facebook RSS # #

16.02.2020 22:27

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-28 15:42       aktualizacja: 2019-05-28 15:42       MIASTO
  A A A

Kongres OWHC. Kraków gospodarzem Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa

Kongres OWHC. Kraków gospodarzem Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa
Fot.PAP/J.Bednarczyk
"Dziedzictwo i turystyka" to główny temat 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa, który rozpocznie się w Krakowie w niedzielę. Jego uczestnicy dyskutować będą m.in. o skutkach masowej turystyki i o tym jak chronić autentyczną, historyczną przestrzeń miejską.

Kongres Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) po raz pierwszy jest organizowany w Europie Środkowo-Wschodniej. Do Krakowa przyjadą reprezentanci ponad 100 miast z pięciu kontynentów, m.in. z tak odległych krajów jak: Brazylia, Filipiny, Iran, Kongo, Meksyk, Senegal i Wietnam.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski przypomniał podczas wtorkowej konferencji prasowej, że Kraków był pierwszym europejskim miastem, którego średniowieczne centrum zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO i jako pierwsze miasto w Polsce uzyskał wpis na listę dziedzictwa niematerialnego, gdzie znalazło się szopkarstwo.

Podkreślił, że Kraków od lat podejmuje działania na rzecz ratowania dziedzictwa – poprzez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, instytucje miejskie oraz angażowanie samych mieszkańców. "Staramy się, aby 1 tys. 200 obiektów w Krakowie wpisanych do rejestru zabytków i ok. 7 tys. innych budynków o wartości zabytkowej wyglądało ładniej. Porównując je ze stanem sprzed 10-15 lat, można dostrzec olbrzymią różnicę" – mówił Majchrowski.

Obrady merytoryczne kongresu będą poświęcone "Dziedzictwu i turystyce" i zostaną podzielone na cztery wątki dotyczące narracji o mieście, konfliktów powodowanych zbyt dużą liczbą turystów, ochrony historycznego krajobrazu miejskiego oraz angażowania społeczności lokalnych w ochronę dziedzictwa. Głównym mówcą będzie prof. Francesc Munoz z Barcelony, autor głośnej książki o "urBANAlizacji".

"Debata w Krakowie będzie mieć nie tylko wymiar lokalny, ale globalny" -  podkreślił przewodniczący Komitetu Sterującego prof. Jacek Purchla. "Te cztery wątki są najbardziej aktualne, gorące i potrzebne, aby je przedyskutować, dzieląc się doświadczeniami różnych miast. Narracja o mieście - jak opowiedzieć o nim bardzo różnym grupom odbiorców, overtourism czyli przerost i dominacja turystyki w centrach miast historycznych, co wywołuje różnego rodzaju konflikty, po trzecie jak chronić historyczny krajobraz miejski przed degradacją przestrzeni czy zalewem reklam, a wreszcie szejka Mai Bint Mohammed Al Khalifa będzie dzielić się swoim doświadczeniem z dawnej stolicy Bahrajnu Al-Muharrak, gdzie doprowadziła do rewitalizacji starych arabskich domów i powrotu do nich mieszkańców, którzy stali się za nie odpowiedzialni. Dziedzictwo to ludzie" - mówił PAP prof. Purchla.

Podczas spotkania w Krakowie wybrany zostanie nowy prezydent Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) oraz Rada Dyrektorów – kandydatem do niej jest m.in. pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

Kongresy OWHC odbywają się zazwyczaj jesienią, władzom miasta zależało na tym, by spotkanie to zorganizować w czerwcu, gdy trwają Dni Krakowa. Jego uczestnicy zobaczą m.in. Paradę Smoków i intronizację Króla Kurkowego. Będą mogli odwiedzić ważne ze względu na rozwój turystyki miejsca: sanktuaria w Krakowie-Łagiewnikach, Zabłocie, Kazimierz i Nową Hutę.

Kongresowi towarzyszyć będzie – organizowane przez Międzynarodowe Centrum Kultury od 1 do 6 czerwca -  Forum Młodych. 19 młodych ekspertów z 15 krajów będzie uczestniczyć w wykładach i warsztatach, podczas których będą poruszane m.in. takie problemy jak zagrożenia wynikające z umasowienia turystyki, "disneylandizacja" historycznego dziedzictwa oraz angażowanie lokalnej społeczności w ochronę tego dziedzictwa.

Organizacja Miast Światowego Dziedzictwa liczy ok. 300 członków. Światowe Kongresy odbywają się, co dwa lata. W 2017 r. gospodarzem takiego spotkania było koreańskie Gyeongju. Kraków rywalizował o organizację kongresu z hiszpańską Granadą i rosyjskim Kazaniem.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25