facebook RSS # #

20.05.2019 21:55

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-08 06:02       aktualizacja: 2018-06-08 11:25       MIASTO
  A A A

Eco-Miasto. Rusza szósta edycja programu ECO-Miasto popularyzująca ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce

Eco-Miasto. Rusza szósta edycja programu ECO-Miasto popularyzująca ideę zrównoważonego rozwoju miast w Polsce
Do 10 września samorządy mogą zgłaszać swoje ekologiczne osiągnięcia do konkursu ECO-Miasto. W ramach projektu ECO-Miasto odbędzie się także m.in. konkurs dla uczniów na projektowanie i tworzenie przyjaznych miejsc.  

Celem projektu ECO-MIASTO jest promowanie wymiany doświadczeń między miastami oraz nagradzanie tych ośrodków miejskich, które najlepiej realizują politykę zrównoważonego rozwoju. 

Organizatorami projektu ECO-MIASTO są Ambasada Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa. - Dzięki szóstej już edycji projektu ECO-MIASTO chcemy pokazać, że polskie ośrodki miejskie mogą się pochwalić wieloma przykładami dobrych praktyk w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, w tym w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Warto mówić o tych działaniach szczególnie teraz, gdyż w tym roku Katowice będą gospodarzem szczytu klimatycznego COP24. Jednocześnie zależy nam na tym, żeby zwrócić uwagę na rolę mieszkańców w tworzeniu zrównoważonych miast, ponieważ trudno sobie wyobrazić wprowadzanie realnych zmian bez udziału i poparcia lokalnych społeczności – powiedział Pierre Lévy, Ambasador Francji w Polsce. 

Na projekt ECO-MIASTO składają się konkurs dla miast, projekt edukacyjny dla szkół oraz międzynarodowa konferencja „INNOWACYJNE ECO-MIASTO”, która odbędzie się w dniach 27-28 września w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. P

Tegoroczna edycja konkursu ECO-MIASTO rozpocznie się 11 czerwca 2018 r. Samorządy mają czas do 10 września na nadesłanie formularzy zgłoszeniowych dostępnych na stronie eco-miasto.pl

Miasta mogą zaprezentować swoje osiągnięcia w każdej z pięciu kategorii: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka o obiegu zamkniętym, efektywność energetyczna budynków oraz zieleń a powietrze.

 - Do udziału w konkursie zaproszone są wszystkie polskie miasta i związki gminne. W każdej kategorii konkursowej przyznane zostaną dwie nagrody – jedna jest przeznaczona dla ośrodków z liczbą mieszkańców mniejszą niż 100 tys., a drugą otrzyma miasto powyżej 100 tys. mieszkańców. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie odbędzie się w ostatnim tygodniu września 2018 r. podczas międzynarodowej konferencji nt. rozwoju zrównoważonego miast w Warszawie – poinformowali organizatorzy konkursu. 

W tym roku po raz pierwszy miasta mogą zgłaszać do konkursu swoje osiągnięcia w nowej kategorii – gospodarka o obiegu zamkniętym. - Zgodnie z tą ideą odpady nie powinny trafiać na wysypiska śmieci, dlatego konieczne jest efektywne gospodarowanie zasobami i zmniejszanie ilości produkowanych odpadów. Jeśli już one powstają, to mogą być przetwarzane w procesie recyklingu albo – w dalszej kolejności – stać się źródłem energii – podkreślili organizatorzy projektu ECO-Miasto. 

W szóstej edycji programu ECO-MIASTO po raz pierwszy elementem formularzy konkursowych będą projekty realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, czyli wydzielonej budżetu miasta, która przeznaczona jest na inicjatywy i projekty inwestycyjne zgłaszane bezpośrednio przez społeczności lokalne. 

- Dzięki tej zmianie jury będzie mogło wyróżnić samorządy także za bliską współpracę z mieszkańcami. Wiele projektów realizowanych z ich inicjatywy doskonale wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju: odpowiadają one na potrzeby lokalnych społeczności i podnoszą jakość życia mieszkańców, a jednocześnie przynoszą korzyści środowiskowe – zaznaczyli organizatorzy.

W dotychczasowych edycjach konkursu ECO-MIASTO wzięło udział blisko 100 miast. Laureatami edycji 2017 zostały Gdynia (w trzech kategoriach), Jaworzno, Karlino, Częstochowa, Leszno, Katowice, Ostrów Wielkopolski, Wołomin, Lublin i Kartuzy. 

W ramach projektu ECO-MIASTO odbędzie się także trzecia edycja projektu edukacyjnego "Zakręceni w przestrzeni" organizowanego przez Wspólnie - Fundację LafargeHolcim. Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży do czynnego udziału w projektowaniu i tworzeniu przyjaznych miejsc, w których funkcjonują na co dzień, takich jak szkoła, biblioteka, dom kultury. 

Jak wyjaśnili organizatorzy, "projekt ma pokazać młodym mieszkańcom miast i miasteczek, że mogą oni wpływać na otaczającą ich przestrzeń publiczną, tak aby w przyszłości byli obywatelami odpowiedzialnymi za tworzenie zrównoważonych miejsc". 

Tegoroczna edycja realizowana jest pod hasłem OD_NOWA i zachęca dzieci i młodzież do wykorzystania materiałów ekologicznych, upcyclingu, uwzględnienia zieleni w projektowanych przestrzeniach, co może pozytywnie wpływać na samopoczucie uczniów oraz poprawić jakość i estetykę miejsc. Konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych potrwa do 19 września br. Laureaci w kategorii szkół podstawowych otrzymają zestawy LEGO Architecture, a najlepsze pomysły uczniów szkół ponadpodstawowych na zmianę przestrzeni zostaną zrealizowane. 

ECO-MIASTO jest realizowane we współpracy z RENAULT Polska, SAUR Polska, Grupą Saint-Gobain, Ceetrus Polska, DK Energy i TIRU – grupa Dalkia, a także Wspólnie – Fundacją LafargeHolcim.  

Więcej informacji o projekcie ECO-MIASTO można znaleźć na stronie internetowej eco-miasto.pl

amk/
TAGI: KONKURS , MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25