facebook RSS # #

21.02.2019 15:48

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-26 08:12       aktualizacja: 2018-06-26 11:37       MIASTO
  A A A

Bez wad. Lidzbark Warmiński lobbuje za wprowadzeniem programu profilaktyki wad postawy

Bez wad. Lidzbark Warmiński lobbuje za wprowadzeniem programu profilaktyki wad postawy
Fot.UM Lidzbark
Lidzbark Warmiński od dwóch lat wdraża projekt profilaktyki wad postawy i skoliozy oraz wad w obrębie kończyn dolnych u dzieci i młodzieży. Burmistrz Lidzbarka uważa, że potrzebny jest rządowy program, który wprowadzi zajęcia z korektywy i zdrowego odżywiania we wszystkich szkołach w Polsce.

Celem pilotażowego programu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy" skierowanego do przedszkolaków, uczniów i rodziców jest wczesna identyfikacja oraz zapobieganie pogłębianiu się i utrwalaniu wad postawy u dzieci.   

- Wady postawy dzieci i młodzieży oraz otyłość stanowią bardzo poważny problem społeczny. Są coraz powszechniejsze, sprzyja im między innymi siedzący tryb życia - podkreśla Jacek Wiśniowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego. Jego zdaniem rozwój technologii, korzystanie z komputera, smartfonów i siedzący tryb życia generuje wśród młodzieży i dzieci problemy z otyłością, choroby organów wewnętrznych, co może być przyczyną złego uksztaltowania budowy ciała. 

Na początku programu w Lidzbarku Warmińskim ze środków samorządowych dokładnie przebadano układy kostne dzieci i młodzieży - od przedszkolaków po gimnazjalistów. Użyto urządzenia o nazwie kineod oraz podoskopu, którym fizjoterapeuci z przychodni lekarskiej „Medical" precyzyjnie zbadali i opisali wady kręgosłupa, klatki piersiowej oraz kończyn dolnych, np. płaskostopie, stopy koślawe, czy szpotawe. Wyniki badań trafiły m.in. do rodziców.

Przebadano 1650 dzieci i młodzieży z lidzbarskich szkół i przedszkoli. Okazało się, że prawie wszyscy wymagają zajęć korekcyjnych, a niemal połowa z nich wręcz rehabilitacji. - Najczęstszymi wadami (poczynając od głowy) naszych dzieci i młodzieży są: nieprawidłowe ustawienie głowy, asymetria szyi i nierówne ramiona, asymetria ustawienia łopatek, nierówne trójkąty talii, widoczny łuk skrzywienia (wał lędźwiowy) oraz skośna (skręcona) miednica - wymieniał dr Jaremi Sciepurko, konsultant medyczny projektu „Lidzbark Warmiński bez wad postawy" w prezentacji, w której omawiał wyniki badań dzieci i młodzieży oraz przedstawił przyczyny wad postawy.
W Lidzbarku 90 proc. dzieci ma problemy z łopatkami (odstające łopatki, asymetria ustawienia, odległości od kręgosłupa). 

-  W płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa żadne dziecko nie trzyma pionu, w płaszczyźnie strzałkowej kręgosłupa 90 proc. dzieci ma zbyt mały kąt krzywizn kręgosłupa i zbyt mały kąt nachylenia miednicy, co może w przyszłości skutkować dużą degradacją krążka międzykręgowego w wyniku małej amortyzacji kręgosłupa, w płaszczyźnie czołowej kręgosłupa można zauważyć shift tułowia, co wymaga już rehabilitacji, a nie zajęć korekcyjnych - wymienili autorzy badania. 

Podobne wnioski badający wyciągnęli z badań dodatkowych, które przeprowadzono w marcu 2018 r.

W lidzbarskich przedszkolach gimnastyką korekcyjną powinno zostać objętych 96 proc. dziewczynek i 95 proc. chłopców, natomiast w podstawówkach - 79 proc. dziewcząt i 72 proc. chłopców, a w gimnazjach 62 proc. dziewcząt i 54 proc. chłopców.

- Bardziej jednak przerażają inne statystyki. Okazuje się, że 37,5 proc. gimnazjalistek powinna zostać poddanych rehabilitacji! Niestety, gimnazjalistów (chłopców) powinno się rehabilitować jeszcze więcej, bo aż 45,9 proc. - wskazali autorzy badań w Lidzbarku Warmińskim.   

Nie jest dobrze też w szkołach podstawowych, gdzie na rehabilitację powinno pójść 20 proc. dziewcząt i 27 proc. chłopców. Rehabilitacja jest wskazana nawet wśród przedszkolaków -  dotyczy to 3,3 proc. dziewczynek i 4,3 proc. chłopców. Fundusze na finansowanie projektu w wysokości 140 tys. zł na wsparcie zajęć sportowych w szkołach, ze szczególnym uwzględnieniem gimnastyki korekcyjnej przyznało ministerstwo sportu i turystyki.   Pieniądze lidzbardzki samorząd przeznaczył na doposażenie szklonych sal w sprzęty niezbędne do zajęć, wynagrodzenie dla prowadzących oraz wydanie broszur z zestawem ćwiczeń dla dzieci i kampanię promującą zdrowy styl życia. Do szkół i przedszkoli trafiły m.in. maty do ćwiczeń fitness, woreczki, laski i szarfy gimnastyczne, taśmy rehabilitacyjne, mini jeżyki, hula hop itp. 

