facebook RSS # #

16.02.2020 23:44

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-27 15:30       aktualizacja: 2019-06-27 15:31       MIASTO
  A A A

Radni na nie. Prezydent Wenta bez wotum zaufania od rady miejskiej

Radni na nie. Prezydent Wenta bez wotum zaufania od rady miejskiej
Fot.PAP/P.Polak
Kieleccy radni podczas czwartkowej sesji nie udzielili wotum zaufania prezydentowi Bogdanowi Wencie za 2018 r. Głosowanie przeprowadzono po debacie nad raportem o stanie miasta.

Za udzieleniem prezydentowi Wencie wotum zaufania głosowało dziewięciu radnych, 15 osób było przeciw, a jedna się wstrzymała. Według ustawy o samorządzie gminnym, w przypadku nieudzielenia prezydentowi wotum zaufania w dwóch kolejnych latach rada miasta może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Rozpatrzenie raportu o stanie gminy za 2018 r. i podjęcie uchwały w sprawie udzielenia prezydentowi Kielc wotum zaufania, to nowe elementy, wynikające ze znowelizowania ustawy o samorządzie województwa. Raport o stanie gminy za 2018 r. został wcześniej upubliczniony na stronie internetowej kieleckiego urzędu miasta.

Podczas debaty nad udzieleniem wotum zaufania, przewodniczący rady miasta Kamil Suchański – wybrany z list Projekt Świętokrzyskie Bogdana Wenty - stwierdził, że prezydent miasta szybko gubi kapitał społecznego zaufania, zarzucając mu m.in. brak współpracy z radnymi.

"Można powiedzieć, że jako prezydent jest pan bezradny i bez radnych. Jeśli nie podejmie pan na nowo otwartego, uczciwego dialogu z radnymi, to najdalej w 2023 r. okaże się, że straciliśmy dużo cennego czasu. Wówczas inne miasta odjadą nam tak daleko, że w głowach przedstawicieli władz centralnych znów może pojawić się pomysł likwidacji województwa świętokrzyskiego ze słabymi Kielcami" – mówił Suchański.

Wiceprzewodniczący rady miasta Jarosław Karyś (PiS) oceniając prezydenturę Wenty ocenił, że pomimo początkowego kredytu zaufania, z tygodnia na tydzień został on roztrwoniony. Radny krytykował prezydenta m.in. za niepotrzebne zamieszanie przy użyczeniu budynku dla sióstr nazaretanek na prowadzenie szkoły, niezrozumiałą politykę kadrową związaną z reorganizacją ratusza, czy niespójność przy przedstawianiu kondycji finansowej miasta.

Szefowa klubu radnych Koalicji Obywatelskiej Agata Wojda podkreśliła, że nie ma "prezydentów marzeń", natomiast są oczekiwania pod adresem poszczególnych osób. "Ogromną siłą kampanii wyborczej było rozbudzenie entuzjazmu pana współpracowników i dzięki temu wygrał pan te wybory, tylko dziś w sposób bardzo brutalny to się mści. Pan jest dzisiaj ofiarą tego entuzjazmu, który rozbudził wśród swoich współpracowników i kielczan, dlatego dzisiaj oni mają częściowo bardzo mocno uzasadnione oczekiwania" – powiedziała Wojda. Dodała natomiast, że wierzy, iż Wenat jest "zawodnikiem długodystansowym" i zdobędzie tyle doświadczenia samorządowego, aby za rok usłyszeć, że jest lepiej.

W debacie głos zabrało kilku mieszkańców Kielc. Mirosław Łatkiewicz skrytykował prezydenta m.in. za duże problemy w skontaktowaniu się z nim. "Nie podoba nam się sposób w jaki traktuje pan mieszkańców Kielc" – dodał. Inna z mieszkanek Ksenia Buglewicz zarzucała prezydentowi, że nie realizuje swojego programu wyborczego. "Prezydent obiecał powołać rzecznika przedsiębiorców, czyli osoby, u której ludzie prowadzący działalność mogłyby zgłaszać pomysły, interweniować w swoich sprawach. Jak do tej pory nic takiego się nie zadziało, nadal nie funkcjonuje, pomimo iż to byłby bardzo ważny krok naprzód w rozwoju Kielc" – zaznaczyła.

Na prośbę Wenty do zarzutów odniosła się wiceprezydent Danuta Papaj, która zaznaczyła, że od początku kadencji prezydent przeprowadził wiele inicjatyw - m.in. w kwestiach antysmogowych, czy kontaktów z organizacjami pozarządowymi. Dodała, że trwają prace nad powołaniem rady ds. osób niepełnosprawnych.

Poinformowała również, że w stolicy woj. świętokrzyskiego zaczyna inwestować coraz więcej przedsiębiorców. "W jakimś tam okresie czasu zobaczycie państwo, że Kielce będą się bardzo pięknie rozwijać i zupełnie w innym kierunku, o którym chyba nawet kielczanie nie do końca sobie myślą, że Kielce mogą tak wyglądać" - powiedziała Papaj.

Z raportu o stanie gminy za 2018 r. wynika, że w grudniu ubiegłego roku w Kielcach zameldowanych było blisko 190,5 tys. osób – o ponad tysiąc mniej niż rok wcześniej; w 2018 roku realizowano 98 przedsięwzięć bieżących i majątkowych współfinansowanych bądź planowanych do współfinansowania środkami pochodzącymi z Unii Europejskiej, na łączną kwotę ponad 122 mln 769 tys. zł (9 proc. ogółu wydatków budżetu miasta). Środki z UE wyniosły blisko 75 mln zł, co stanowiło 61 proc. łącznych wydatków na te przedsięwzięcia.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 3 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2019-06-28 11:10:10
PAF: cóż tak bywa radni myślą ,że ta gmina na 4- teraz 5 lat jest od nich, bez jakiejkolwiek odpowiedzialności indywidualnej, nie naruszają dyscypliny finansów prawa też nie bo jeśli cos nie będzie zgodne z prawem to wojewoda to uchyli, a po wójcie burmistrzu Prezydencie miasta można sobie pojeździć, a głosować nie bo nie. Jeżdżąc przez Kielce przez 45 lat do rodziny widze jak Kielce się zmieniały, oczywiście to nie zasługa Wenty, choć pewnie samorządu musi się nauczyć teraz uczy się co z tą władzą zrobić, bo wybranym można być , ale co dalej.
 
2019-06-28 10:04:12
Piotr Iwicki: Tak wygląda absurd znowelizowanej ustawy samorządowej. Burmistrz, prezydent, wójt, nie otrzymuje wotum zaufania, pełniąc tę funkcję w roku poprzednim około 40 dni (w wypadku wybranego na I kadencję)! Tym samym wprost ukazuje się wadliwość zmian. Bezspornie w takim wypadku nie można zaliczać nieudzielonego wotum zaufania do dwóch liczonych do ew. procedury referendalnej. Ale na to potrzeba stanowiska wojewodów. Pytanie tylko, czy wojewodowie są władni do zajmowania stanowiska w tej kwestii, czy od razu należy kierować się do WSA? Tak czy inaczej, bubel.
W wypadku p. Wenty jaskrawo widać, że ocena nie była merytoryczna a polityczna. A nie o to ustawodawcy chodziło.
 
2019-06-27 17:31:19
gość: Niespójność przy przedstawieniu kondycji finansowej. To przecież poprzednicy się lekko pomylili 160 mln-taka mała kwota. Mam wrażenie że ci radni nie myślą logicznie.
 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25