facebook RSS # #

11.12.2019 15:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-02-15 14:18       aktualizacja: 2019-02-15 14:41       MIASTO
  A A A

Chcą do metropolii. Wojewoda dał zielone światło dla 4 gmin chcących dołączyć do Metropolii

Chcą do metropolii. Wojewoda dał zielone światło dla 4 gmin chcących dołączyć do Metropolii
Fot. gzmetropolia.pl
Wnioski czterech gmin ws. przystąpienia do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozytywnie zaopiniował wojewoda śląski. To gminy: Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki z północnej części województwa. Wcześniej pozytywnie do ich wniosków odniósł się też Sejmik Woj. Śląskiego.

Obecnie działająca w woj. śląskim regionie Metropolia zrzesza 41 samorządów. Dotąd chęć dołączenia do niej zgłosiło 13 kolejnych gmin. W 2018 r. sejmik woj. śląskiego i wojewoda śląski pozytywnie zaopiniowali pierwszych siedem wniosków gmin, które skierowało doń zgromadzenie GZM. Chodzi o gminy Ornontowice, Orzesze, Krupski Młyn, Wielowieś, Tworóg, Toszek i Miasteczko Śląskie - z powiatów gliwickiego, mikołowskiego i tarnogórskiego.W sierpniu zgromadzenie GZM skierowało do konsultacji wnioski kolejnych dwóch gmin: Kalet (pow. tarnogórski) oraz Kochanowic (pow. lubliniecki). Wojewoda także te wnioski zaopiniował pozytywnie.

Negatywne opinie wobec nich wyraził jednak sejmik poprzedniej kadencji uznając, że gminy te nie spełniają „ustawowego warunku formalnego mówiącego o spójności obszaru pod względem przestrzennym".

Mimo to sejmik obecnej kadencji pozytywnie zaopiniował na początku lutego br. skierowane doń przez zgromadzenie GZM w grudniu ub. roku wnioski kolejnych gmin z północnej części województwa: Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki (wszystkie pow. lubliniecki). Gminy te są oddalone od zasadniczej części metropolii (np. dystans z gminy Ciasna do Katowic to ok. 70 km, a do Tarnowskich Gór - ok. 40 km; z kolei odległość do Opola to blisko 60 km, a do Częstochowy - niespełna 50 km).

29 stycznia br. sejmikowa komisja rozwoju i zagospodarowania przestrzennego pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie i rekomendowała przyjęcie jej sejmikowi. Sejmik przyjął 4 lutego br. uchwałę głosami 35 radnych; 5 radnych wstrzymało się od głosu.Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek miał czas na zaopiniowanie wniosków gmin Ciasna, Herby, Lubliniec i Woźniki do 15 lutego.

Jak poinformowała PAP w piątek rzeczniczka wojewody Alina Kucharzewska, zdecydował on o pozytywnym odniesieniu się do wszystkich czterech wniosków.

W ostatnich miesiącach wątpliwości ws. zasięgu rozszerzania granic Metropolii zgłaszali przedstawiciele obecnych gmin członkowskich. Podczas zgromadzenia 18 grudnia ub.r. przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak akcentował jednak, że - zgodnie z drogą ustawową - dyskusja w tej sprawie na forum Metropolii rozpoczyna się po zaopiniowaniu wniosków gmin przez sejmik i wojewodę. To GZM zobowiązana jest bowiem przygotować wniosek do prezesa Rady Ministrów - z uzasadnieniem propozycji.

„Konsultowałem to z wojewodą; rozmawialiśmy o wnioskach gmin. Zaczyna się powoli gruntować pogląd, że być może dla gmin, które dopełniają powiaty gliwicki, tarnogórski i mikołowski (część gmin tych powiatów należy już do GZM - PAP) być może warto to zrobić (przyjąć je do Metropolii) ze względów m.in. statystycznych, ponieważ statystyka jest prowadzona przez GUS dla powiatów. Po drugie skoro te gminy są w takim powiecie wykazują związki organizacyjno-funkcjonalne, o których mowa w ustawie" - wyjaśnił.

Karolczak dodał, że "być może w tę stronę to pójdzie", ale - zastrzegł - oczywiście jest to decyzja premiera.Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) - powołana ustawą o związku metropolitalnym w woj. śląskim - zrzesza dziś 41 miast i gmin centralnej części woj. śląskiego. Po spełnieniu przewidzianych przez ustawę wymagań Metropolia powstała 1 lipca 2017 r., a zaczęła działać 1 stycznia 2018 r.

Zgodnie z określoną w ustawie drogą wnioski kolejnych gmin zainteresowanych członkostwem w Metropolii - poparte m.in. wynikami przeprowadzonych w nich konsultacji społecznych - zgromadzenie GZM przekazuje uchwałą do zaopiniowania przez Sejmik Woj. Śląskiego, a także wojewodę śląskiego.

Po uzyskaniu opinii ustawa przewiduje dyskusję dotychczasowych członków Metropolii na poziomie zgromadzenia GZM, które podejmuje decyzję ws. dalszego procedowania, czyli wysłania wniosków, wraz z opiniami i uzasadnieniami, do premiera. Ewentualna zmiana granic związku metropolitalnego może nastąpić 1 stycznia każdego roku.

Według ustawy związek metropolitalny jest zrzeszeniem gmin woj. śląskiego z silnymi powiązaniami funkcjonalnymi i zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców (w obecnych 41 gminach GZM mieszka 2,28 mln osób).

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

mp/
TAGI: MIASTO , WOJEWODA
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-02-18 07:20:50
jotka: Rozbijacka robota taka opinia. Na Tarnowskich Górach kończy się od strony płn.-zach. zasięg spójności funkcjonalnej tego obszaru urbanistycznego miejskiego, łącznie z siecią komunikacyjną.

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25