facebook RSS # #

26.05.2019 02:21

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-08 16:20       aktualizacja: 2018-06-08 16:17       MIASTO
  A A A

Nowe centrum. Dąbrowa Górnicza ogłosi konkurs na nowe centrum miasta

Nowe centrum. Dąbrowa Górnicza ogłosi konkurs na nowe centrum miasta
Fot.Wikimedia
Władze Dąbrowy Górniczej rozpiszą międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt nowego centrum miasta. Jego sercem ma stać się blisko czterohektarowy teren dawnej fabryki.

Dąbrowskie przedsięwzięcie "Fabryka pełna życia" dotyczy przejętego przed niespełna trzema laty przez samorząd terenu dawnej fabryki obrabiarek Ponar-Defum, położonej w ścisłym centrum miasta - pomiędzy dworcem kolejowym, Pałacem Kultury Zagłębia i szkołą wyższą. Na stworzenie koncepcji zmierzającej do rewitalizacji terenu miasto pozyskało unijne środki.

Nad pomysłami zagospodarowania poprzemysłowego obszaru i założeniami projektowymi przez ostatnie dwa lata pracował zespół ekspertów, złożony m.in. z urbanistów, architektów, socjologów, prawników, menedżerów, praktyków rynku nieruchomości, a nawet historyków. Przeprowadzono też szerokie konsultacje społeczne. W efekcie powstała wizja, uwzględniająca oczekiwania mieszkańców i uzupełniona przez specjalistów.

Zakończenie projektowania centrum Dąbrowy Górniczej planowane jest na koniec tego roku. Wówczas ma rozpocząć się kolejny etap przedsięwzięcia – pozyskiwanie partnerów i inwestorów strategicznych, którzy wspólnie z samorządem zrealizują zwycięską koncepcję projektową.

Przedsięwzięcie zostało pomyślane tak, by „Fabryka Pełna Życia” była projektem samowystarczalnym finansowo, łączącym przestrzenie i funkcje publiczne z komercyjnymi. W nowym centrum, na terenie dawnej fabryki, ma powstać m.in. miejski rynek, amfiteatr, aleje dla pieszych i rowerzystów, promenady, parkingi, budynek mieszkalny dla młodych, inkubator przedsiębiorczości, restauracje, punkty usługowe i handlowe, hala targowa, klub fitness, miejsce na warsztaty i wystawy artystyczne, sale: audytoryjna i wystawowa, biura, reprezentacyjne powierzchnie komercyjne, a nawet wieża widokowa.

Uzupełnieniem tej wizji jest społeczna koncepcja funkcjonalno-przestrzenna śródmieścia Dąbrowy Górniczej, wspierająca planowanie najważniejszych przemian, jakie w najbliższych latach czekają Dąbrowę Górniczą. To m.in. wspólna inwestycja samorządu i PKP dotycząca budowy centrów przesiadkowych oraz nowego układu komunikacyjnego w sąsiedztwie dworców, w tym budowy tuneli kolejowych.

Jednocześnie tzw. koncepcja społeczna w dużej mierze organizuje prace projektowe związane ze wspólną inwestycją gminy i Tramwajów Śląskich, gdzie zakłada się m.in. likwidację kładek i przejść podziemnych w śródmieściu, stworzenie zintegrowanych przystanków autobusowo-tramwajowych, remont torowisk i przejść oraz budowę sieci śródmiejskich tras rowerowych.

Wiceprezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak wskazał, że ze szczegółowych analiz komunikacyjnych wynika m.in., że bez podjęcia stosownych działań liczba samochodów wjeżdżających do centrum miasta nadal będzie rosła, co za kilka lat doprowadziłoby do paraliżu komunikacyjnego. Z kolei analizy demograficzne podpowiadają, że miasto musi otworzyć się na pozyskiwanie nowych mieszkańców.

Samorządowcom zależy, aby realizacja wypracowanej koncepcji była zgodna z oczekiwaniami mieszkańców. Wokół rewitalizowanego terenu mieszka ponad 7,5 tys. osób. Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą, by nowe centrum było ogólnodostępne i spójne z otoczeniem – by nie stało się nielubianą przez sąsiadów „enklawą zamożności”. Mechanizm finansowania przedsięwzięcia może być oparty zarówno na środkach publicznych, jak i prywatnych; możliwe są też starania o środki unijne.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25