facebook RSS # #

08.12.2019 11:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-20 13:35       aktualizacja: 2019-08-20 15:59       MIASTO
  A A A

Wielkie szykowanie. MIiR: przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w 2022 rozpoczęte

Wielkie szykowanie. MIiR: przygotowania do Światowego Forum Miejskiego w 2022 rozpoczęte
Fot. PAP/J.Ochoński
Światowe Forum Miejskie (WUF) dopiero za trzy lata, ale przygotowania do tej jednej z największych konferencji pod egidą ONZ już się rozpoczęły. Zakończyło się drugie spotkanie przedstawicieli Urzędu Miasta Katowic i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, w którym udział wziął wiceminister Grzegorz Puda, pełnomocnik rządu ds. WUF oraz prezydent miasta Katowic Marcin Krupa. Tematem spotkania było m. in. omówienie kwestii porozumienia między ministerstwem a Katowicami.

Podsekretarz generalna ONZ Maimunah Mohd Sharif poinformowała pod koniec maja, że Katowice zorganizują jedną z największych konferencji pod egidą ONZ - XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Więcej: Katowice gospodarzem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku 

"To już w drugie w przeciągu niecałego miesiąca spotkanie MIiR i UM Katowice w sprawie organizacji Światowego Forum Miejskiego. Rozpoczęliśmy przygotowania z odpowiednim wyprzedzeniem by dopiąć wszystkie kwestie związane z organizacją WUF na ostatni guzik. Razem z przedstawicielami Urzędu Miasta w Katowicach jesteśmy na etapie ustalania podziału obowiązków. Pod koniec listopada br. chcielibyśmy mieć już podpisane porozumienie określające zadania każdej ze stron" – pokreślił wiceminister Grzegorz Puda.

Dodał, że resort inwestycji i rozwoju jest w trakcie powoływania zespołu do spraw koordynacji przygotowań Światowego Forum Miejskiego. Zespół będzie działał jako organ pomocniczy Pełnomocnika Rządu do spraw przygotowania WUF, a w jego skład będą wchodzić dyrektorzy oraz pracownicy departamentów w ministerstwie. Minister zaznaczył również, że MIiR rozpoczyna prace nad harmonogramem działań przy organizacji Forum i przygotowuje wstępny budżet.

Podczas spotkania poruszono także kwestie związane z promocją wydarzenia. Pierwszą okazją do zaprezentowania Katowic jako organizatora WUF będzie II Kongres Polityki Miejskiej, który odbędzie się w połowie listopada tego roku w Kielcach. W ramach tego wydarzenia planowane są trzy panele związane z WUF i ONZ.

Zbliża się również  X World Urban Forum. Wydarzenie odbędzie się w dniach 7-13 lutego 2020 roku w Abu Dhabi.

"Planujemy wspólną promocję Katowic i MIiR podczas zbliżającego się Światowego Forum Miejskiego  w Abu Dhabi. Będzie to doskonała okazja, by zachęcić uczestników do udziału w kolejnej edycji WUF, której będziemy gospodarzami" – podkreślił wiceminister Puda oraz dodał - Katowice mają wiele do zaoferowania. Ich wyjątkowość dostrzegło ONZ, które powierzyło stolicy śląska organizację już drugiej prestiżowej konferencji. Pierwszą z nich był zeszłoroczny Szczyt Klimatyczny.

Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli Urzędu Miasta w Katowicach z Pełnomocnikiem Rządu do spraw przygotowania WUF, które odbyło się 26 lipca, zidentyfikowano główne obszary, które będą wymagały dalszej dyskusji i współpracy na szczeblu eksperckim. Są to kwestie organizacyjne dotyczące  transportu, hoteli i promocji, a także sprawy formalno-proceduralne w tym porozumienia pomiędzy UN Habitat, miastem a MIiR. Istotne jest także  powołania odpowiednich struktur do organizacji wydarzenia.

Źródło: MIiR

mp/
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25