facebook RSS # #

21.02.2019 15:46

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-19 10:18       aktualizacja: 2018-06-19 10:26       MIASTO
  A A A

Dłoń dla seniora. W Krakowie rusza miejski program „Złota rączka”

Dłoń dla seniora. W Krakowie rusza miejski program „Złota rączka”
Fot. Fotolia
Nieodpłatną pomoc dla seniorów w drobnych domowych naprawach zakłada krakowski program „Złota rączka”. Podobny projekt działa już w Poznaniu.

- Projekt skierowany jest do osób powyżej 60. roku życia, w pierwszej kolejności samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo. Zakres pomocy obejmuje drobne naprawy, niewymagające natychmiastowej interwencji, specjalistycznej wiedzy lub uprawnień, jak również niepociągające za sobą dużych nakładów finansowych – poinformował krakowski magistrat. Naprawy wykonywane są wyłącznie w lokalu zamieszkiwanym przez osobę ubiegającą się o pomoc.

W zakres bezpłatnych usług i napraw wchodzą np. wymiana żarówek, obsadzenie lub wymiana wyrwanych gniazdek lub włączników elektrycznych; wymiana uszczelek w przeciekających kranach; wymiana pokręteł baterii, słuchawek itp.; uszczelnienie silikonem przecieków przy wannie, brodziku, umywalce; odpowietrzenie kaloryferów; montaż lub wymiana zamków, zasuw, łańcuchów drzwiowych, wymiana klamek, regulacja opadniętych drzwi; montaż i demontaż mebli; naprawa lub wymiana zawiasów drzwi, drzwiczek, szaf.

Materiały niezbędne do wykonania prac, np. uszczelkę, czy silikon, musi zapewnić osoba ubiegającą się o wsparcie. Narzędzia do wykonania prac zapewnia MOPS.

- W szczególnych przypadkach możliwe jest towarzyszenie osobie starszej w zakupie niezbędnych materiałów. Usługa realizowana będzie w mieszkaniu seniora, ale pracownik ma prawo odmówić jej wykonania, jeśli na miejscu stwierdzi, że nie ma do tego technicznych możliwości.

Aby uzyskać wsparcie krakowski magistrat poleca zadzwonić pod numer 12 616 78 14 i wskazać, jakiego rodzaju pomoc jest potrzebna.

- Przyjęcie zgłoszenia będzie wymagało podania danych kontaktowych, ale także wieku i sytuacji, w jakiej znajduje się osoba ubiegająca się o usługę. Potem pozostaje już tylko czekać na kontakt „złotej rączki” w celu potwierdzenia i umówienia wizyty, jeśli po weryfikacji zgłoszenia osoba dzwoniąca zostanie zakwalifikowana do uzyskania nieodpłatnej pomocy w ramach programu – poinformowali krakowscy urzędnicy.

Zrealizowanie usługi potwierdzane będzie pisemnie – zgodnie z protokołem wykonania naprawy. Program „Złota rączka” realizowany jest przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Krakowie przy wsparciu Biura Miejskiego Ośrodka Wspierania Inicjatyw Społecznych – w ramach działań referatu ds. młodzieży i seniorów. Inicjatorem programu, wzorowanego na pomyśle z Poznania, jest pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

amk/ woj/
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-07-09 19:17:59
Barbara Czyżewska: Witam!Dzisiaj skorzystałam z pomocy "Złotej Rączki 'Odwiedziło mnie dwóch bardzo miłych panów Pawłów i bardzo mi pomogli.Zainstalowali suszarkę na balkonie ,założyli listwę w przedpokoju i nawet pomogli w przesunięciu dywanu.
Tak nawiasem mówiąc , suszarkę kupiłam pod koniec kwietnia i czekała dość długo żeby można było z niej korzystać .
Serdecznie dziękuję i cieszę się że taka akcja ruszyła w Krakowie.Pozdrawiam Panów Pawłów Barbara z Prądnika Czerwonego
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25