facebook RSS # #

21.02.2019 15:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-25 11:24       aktualizacja: 2018-06-25 11:59       MIASTO
  A A A

Uciążliwi turyści. Kraków chce ograniczeń w krótkoterminowym wynajmie mieszkań dla turystów

Uciążliwi turyści. Kraków chce ograniczeń w krótkoterminowym wynajmie mieszkań dla turystów
Fot. PAP/J.Ochoński
Zakłócanie ciszy nocnej, blokowanie miejsc postojowych, imprezy - w Krakowie mają dość i chcą uregulowania wynajmu apartamentów turystycznych. Będzie apel do rządu i Sejmu.

Apel przygotowała Komisja Promocji i Turystyki Miasta Krakowa; chce zmiany przepisów, która z jednej strony pozwoli kontrolować wynajem apartamentów dla turystów samorządom, z drugiej - umożliwi wspólnotom mieszkaniowym decydowanie czy wyrażają zgodę na taki wynajem. Głosowanie nad rezolucją zaplanowano na środę 27 czerwca.

"Z coraz większym niepokojem obserwuje się narastające zjawisko wynajmowania mieszkań dla turystów na krótkie okresy. Zdesperowani mieszkańcy centrum, czują się bezsilni wobec faktu, że ich dom jest zamieniany w hotel przez grupę osób, dla których świadczenie tego typu usług stanowi biznes" - głosi uzasadnienie projektu uchwały.

Radni z Komisji Turystyki podkreślają, że "ludziom zależy na spokojnym i niezakłóconym korzystaniu z własnych mieszkań", tymczasem "obcy z walizkami notorycznie blokują miejsca postojowe mieszkańców, urządzają głośne imprezy i nie szanują części wspólnych budynku, zamieniając codzienne życie stałych mieszkańców w wielu miejscach w koszmar". Wskazano też, że proces zamieniania mieszkań dla stałych mieszkańców w apartamenty powoduje wyludnianie się centrów miast.

"Apelujemy o zmianę przepisów prawa, tak by samorządy mogły kształtować i regulować możliwość użytkowania lokalów mieszkalnych na wynajem krótkoterminowy na danym obszarze lub w okresie czasu" - głosi projekt. Chodzi o to, by dać samorządom narzędzia do kontroli działalności tego typu apartamentów w zakresie legalności działania, odprowadzania stosownych podatków oraz respektowania ciszy nocnej i porządku tam, gdzie apartamenty wynajmowane turystom współistnieją z lokalami zamieszkiwanymi przez stałych mieszkańców.

Radni chcą też wezwać rząd i Sejm do ustanowienia przepisów, które pozwalałyby wspólnotom mieszkaniowym - poprzez uchwały - decydować czy wyrażają zgodę, by w danym budynku można było wynajmować mieszkania dla turystów czy też nie. Komisja Turystyki podkreśla, że warto posiłkować się rozwiązaniami prawnymi, które już funkcjonują w miastach, które mierzą się z problemem masowego wynajmu apartamentów dla turystów jak: Amsterdam, Berlin, Lizbona, Paryż czy Londyn.

Jak podkreślono, zmiana przepisów jest konieczna bo niektóre wspólnoty w Krakowie i Gdańsku próbowały już podejmować uchwały zakazujące świadczenia usług najmu dla turystów. Członkowie tych wspólnot argumentowali m.in., że budynek nie jest hotelem i nie spełnia norm w zakresie bezpieczeństwa pożarowego, zdrowotnego i higieniczno-sanitarnego, a sam wynajem zakłóca korzystanie z pozostałych mieszkań. Sprawy te - jak wskazano w uzasadnieniu apelu - kończyły się w sądzie, a jeden z wyroków uchylił uchwałę. Sąd argumentował, iż nie można ograniczać prawa własności w sposób abstrakcyjny.

"Rzeczpospolita" informowała niedawno, że tym, którzy przeznaczają swoje nieruchomości na najem krótszy niż miesiąc, przyjrzeć chce się resort turystyki. Obiekty najmowane jednorazowo podczas pobytu do 30 dni miałyby podlegać obowiązkom rejestracyjnym i kontrolnym. Według dziennika, projekt zmian znajduje się na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych; jeśli zostanie zaakceptowany, nie będzie już możliwe prowadzenie działalności polegającej na najmie krótkoterminowym bez zarejestrowania i spełnienia określonych norm.

js/ woj/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25