facebook RSS # #

24.06.2018 13:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-05-19 15:02       aktualizacja: 2017-05-19 15:07       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Brwinów: Studyjna wizyta z Ukrainy

Brwinów: Studyjna wizyta z Ukrainy
Fot. UG Brwinów
16 maja 2017 r. burmistrz Arkadiusz Kosiński gościł ukraińskich samorządowców z obwodów kijowskiego i lwowskiego. Wizytę studyjną gości z Ukrainy zorganizowała Fundacja Liderzy Przemian w ramach programu „Study Tours to Poland”.

„Jedną z najważniejszych reform na Ukrainie jest budowanie realnego samorządu, a polskie doświadczenia są dla nich punktem odniesienia. Gmina Brwinów ze względu na swoje położenie geograficzne ma podobne uwarunkowania jak miejscowości, z których przyjechali goście z Ukrainy” podkreślał Mirosław Skórka, dyrektor programu „Study Tours to Poland”. Program ten dzieli się doświadczeniami polskiej transformacji i integracji europejskiej z sąsiadami ze Wschodu.

Delegacja z Ukrainy najpierw spotkała się w urzędzie z burmistrzem Arkadiuszem Kosińskim oraz sekretarz Anna Kozłowską i obejrzała przygotowaną prezentację oraz film promocyjny o gminie Brwinów. Burmistrz długo odpowiadał na pytania gości: interesowało ich finansowanie samorządów oraz problemy, z którymi musi zmierzyć się gmina miejsko-wiejska.

Następnie goście odwiedzili trzy sołectwa – Otrębusy, Owczarnię i Żółwin. Podczas wizyty w Zespole Szkół w Otrębusach dopytywali o funkcjonowanie oświaty na terenie gminy Brwinów i z zainteresowaniem zwiedzali nowy budynek gimnazjum i starą część szkoły. Dyrektor Urszula Wojciechowska opowiadała o sukcesach uczniów, a goście przyglądali się wyposażeniu sal lekcyjnych, stołówki, biblioteki i in. W trakcie wizyty w Otrębusach goście odwiedzili także siedzibę Zespołu „Mazowsze”.

W OSP w Żółwinie rozmowy toczyły się wokół funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych. Delegację z Ukrainy powitał w Żółwinie komendant gminny OSP Krzysztof Newen oraz prezes OSP w Żółwinie Karol Zakrzewski i naczelnik Jacek Prusak. Druhowie z Żółwina zaprezentowali swoje wozy bojowe oraz nowoczesne wyposażenie. Gości, wśród których byli też urzędujący naczelnicy wsi, interesowały także sprawy sołeckie. Doświadczeni sołtysi – Karol Marchwiak z Żółwina, Jan Wojciechowicz z Moszny i Halina Adamczyk z Koszajca – opowiadali m.in. o funduszach sołeckich. Wioletta Badurek z Domaniewa i Aldona Górniak z Czubina były wypytywane o możliwość łączenia przez nich funkcji sołtysa oraz radnego rady miejskiej.

Ostatnim punktem wizyty były odwiedziny w Owczarni. Owczarniańskie Wiejskie Centrum Animacyjne OWCA było przykładem funkcjonowania świetlicy wiejskiej, prowadzonej przez gminny ośrodek kultury. Goście podziwiali przykłady rękodzieła i pomysłowość artystów tworzących i prowadzących warsztaty w OWCY. Dyrektor Anna Sobczak prezentowała m.in. wyroby z wikliny papierowej, pomysłowe poduszki, szydełkowe serwetki zdobiące ściany i opowiadała o różnego rodzaju zajęciach, które odbywają się w Owczarni.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25