facebook RSS # #

18.12.2018 17:36

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2014-02-11 13:14       aktualizacja: 2014-02-11 13:15       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Piaseczno: Kalkulator mieszkańca

Ruszyła strona internetowa www.nacoidamojepieniadze.pl, na której można sprawdzić, jak pieniądze z naszych podatków wydawane są przez gminę Piaseczno.

Program, który jest swego rodzaju kalkulatorem mieszkańca, pokazuje, w jakim stopniu poszczególny podatnik przyczynia się do rozwoju swojej gminy, płacąc w niej podatki. Z drugiej strony jest to narzędzie, które każdemu pozwala ocenić i wyrobić sobie zdanie, czy podział wydatków na konkretne dziedziny i zadania realizowane przez samorząd jest zgodny z jego oczekiwaniami.

Transparentność wydatków

– Ten nowatorski projekt to przedsięwzięcie pokazujące transparentność naszych działań – mówi burmistrz Zdzisław Lis. – Uchwała budżetowa nie jest łatwym dokumentem do analizy przez przeciętnego mieszkańca, natomiast to narzędzie w łatwy sposób daje obraz tego, jak płacone przez mieszkańca podatki dzielone są na poszczególne zadania realizowane przez gminę – wyjaśnia burmistrz.

Wchodząc na stronę internetową www.nacoidamojepieniadze.pl lub na specjalną zakładkę na stronie www.piaseczno.eu, wystarczy, używając suwaka, wskazać nasze miesięczne dochody, a program wyliczy, ile z naszego podatku trafia do budżetu gminy. Poszczególne ikony symbolizujące np. komunikację, oświatę, pomoc społeczną pokazują, pomiędzy jakie zadania i w jakiej kwocie dzielony jest nasz podatek. Żeby zobaczyć więcej zadań np. z zakresu oświaty, wystarczy kliknąć na odpowiednią ikonę, a ukaże się bardziej szczegółowy opis, np. ile pieniędzy trafia do przedszkoli, a ile do szkół podstawowych czy gimnazjów.

Porównaj gminy

– Uruchomiony przez nas program jest elementem corocznej kampanii zachęcającej mieszkańców do rozliczania PIT-ów w miejscu swojego zamieszkania – tłumaczy Łukasz Wyleziński, kierownik Biura Promocji i Informacji. – Do budżetu gminy trafia zaledwie 37,53% płaconego przez mieszkańca podatku dochodowego, niestety nie każdy rozlicza się tu, gdzie mieszka. My pokazujemy, co konkretnie za te pieniądze robi gmina i czego w konsekwencji pozbawia się mieszkaniec, nie płacąc tu podatku. Może sobie wyliczyć, że każdego miesiąca o np. 30 zł mniej trafia do szkoły, w której uczy się jego dziecko.

Do programu przygotowanego przez firmę The Story mogą dołączać się inne gminy, Piaseczno wzięło w nim udział pilotażowo jako pierwszy samorząd w Polsce. – Cieszę się, że Piaseczno zastosowało analizę danych i zdecydowało się na współpracę w tym projekcie – mówi Dymitr Romanowski z The Story. – Szczególnie interesujące jest konfrontowanie wydatków samorządów, które mają odmienną specyfikę i różne podejście do konstruowania budżetu. Ale najważniejsze, że mieszkańcom jest o wiele łatwiej zrozumieć, jak wydają pieniądze poszczególne gminy.

Sprawdzony algorytm

Symulator internetowy jest oczywiście narzędziem poglądowym, odnosi się wyłącznie do podatku dochodowego od osób fizycznych, a poszczególne wyniki mogą delikatnie różnić się od stanu faktycznego, bo różne mogą być chociażby koszty uzyskania przychodu. Wyniki są też zaokrąglane. Program uwzględnia progi podatkowe, ale nie bierze pod uwagę odliczeń czy sytuacji, w której małżonkowie rozliczają się wspólnie. Dlatego wygenerowanych kwot nie należy przyjmować dosłownie, a jedynie orientacyjnie.

Opiekę merytoryczną nad projektem sprawuje Europejski Instytut Marketingu Miejsc „Best Place”, a audytem algorytmu zajmuje się PwC Polska.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

ZAŁĄCZNIKI: UMiG Piaseczno
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25