facebook RSS # #

08.12.2019 11:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-02 14:02       aktualizacja: 2019-09-02 14:51       MIASTO
  A A A

Raport PwC. Lublin konsekwentny w swym rozwoju

Raport PwC. Lublin konsekwentny w swym rozwoju
Fot.Wikimedia
Firma doradcza PwC zaprezentowała w poniedziałek „Raport o polskich metropoliach”, poświęcony Lublinowi. Jako główne atuty miasta wymieniono wysoką jakość życia, dobry stan środowiska naturalnego i aktywność obywatelską. Analitycy PwC zwracają uwagę na atrakcyjność inwestycyjną miasta i konieczność dalszego rozwoju promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego.

„Wyniki kolejnego niezależnego raportu renomowanej instytucji potwierdzają, że Lublin jest jedną z najbardziej otwartych i przyjaznych do życia polskich metropolii, a jego największą wartością są aktywni i oddani miastu mieszkańcy będący jego najlepszymi ambasadorami. To oni przyciągają tutaj wielkie zagraniczne firmy, których napływ zauważamy w ostatnich latach” – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

„Raport o stanie polskich metropolii” to cykl analiz obejmujący 12 największych miast w Polsce zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich. Raporty ukazują się co cztery lata od 2007 r. i opisują rozwój miast w oparciu o autorską metodę uwzględniającą 7 kapitałów: Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny, Kapitał Techniczny i Infrastrukturalny, Kapitał Kultury i Wizerunku, Kapitał Jakości Życia, Kapitał Źródeł Finansowania, Kapitał Atrakcyjności Inwestycyjnej oraz Kapitał Ludzki i Społeczny.

W analizie ocenia się, że Lublin jest jedynym miastem, które konsekwentnie zwiększa średnią wartość siedmiu kapitałów w każdej kolejnej edycji raportu. Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że najsilniejszymi stronami Lublina są Kapitał Jakości Życia oraz Kapitał Instytucjonalno-Demokratyczny. Na wysoką ocenę składają się m.in. bardzo dobry stan środowiska naturalnego, poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców oraz aktywność obywatelska. Eksperci PwC podkreślają także, że istotnym atutem miasta jest duża liczba studentów wybierających kierunki ścisłe i informatykę.

Lublin znajduje się w czołówce polskich metropolii pod względem wykorzystania funduszy europejskich. Dodatkowo, miasto może pochwalić się także dużymi wydatkami na inwestycje oraz na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego, co pozytywnie wyróżnia je na tle pozostałych analizowanych metropolii.

Autorzy raportu zwracają uwagę, że ważnym elementem w rozwoju miasta powinna być cyfryzacja w obszarze funkcjonowania urzędów miejskich, a także wzmocnienie kontaktu władz miasta i obszaru metropolitalnego z jego mieszkańcami poprzez wykorzystanie w komunikacji kanałów elektronicznych, w tym mediów społecznościowych.

W zakresie zwiększania atrakcyjności inwestycyjnej Lublin powinien postawić na dalszy rozwój promocji gospodarczej obszaru metropolitalnego, poprzez m.in. inwentaryzację terenów inwestycyjnych, stworzenie kompendium wiedzy dla inwestorów, a także konsekwentną poprawę dostępności komunikacyjnej terenów inwestycyjnych.

Istotnym wyzwaniem dla miasta pozostaje zmniejszenie stopy bezrobocia, zwłaszcza wśród młodych. Kluczowe jest tworzenie nowych miejsc pracy, szczególnie z uwzględnieniem branży IT, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród studentów w Lublinie.

W 12 miastach skupionych w UMP mieszka 6,7 mln osób, czyli 18 proc. całej ludności kraju, wytwarzając 32 proc. całkowitego PKB. Z kolei biorąc pod uwagę obszary metropolitalne ukształtowane wokół tych miast, mieszka w nich aż 16,1 mln osób, czyli 42 proc. całej ludności, wytwarzając aż 55 proc. całkowitego PKB Polski. Dodatkowo, w analizowanych obszarach metropolitalnych zlokalizowane jest 76 proc. wszystkich polskich firm informatycznych i zdecydowana większość firm z obszaru innowacji i nowych technologii.

woj/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25