facebook RSS # #

24.04.2018 06:58

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-03-17 15:47       aktualizacja: 2017-03-17 15:50       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Legnica: Szewach Weiss w Legnicy

Legnica: Szewach Weiss w Legnicy
Fot. UM w Legnicy
Wybitny naukowiec, polityk i pisarz, profesor Szewach Weiss - były przewodniczący parlamentu Izraela i wiceprezydent tego kraju oraz Ambasador w Polsce i kawaler Orderu Orła Białego odwiedził 17 marca Legnicę. Na początek był wraz z przedstawicielami legnickiej Gminy Źydowskiej gościem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego.

„To pierwsza wizyta Jego Ekscelencji w naszym mieście. Wcześniej bywał tu tylko przejazdem. Dla mnie i mieszkańców to wielki zaszczyt spotkać się z orędownikiem tolerancji, zrozumienia i pokoju między narodami. Obcowanie z nim to wielka przyjemność” - powiedział prezydent.

Rozmawiano o historii Żydów żyjących w diasporze i otwartości na inne kultury. „Cieszę się, że i prezydent i mieszkańcy mają tu serca otwarte na wielokulturowość” – podkreślił profesor Weiss.

Po spotkaniu w wąskim gronie, które przebiegło w serdecznej atmosferze, odbyła się konferencja prasowa.

„Polska to moja druga ojczyzna. Urodziłem się dawno temu w Borysławiu. W czasach holokaustu jako trzyletnie dziecko uratowała mnie polska i ukraińska rodzina. Kilka lat spędziłem w ciemnej piwnicy. Ale żyję mam obowiązek zaświadczać o prawdzie” – opowiadał o sobie.

Co sądzi o naszym mieście?: „W Legnicy czuję specyficzną solidarność. To mnie bardzo wzrusza. Tutaj czuję się szczęśliwy, jak między swoimi, z rodziną”.

Profesor Weiss wspomniał jak został ambasadorem w Polsce: „W Izraelu proponowano mi stanowisko ambasadora najpierw w Berlinie, później w Moskwie. Zgodziłem się dopiero na Warszawę. To był sentymentalny powrót do utraconego dzieciństwa. Dziś moje wizyty w Polsce to radość z poznanych ludzi - mam tu wielu wspaniałych przyjaciół i pracy, którą staram się im służyć, zbliżać narody, łagodzić konflikty.”

A jaki jest dzisiejszy świat?: „Jest trudny i niebezpieczny, ale jestem pewien, że wkrótce powróci na swe właściwe tory. Dzisiaj zło rośnie, ale widzę też, jak powiększają się zasoby dobra. Bądźmy optymistami” – powiedział profesor.

Na zakończenie wizyty dziś o godz. 17 w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej odbędzie się autorskie spotkanie Szewacha Weissa z mieszkańcami miasta. Jego organizatorem jest Legnicka Biblioteka Publiczna, Fundacja Rojt i Legnickie Centrum Kultury. Wstęp jest wolny.

Na tym spotkaniu być trzeba koniecznie. Ludzi podobnego formatu, co pan ambasador spotkać można bowiem niezwykle rzadko.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Tel.: (22) 509 22 25
Faks: (22) 509 22 72
pap@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25