facebook RSS # #

21.02.2019 15:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-01 15:29       aktualizacja: 2018-07-02 10:13       MIASTO
  A A A

Rowerem na Śląsku. W kolejnych śląskich miastach można korzystać z rowerów miejskich

Rowerem na Śląsku. W kolejnych śląskich miastach można korzystać z rowerów miejskich
Fot.UM Siemianowice
W niedzielę pilotażowo ruszył system rowerów miejskich w Siemianowicach, a dwa dni wcześniej w Świętochłowicach.

Jak poinformowała firma Nextbike Polska, operator systemu, rowery Nextbike w województwie śląskim można już wypożyczać w Katowicach, Gliwicach, Sosnowcu, Zabrzu, Tychach, Pszczynie, Jastrzębiu-Zdroju i Częstochowie.

W tym roku wprowadzamy rower miejski jako program pilotażowy. Chcemy zobaczyć, jaki będzie jego odbiór. Jestem jednak przekonany, że mieszkańcy chętnie skorzystają z jednośladów i w następnych latach będziemy kontynuować projekt w szerszym wymiarze – powiedział podczas inauguracji programu prezydent Świętochłowic Dawid Kostempski.

Jak poinformowano na stronach internetowych UM Świętochłowic, projekt wiąże się też z planem rozbudowy sieci rowerowej. - Obecnie mamy 22 km tras rowerowych, a w przyszłości będzie ich jeszcze więcej. Chcemy by miasto było dobrym miejscem dla rowerzystów – dodał prezydent.Miejskie jednoślady są charakterystyczne - na ich kierownicach zamontowano wygodny kosz do przewożenia drobnego bagażu, a na osłonie tylnych kół widnieje hasło i logo promocyjne miasta „Świętochłowice. Bliżej niż myślisz”. Ze Świętochłowickiego Roweru Miejskiego może skorzystać każdy pełnoletni użytkownik (osoby w wieku 13-18 lat muszą przedstawić zgodę rodziców).

Robert Lech, prezes Nextbike Polska poinformował, że „podobne programy pilotażowe w ubiegłym roku były przeprowadzane m.in. w Tychach i Pszczynie, które dziś dysponują już pełnowartościowymi systemami rowerowymi”.

– Ze wszystkich systemów Nextbike można korzystać za pomocą jednego konta. Ci mieszkańcy, którzy korzystali już z naszych rowerów np. w Katowicach, będą mogli wypożyczać rowery w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich bez dodatkowej rejestracji – podkreślił cytowany w komunikacie firmy prezes Nextbike Polska.

W Siemianowicach wypożyczać można 32 rowery, w tym 27 rowerów standardowych, 2 tandemy, 1 rower familijny typu cargo i 2 rowery dziecięce. Aby wypożyczyć rower należy zarejestrować się w systemie Nextbike na stronie internetowej SwietochlowickiRower.pl lub SiemianowickiRowerMiejski.pl i wpłacić 10 złotych, z których finansowane będą przyszłe wypożyczenia.Pierwsze 15 minut każdego wypożyczenia będzie całkowicie bezpłatne. Za nieprzekraczającą godziny przejażdżkę zapłacimy złotówkę, za drugą godzinę 2 złote, za trzecią 3 złote, a za czwartą i każdą następną po 4 złote.
Programy pilotażowe w Świętochłowicach i Siemianowicach Śląskich potrwają do końca września.

Jednorazowa rejestracja w systemie Nextbike umożliwia korzystanie z floty 40 tys. rowerów na całym świecie. System jest obecny m.in. w Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii, w Stanach Zjednoczonych, a nawet w Emiratach Arabskich.

amk/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25