facebook RSS # #

16.12.2018 01:28

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-11-14 13:29       aktualizacja: 2017-11-14 13:31       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Komorniki: Obchody Święta Niepodległości

Komorniki: Obchody Święta Niepodległości
Fot. UG Komorniki
Komornicki Nokturn tradycyjnie rozpoczął gminne obchody Święta Odzyskania Niepodległości. Ten wyjątkowy koncert utrzymany w podniosłym klimacie utworów polskich kompozytorów odbył się 10 listopada w Domu Kultury „Nad Wirynką” w Łęczycy. Walce, polonezy i marsze zagrane przez japońską pianistkę Shizuka Okumura oraz Piotra Żukowskiego – absolwenta Akademii Muzycznej w Poznaniu nadały spotkaniu podniosły charakter.

W sobotę 11 listopada uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła w Komornikach. Podczas wchodzenia pocztów sztandarowych i delegacji do świątyni, wirowski Chór Francesco odśpiewał dumnie „Bogurodzicę”.

Podczas mszy swoją premierę miał utwór skomponowany specjalnie z okazji 720-lecia lokacji Komornik. Autorką kompozycji jest Pani Katarzyna Danel – uznana przedstawicielka najmłodszego pokolenia kompozytorów, laureatka wielu nagród i konkursów kompozytorskich. W utworze Psalm 117. Laudate Dominum omnes gentes, napisanym na zamówienie Gminnego Ośrodka Kultury słyszymy organy, trąbki i chór mieszany.

Arkadiusz Klemczak, dyrygent Chóru Francesco (który zaśpiewał psalm w premierowej odsłonie) o utworze: „Utwór napisany przez Panią Katarzynę Danel wspaniale łączy w sobie elementy muzyki średniowiecza i muzyki współczesnej, nawiązując tym samym do początków lokacji Komornik na przełomie wieku XIII i XIV i czasów dzisiejszych. Tekst stanowi tytułowy Psalm 117 – Laudate Dominum omnes gentes - „Chwalcie Pana wszystkie narody, wysławiajcie Go wszystkie ludy bo Jego łaskawość nad nami potężna, a wierność Pańska trwa na wieki”. Zastosowana w kompozycji archaizacja, nadaje dziełu kolorytu minionej epoki poprzez wykorzystanie form i motywów muzycznych z tamtych czasów. Tak jak pierwsze utwory polifoniczne posiadały dwa głosy, a ich linia budowana była równolegle, zarówno pod względem melodycznym jak i rytmicznym, z wykorzystaniem bardzo charakterystycznych średniowiecznych brzmień, tak w nowej kompozycji słyszymy dwugłos trąbek z akompaniamentem organów, które już od pierwszych dźwięków jednoznacznie kojarzą się nam z muzyką sprzed ponad siedmiu wieków. W dalszym przebiegu utworu pojawiają się już współbrzmienia bardzo współczesne, które charakteryzują muzykę XX i XXI wieku. Na koniec zaś powracamy znowu do epoki średniowiecza i przepięknego finału w którym połączone brzmienia organów, dwóch trąbek i czterogłosowego chóru tworzą jedną, nierozerwalną całość. Połączenie tych dwóch, tak odległych od siebie epok i stylów muzycznych w jednym utworze było zadaniem niezmiernie trudnym, ale efekt pracy kompozytorskiej Pani Katarzyny Danel jest naprawdę wspaniały i godny podziwu”.

Po mszy św. świętujący przeszli korowodem do Ogrodu Pamięci, by złożyć kwiaty pod krzyżem milenijnym i pomnikami upamiętniającymi dzieje Polski i naszej małej Ojczyzny. O wydarzeniach sprzed 99 lat, kiedy dzięki patriotycznej postawie wielkich Polaków Polska odzyskała niepodległość, przypomniał zebranym Paweł Binkowski, aktor Teatru Nowego w Poznaniu.

Wójt Jan Broda podziękował przybyłym za możliwość wspólnego świętowania Dnia Odzyskania Niepodległości, zwłaszcza najmłodszym harcerzom, którzy dumnie pełnili wartę przy pomnikach. Wyraził nadzieję, że pamięć o historii naszej matki – Polski pozostanie zakorzeniona w naszej tożsamości w przyszłości.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25