facebook RSS # #

28.01.2020 00:08

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-03 09:38       aktualizacja: 2019-10-03 09:41       MIASTO
  A A A

Zapytają ludzi. Władze Cieszyna zapytają mieszkańców o maszt

Zapytają ludzi. Władze Cieszyna zapytają mieszkańców o maszt
Fot.UM Cieszyn
Władze Cieszyna nie składają broni - mimo, że sporny maszt telefonii komórkowej stoi już w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Wzgórza Zamkowego chcą przeprowadzić na ten temat ankietę wśród mieszkańców.

By powstrzymać budowę masztu w historycznym miejscu burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz kierowała już publiczny apel do przedstawicieli firmy Play argumentując, że z powodu tej decyzji "miejsce upamiętnione na banknocie 20-złotowym, które towarzyszy nam od XI/XIII wieku i odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów, może już nie być takie samo".

Burmistrz podkreślała, że zabytek o którym mowa czyli Rotunda św. Mikołaja to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych do obecnych czasów obiektów na polskiej ziemi, zabytek "tej samej klasy, co legendarna Rotunda Najświętszej Marii Panny na Wawelu".

Staszkiewicz zwracała także uwagę, że "sprawa decyzji o lokalizacji celu publicznego jest nadal przedmiotem postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym" oraz, że "sprawa pozwolenia na budowę jest przedmiotem postępowania przed Wojewodą Śląskim".

25 września maszt stanął jednak w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego w Cieszynie.

Według burmistrz budowla "od samego początku budzi opór mieszkańców". Dlatego w październiku władze miasta poproszą cieszynian o ocenę na ile wysoka na ponad 60 metrów konstrukcja zaburza cieszyński krajobraz.

"Od opinii mieszkańców będą uzależnione dalsze kroki ratusza w tej sprawie" - zapowiada burmistrz Staszkiewicz. "Mamy przygotowanych kilka scenariuszy, ale na razie nie chcemy o nich mówić, tak by nie uprzedzać decyzji mieszkańców i turystów. Nasze decyzje ogłosimy po zapoznaniu się z wynikami badania" - dodaje.

"Teraz, gdy pomimo naszych sprzeciwów, PLAY postawił konstrukcję, widzimy, że panorama miasta nie wygląda aż tak źle jak się obawialiśmy, ale jednocześnie maszt telefonii komórkowej jest widoczny z wielu miejsc w Cieszynie, co budzi głosy niezadowolenia. Dlatego poprosimy reprezentatywną grupę mieszkańców o opinię i ocenę jej rzeczywistego wpływu na walory naszego miasta" - deklaruje burmistrz.

Jak zapowiada, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni przeprowadzony zostanie sondaż w tej sprawie.

"Chcemy, aby mieszkańcy zdecydowali czy powinniśmy zrobić coś więcej, aby chronić widok będący jednym z najważniejszych symboli naszego miasta" - mówi Gabriela Staszkiewicz.

Planowane badanie opinii publicznej będzie miało formę telefoniczną. Ma być przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 500 mieszkańców.

Spółka Play jak dotąd nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w tej sprawie.

js/
TAGI: MIASTO
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25