykondygnacyjny gmach zyska windę.

Realizacja inwestycji rewitalizacyjnych ma się zakończyć do września 2021 r. Prezydent Ostrowca podkreślił, że w pierwszej kolejności będą realizowane przedsięwzięcia związane z układem komunikacyjnym miasta.

Ostrowiec Świętokrzyski to drugie po Kielcach pod względem wielkości miasto regionu (mieszka tu ok. 72 tys. osób). Jest ośrodkiem przemysłu hutniczego. Na jego terenie znajduje się podstrefa Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Na podst. UM Ostrowiec Św., PAP

amk/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25