facebook RSS # #

15.12.2018 07:00

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-13 16:09       aktualizacja: 2017-11-13 16:49       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Kraków: W jedności siła

Kraków: W jedności siła
Fot. UMK
Razem można zrobić więcej – takie przekonanie podzielają gminy stowarzyszone w Metropolii Krakowskiej. 14 gmin pokazuje, że nieprawdziwe jest przekonanie, iż Kraków jest samotną wyspą w walce ze smogiem. Przemawiają za tym liczby projektów i pieniądze, które w ich ramach wydawane są na polepszenie jakości powietrza w regionie.

W 2017 roku wiele planów zamieniło się w konkretne działania, dlatego ten rok można nazwać przełomowym w walce podkrakowskich gmin o poprawę jakości powietrza. Rosnąca świadomość społeczna, duże środki finansowe, kampanie informacyjno-edukacyjne, wymiana wiedzy i doświadczeń osób zaangażowanych w likwidację niskiej emisji – to główne działania realizowane przez gminy w trosce poprawę jakości powierza.

Gminy chętnie korzystają z narzędzi, jakie są dostępne dla samorządów. Z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 mają do wykorzystania ponad 42,5 mln złotych dofinansowania. Najwięcej na program wymiany kotłów i pieców, z których korzystają mieszkańcy, przeznaczyć chce gmina Wieliczka. Na ten cel uzyskała 10 mln zł dofinansowania. Zielonki na ograniczenie niskiej emisji chcą wydać ponad 6 mln złotych.
Z tyłu nie zostają również inne miejscowości. Skawina, Zabierzów i Niepołomice w tym momencie realizują projekty o łącznej wartości blisko 11 mln zł z RPO WM, a do tego dokładają fundusze z własnych budżetów.

Jak przekonują władze Skawiny, rosnąca wśród mieszkańców świadomość szkodliwości tego problemu spowodowała, że potrzebne są działania, aby ograniczać zanieczyszczenie powietrza. „Każda gmina może to robić na własną rękę, ale dobrze jest, aby te działania były skoordynowane” – uważa Tomasz Ożóg, wiceburmistrz Skawiny.

Skawina prowadzi swoje działania od 2015 roku, od czasu przyjęcia uchwały dotyczącej planu gospodarki niskoemisyjnej. Jednak najważniejszy jest rok obecny, ponieważ władzom miasta udało się wspólnie ze Skawińskim Alarmem Smogowym wypracować odpowiedni plan, który jest już realizowany.

Miasto Kraków prowadzi kampanię z 14 sąsiadującymi gminami, która ma uświadamiać mieszkańcom, że problem zanieczyszczonego powietrza dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują.

„Kampania antysmogowa skierowana do gmin ościennych jest wynikiem współpracy Krakowa ze Stowarzyszeniem Metropolia Krakowska. Zależy nam, aby mieli oni świadomość, że problem smogu dotyka nie tylko Krakowa, ale również miejscowości, które z nim sąsiadują, ponieważ jak wiemy, powietrze nie ma granic. Kampania ma uświadamiać, że wszyscy razem powinniśmy włączyć się do walki o czyste powietrze. Chcemy wzbudzić zainteresowanie problemem na gruncie lokalnym” – zaznacza Rafał Perłowski, zastępca dyrektora Wydziału Promocji i Turystyki UMK.

Gminom tworzącym stowarzyszenie Metropolia Krakowska zależy na tym, by zwiększyć świadomość mieszkańców, sprawić by zaczęli dowiadywać się co ich gmina robi w tym temacie i jakie niesie to dla nich korzyści. W komunikowaniu o tym, pomóc mają materiały prasowe w gazetkach gminnych, branding autobusów podmiejskich, plakaty, spot kampanijny w TVP3 czy dedykowana internetowa strona www.wymienpiec.info, która będzie przekierowywać na strony poszczególnych gmin, do informacji dot. działań na rzecz ochrony powietrza na tych terenach.

W przypadku Krakowa przekierowanie następuje na stronę www.wymianapieca.krakow.pl.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25