facebook RSS # #

26.01.2020 20:03

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2020-01-13 10:56       aktualizacja: 2020-01-13 10:56       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Strzegom: To był dobry rok - inwestycje

Strzegom: To był dobry rok - inwestycje
Minął 2019 rok w gminie Strzegom na Dolnym Śląsku, znanej w całym kraju jako „Granitowe Serce Polski”. W ciągu minionych 12 miesięcy zrealizowano wiele cennych i ważnych inicjatyw zarówno dla strzegomian, jak i dla mieszkańców naszych sołectw.

Były one kontynuacją rozważnych działań władz samorządowych na czele z burmistrzem Zbigniewem Suchytą i radnych Rady Miejskiej w Strzegomiu. W tym okresie zorganizowano również ciekawe wydarzenia kulturalno-sportowe, promujące naszą „Małą Ojczyznę”.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z dokonaniami strzegomskiego samorządu w 2019 r.

ODCINEK 2: Inwestycje w Strzegomiu

Ogromnym przedsięwzięciem logistycznym była rewitalizacja Starego Miasta w Strzegomiu wraz z renowacją zabytkowych murów obronnych. Dzięki środkom z Unii Europejskiej udało się całkowicie zmienić wizerunek i poprawić estetykę tej części miasta. Wyremontowano m. in. zabytkową basztę, wybudowano efektowną granitową fontannę i granitowe ścieżki. Dla młodzieży powstał park kalisteniczny, który cieszy się dużą popularnością wśród strzegomskiej młodzieży. Warto dodać, że z krajobrazu miasta zniknęły stare, szpecące komórki i zakrzaczenia. Zrewitalizowana część Strzegomia stała się miejscem rodzinnych spacerów, zauważono również zwiększony ruch turystyczny w naszym mieście. Dopełnieniem ogromnej zmiany wizerunku jest remont zabytkowej estakady kolejowej, która przebiega przez centrum miasta. Środki na remont pochodziły z budżetu Polskich Kolei Państwowych.

Jeżeli już jesteśmy w temacie kolei, trzeba podkreślić, że remontu doczeka się również Dworzec Główny Strzegom Miasto. Taką deklarację, podczas pobytu w Strzegomiu 9 października br., złożyli minister Michał Dworczyk oraz członek zarządu PKP S.A. Krzysztof  Golubiewski. Remont dworca głównego ma rozpocząć się w 2021 r.

Pod koniec czerwca br. w Strzegomiu ruszył pierwszy w historii naszej gminy system roweru publicznego. Do dyspozycji było 48 rowerów zlokalizowanych w 7 punktach na terenie miasta. Aktualnie jednośladów już nie można wypożyczać ze względu na zimę - nowy sezon ruszy 15 kwietnia 2020 r. Aby wypożyczyć rower, należało skorzystać ze specjalnej aplikacji GeoVelo pobranej wcześniej na telefon. Rowerem można było poruszać się w granicach administracyjnych gminy Strzegom.

Dobrą wiadomością dla wszystkich mieszkańców naszej gminy była decyzja władz samorządowych o wprowadzeniu otwartych linii autobusowych, dzięki czemu mieszkańcy mogą korzystać z komunikacji szkolnej - po wykupieniu biletu u kierowcy. Linie autobusowe zaczynają się i kończą na przystanku autobusowym przy Szkole Podstawowej nr 4. Była to odpowiedź na liczne prośby związane z potrzebą utworzenia transportu gminnego.

Najważniejszą inwestycją drogową w mieście była przebudowa części ulicy Olszowej - na odcinku od drogi wojewódzkiej nr 374 - przy Lidlu - do firmy Drobiarskiej. Ulica Olszowa to jeden z ważniejszych ciągów komunikacyjnych, którym do niedawna jeździły tiry, zagrażając bezpieczeństwu okolicznych mieszkańców. Od jakiegoś czasu tirów już nie ma, więc przyszedł czas na poprawę nawierzchni tej zniszczonej drogi. Natomiast nowe parkingi dla samochodów powstały m. in. na ul. Św. Tomasza oraz przy Bazylice Mniejszej w Strzegomiu.

Aktualnie trwają roboty związane z budową  „Gwiezdnego  Podwórka”, które – przypomnijmy - będzie zlokalizowane  przy  Publicznej  Szkole  Podstawowej  nr 2.  Inwestycję  zgłoszono  do realizacji  w  ramach  budżetu obywatelskiego. Planowany termin zakończenia robót to 31 marca 2020 r. Koszt inwestycji ok. 404 tys. zł.

W czerwcu 2019 r. zakończono realizację trwającego od stycznia 2017 r. projektu unijnego „Szlak Kamienia”. W ramach projektu wybudowano w Strzegomiu Aleję Rzeźb, oświetlono - wraz z monitoringiem - krzyż na Górze Krzyżowej, oznakowano trasy turystyczne i wydano wielojęzyczne mapy i foldery. W Centrum Aktywności Społecznej KARMEL w Strzegomiu powstało ponadto czesko-polskie multimedialne centrum informacji o Szlaku Kamienia i  jego  atrakcjach.

Nowoczesna i efektywna gospodarka odpadami to jedna z wizytówek Strzegomia. W naszej gminie udało się wprowadzić nowoczesny i transparentny system zbiórki odpadów – z podziałem na 5 frakcji - dostosowany do potrzeb mieszkańców i zgodny z wymaganiami współczesnego rynku. Dzięki sprawnej współpracy z operatorem odbierającym odpady, jasnym zasadom segregacji, systemowi monitorowania odbioru odpadów i szerokiej edukacji mieszkańców, jest szansa by żyć w czystym i zadbanym otoczeniu. Teraz wszystko w rękach strzegomian. Od ich codziennych zachowań zależy czy gmina zdoła osiągnąć unijne poziomy odzysku odpadów i uniknie kar za nieprzestrzeganie prawa.

Już wkrótce ODCINEK 3: Inwestycje na terenie sołectw gminy Strzegom

Czytaj też: Strzegom: To był dobry rok
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

ANKIETA

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25