facebook RSS # #

24.06.2018 18:33

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-09-13 15:35       aktualizacja: 2017-09-13 15:40       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Powiat Mikołowski: Porozumienie z JSW

Powiat Mikołowski: Porozumienie z JSW
Fot. SP Mikołów
13 września w siedzibie starostwa podpisano umowy pomiędzy władzami powiatu mikołowskiego, a przedstawicielami Jastrzębskiej Spółki Węglowej, w kwestii organizacji praktycznej nauki zawodu i praktyk zawodowych dla uczniów oraz gwarancji zatrudnienia w JSW S.A. dla absolwentów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach, kształcących się w klasach o specjalnościach górniczych. 

Zgodnie z nim JSW S.A. zobowiązała się do zatrudnienia uczniów rozpoczynających kształcenie od roku szkolnego 2017/2018 w technikum jak i branżowej szkole I stopnia. Na poziomie technikum chodzi o uczniów kształcących się w zawodach: technik automatyk, technik elektryk, technik górnictwa podziemnego oraz w zawodach: elektryk i górnik eksploatacji podziemnej na poziomie branżowej szkoły I stopnia. Szansę na przyjęcie do pracy mają absolwenci, którzy potwierdzą w czasie egzaminów wszystkie kwalifikacje w danym zawodzie. 

Ponadto JSW S.A. w zależności od swych potrzeb kadrowych, zatrudni absolwentów pozostałych zawodów i specjalności górniczych.

„Nasza spółka przywiązuje dużą wagę do tego, by mieć właściwie przygotowanych pracowników. Dziś podpisana umowa ma być sygnałem dla młodych ludzi, że jesteśmy stabilną firmą, która potrzebuje dobrze wykształconych pracowników, szczególnie, że pewnych procesów w przemyśle wydobywczym nie uda się zautomatyzować i dobrze wykształcone kadry będą zawsze konieczne. Nasza spółka zwiększa wydobycie węgla koksującego, które ma strategiczne znaczenie dla Unii Europejskiej, szczególnie, że odbiorcami są wielkie koncerny stalowe. W tym roku wydobycie sięgnie 15 milionów ton, zaś w przyszłym planowane jest na poziomie 17 milionów ton” mówił prezes Daniel Ozon, który w imieniu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. złożył swój podpis pod tym dokumentem. 

Uczynił to również Artur Wojtków zastępca prezesa Zarządu ds. Pracy i Polityki Społecznej, zaś ze strony starostwa pod dokumentem podpisali się starosta Henryk Jaroszek oraz wicestarosta Marek Szafraniec. W spotkaniu uczestniczyli także dyrektor JSW KWK „Budryk” Marian Kurpas, Andrzej Sobczak dyrektor biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w JSW S.A., Iwona Smorz naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu starostwa powiatowego oraz Teresa Stasik - Szyszka-dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Ornontowicach. To właśnie uczniowie tej szkoły kształcący się w klasach o kierunkach górniczych będą beneficjentami tej umowy, zaś praktyki zawodowe będą odbywać się w JSW KWK „Budryk”, z którą szkoła od lat współpracuje. 

„Dzisiejsze porozumienie jest przykładem kształcenia z uwzględnieniem potrzeb lokalnego rynku pracy. Daje gwarancję, że wypracowane kilkunastoletnie doświadczenie w kształceniu młodych ludzi w zawodach górniczych nie pójdzie na marne, a bazy dydaktyczne kopalni i szkoły będą nadal wykorzystywane. Gwarancja zatrudnienia jest dla młodych ludzi czynnikiem, który pozwala na stabilizację życiową i wiązanie swej przyszłości z samą spółką, gminą i regionem” zapewnia Teresa Stasik -Szyszka.

Władze spółki zapewniają, że porozumienie jest również szansą dla absolwentów kierunków górniczych ZSP w Ornontowicach, którzy kilka lat temu opuścili mury szkoły. Szczególnie, że branża górnicza również zaczyna odczuwać brak rąk do pracy. Dotyczy to również JSW S.A., która po latach dekoniunktury podjęła decyzję o powrocie do zatrudniania absolwentów.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25