Uczniowie i najstarsze grupy przedszkolaków od maja 2018 r. mają w lidzbarskich Termach Warmińskich zajęcia, które są ukierunkowane na walkę z wadami postawy. Obejmują one naukę pływania oraz ćwiczenia korekcyjne na basenie. Od września uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach korekcyjnych.

Urząd Lidzbarka Warmińskiego wydał także książeczkę zawierającą podstawowe ćwiczenia w takich wadach postawy jak skolioza, płaskostopie, plecy okrągłe, wklęsłe lub płaskie. 

- Książeczka zawiera kilkadziesiąt prostych ćwiczeń, które rodzice mogą wykonywać z dziećmi w domu. W przyszłym roku jeszcze raz zostaną przeprowadzone badania w celu sprawdzenia rezultatu działań profilaktycznych, aby porównać wyniki z roku 2017 - zapowiadają realizatorzy projektu.

Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego uważa, że projekt profilaktyki wad postawy i skoliozy powinien zostać wdrożony w całym kraju, dlatego jego dotychczasowe efekty przedstawił w ministerstwach: zdrowia, edukacji i sportu.     


- Sport sam w sobie kształtuje nie tylko postawę ciała, ale i umysł np. determinację  - podkreśla burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, który sam przez kilka lat trenował motocross, kulturystykę i tenis stołowy, a obecnie biega. 

Jego zdaniem, ćwiczenia korekcyjne powinny być wprowadzane już od przedszkola, kiedy ciało jest jeszcze bardzo plastyczne. Ćwiczenia korekcyjne powinny być też obliczone na walkę z otyłością - dodaje. 

W ramach projektu ogólnopolskiego burmistrz proponuje wprowadzenie pogadanek z psychologiem o zdrowym odżywianiu. Chodzi o to, aby zwiększać świadomość dzieci na temat tego, jak na organizm wpływa to, co jemy.     

- Problem jest ważki i wymaga podjęcia konkretnych działań - przyznała po spotkaniu z burmistrzem Lidzbarka Warmińskiego Joanna Wilewska, dyrektor departamentu wychowania i kształcenia integracyjnego w ministerstwie edukacji. Dlatego we wrześniu MEN planuje przeprowadzić w szkołach i przedszkolach badanie ankietowe, które wykaże jak wyglądają obecnie zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. 

 - Pytania ankiety będą dotyczyły liczby dzieci objętych tymi zajęciami, liczbę specjalistów mających uprawnienia do ich prowadzenia oraz warunków, w jakich są prowadzone i z jakich środków są finansowane - zapowiedzieli eksperci ministerstwa edukacji. MEN zapyta też o badania przesiewowe w tym zakresie i wynikające z nich potrzeby.

Zdaniem burmistrza Lidzbarka Warmińskiego wdrożenie zajęć z korektywy we wszystkich szkołach w Polsce nie wiązałoby się z dużymi kosztami, jeśli zostałyby one wprowadzone do podstawy programowej z wychowania fizycznego jako korekta wad postawy i walka z otyłością. Poparcie dla projektu wyraziła Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.    


Do czynników zwiększających powstawanie wad postawy specjaliści zaliczają przede wszystkim: niewłaściwie dobrane stanowisko pracy ucznia (ławka i krzesło niedostosowane do wzrostu ucznia), niewłaściwe pozycje przyjmowane podczas pracy i wypoczynku, przeciążony „bagaż szkolny" i niewłaściwe jego noszenie, nadwagę, siedzący tryb życia oraz ograniczanie aktywności ruchowej dziecka.   

- W tych przypadkach nieprawidłowości są na początku czynnościowe i stosunkowo łatwe do usunięcia. Rozwijająca się w ten sposób wada postawy, jeśli nie podejmuje się działań zapobiegawczych, „rośnie wraz z dzieckiem". Z czasem mogą pojawić się też trudne do usunięcia przykurcze, a w konsekwencji niemożliwe do usunięcia deformacje układu kostno-stawowego skutkujące poważnymi zaburzeniami zdrowia - czytamy w publikacji ministerstwa zdrowia „Profilaktyka wad postawy u dzieci i młodzieży w środowisku nauczania i wychowania - rekomendacje ekspertów", która może być pomocna przy planowaniu i realizacji działań na poziomie lokalnym.  

Z publikacji ministerstwa zdrowia wynika, że występowanie wad postawy w wieku rozwojowym ocenia się na 50-60 proc. populacji zależnie od regionu.  

Z danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ), w 2007 r. zdiagnozowano 417.381 zniekształceń kręgosłupa wśród dzieci i młodzieży (co stanowiło ponad 5 proc. dzieci i młodzieży w wieku 0-18 lat). Zmiany w elementach szkieletowych bezpośrednio związanych z kręgosłupem (klatka piersiowa, miednica) oraz zaburzenia pozostałych odcinków narządu ruchu (kończyn dolnych i górnych) stanowią w sumie 45-55 proc. ogółu wad postawy.   

Więcej o projekcie: http://lwbezwadpostawy.pl/

Anna Mikołajczyk-Kłębek

amk/ woj/
TAGI: MIASTO , ZDROWIE
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25