facebook RSS # #

10.12.2018 15:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-13 11:43       aktualizacja: 2017-11-13 11:44       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Legnica: „Najlepszy” jest najlepszy

Legnica: „Najlepszy” jest najlepszy
Fot. UM Legnica
Kilkunastominutową owacją na stojąco legniczanie przyjęli film „Najlepszy” i jego autorów podczas przedpremierowego pokazu w kinie Halios. Film, wyróżniony na festiwalu w Gdyni pięcioma ważnymi nagrodami, powstał w większości w Legnicy.

10 listopada gośćmi specjalnego pokazu byli: Łukasz Palkowski (reżyser), Krzysztof Szpetmański (producent) Jakub Gierszał (rola tytułowa), Tomasz Kot (działacz sportowy), Kamila Kamińska (dziewczyna Jurka), Szymon Warszawski (opiekun w Monarze), Łukasz Grass (autor książki biograficznej o Jerzym Górskim) i pierwowzór głównego bohatera filmu – Jerzy Górski.

Prezydent Tadeusz Krzakowski, dziękując widzom i artystom, podkreślił, że film o legniczaninie Jerzym Górskim musiał powstać w Legnicy. „Dołożyliśmy wszelkich starań, by ekipę produkującą to niezwykłe dzieło filmowe wesprzeć zarówno organizacyjnie, jak i finansowo. Legnica jest miastem ulubionym przez filmowców. Już dziś zapraszam na kolejne zdjęcia.

„W Legnicy byliśmy super przyjęci” – mówił producent Krzysztof Szpetmański. „Wasze miasto bardzo ceni filmowców, a mieszkańcy Zakaczawia, gdzie również powstawały zdjęcia, to już nasi przyjaciele”.

Dla Tomasza Kota, aktora wywodzącego się z naszego miasta i zawsze powracającego tu z sentymentem, wielką niespodzianką było wręczenie mu przez prezydenta, w imieniu mieszkańców, tytułu Ambasadora Legnicy.

„Jestem bardzo poruszony i wzruszony. Wszędzie staram się być rzecznikiem Legnicy, miasta, które tak szybko się zmienia, tutejszego życia, atmosfery, życzliwości. To już mój trzeci legnicki film, po Małej Moskwie i Fotografie Waldemara Krzystka. Mam tu rodzinę, a Legnica jest częścią mojej tożsamości. Będę się starał dobrze wypełniać tę zaszczytną misję” – podkreślił aktor.

„To ogromne wyzwanie aktorskie” – powiedział odtwórca postaci Jerzego Górskiego, Jakub Gierszał. „Rola wyczerpująca fizycznie i psychicznie. Musiałem bardzo dojrzeć, by sprostać i pokazać przeżycia człowieka, który z samego dna piekła wyzwolił się do wspaniałego triumfu i życiowego zwycięstwa. Mój wzorzec, Jurek Górski, obdarzył mnie zaufaniem i dał wolną rękę” – powiedział Gierszał.

„Każdy z nas jest najlepszy. Tylko trzeba w to uwierzyć i spróbować działać, żeby przekonać o tym samego siebie. Jeśli obejrzycie ten film, a potem będziecie mieli chwilę słabości, przypomnijcie go sobie i pomyślcie, że warto spróbować zawalczyć o siebie” – mówił Jerzy Górski. „To nie jest film dokumentalny. To petarda z przesłaniem, jak słabość staje się siłą” – dodał.

„Najlepszy” – to prawdziwa historia Polaka, który zachwycił świat. Miał nie żyć, a dokonał niemożliwego. Reżyser kinowego hitu „Bogowie”, Łukasz Palkowski, ponownie sięgnął po życiorys niezwykłej osoby – człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego dna.

Głównym bohaterem jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce, do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który przez lata związany był z Legnicą i który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek.

Ten rekord nie byłby jednak możliwy, gdyby w jego życiu nie pojawiły się dwie kobiety. Jedną stracił. Druga stała się inspiracją, aby zawalczył o swoje życie.

Na ekrany całej Polski „Najlepszy” trafi 17 listopada. Trzeba go zobaczyć. To film dla ludzi, którzy upadają i podnoszą się – film dla wszystkich.


Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25