facebook RSS # #

13.11.2018 20:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2017-12-05 17:19       aktualizacja: 2017-12-05 18:01       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Bolesławiec: Ocalić od zapomnienia

Bolesławiec: Ocalić od zapomnienia
Fot. UM Bolesławiec
Podsumowanie projektu „Ocalić od zapomnienia - inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach”.

Uroczystą konferencją zakończył się projekt Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, pt. „Ocalić od zapomnienia – inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci, polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach”, współfinansowany ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu „Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 roku”.

Wśród licznie przybyłych gości byli przedstawiciele władz samorządowych, m.in.:
Cezary Przybylski / Marszałek Województwa Dolnośląskiego/, Karol Stasik /Starosta Bolesławiecki/, Tomasz Gabrysiak /Wicestarosta Bolesławiecki/, Piotr Roman /Prezydent Miasta Bolesławiec/, Jarosław Kowalski /przewodniczący Rady Miasta /. W spotkaniu uczestniczyła również delegacja z Prnjavora: Ks. Vlado Lukenda – proboszcz parafii katolickiej w Prnjavorze, Branko Deket /przewodniczący mniejszości narodowych w Prnjavorze/, Igof Kanjski /przewodniczący stowarzyszenia Polaków ‘Bolesławiec’ z Prnjavora/, Tomislav Durtka i Karolina Agatyć /ze stowarzyszenia polonijnego w Sarajewie/. Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli również radni Miasta i Powiatu, dyrektorzy miejskich instytucji, sponsorzy, osoby współpracujące przy realizacji projektu i członkowie Stowarzyszenia.

Konferencja rozpoczęła się od odczytania listów gratulacyjnych dla Stowarzyszenia, które na ręce Prezes Haliny Waniak przesłali: Andrzej Krawczyk Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie i Konsul RP Agat Grabska a także Panie Ewa Szymańska Poseł na Sejm RP i Dorota Czudowska Senator RP.

W programie konferencji, zaprezentowano wyniki tegorocznej pracy Stowarzyszenia na Polskich cmentarzach w Bośni i powstałą na ten temat publikację opracowaną przez Jana Bujaka „Ocalić od zapomnienia - Polskie cmentarze w Bośni”. Ważnym punktem konferencji był przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „Pozostanie po nas las”, relacjonujący podróż reemigrantów z Bośni na ziemię swoich przodków, w celu odnalezienia i uporządkowania polskich cmentarzy na tych terenach. Film został zrealizowany przez Szymona Wasylów i Emila Mazur.

Imprezę uświetnił występ uczniów Szkoły Muzycznej II stopnia w Bolesławcu.

Jan Bujak, tradycjonalista i autor wielu opracowań na temat Bośni, w tym trylogii ‘Galicjanie i Serbowie’, zaprezentował swoją najnowszą książkę „Polskie Parafie w Bośni”.

Spotkanie podsumowało ważny dla Stowarzyszenia projekt.
Dwukrotnie w tym roku, wyjeżdżali do Bośni, aby porządkować zapomniane polskie nekropolie. Zgodnie z tym co założyli w projekcie, wykonali prace przy uporządkowaniu i oznaczeniu krzyżami nowo zlokalizowanych polskich nekropolii w Bośni. Krzyże ustawiono na cmentarzach w Ćukali i w Prosječce (oba leżące w parafii Novi Martyniec w Bośni). Odwiedzili i uporządkowali również cmentarze w Starej Dubravie i w Novym Martyńcu.

Całość została udokumentowana i opisana w publikacji „Ocalić od zapomnienia – Polskie cmentarze w Bośni”. Publikacja zawiera szczegółowe dane o pochówkach, opracowane na podstawie ksiąg parafialnych z lat 1881 – 1946. Pracom na polskich nekropoliach towarzyszyli filmowcy z REDfilmproduction,. Dzięki ich zaangażowaniu powstał film „Pozostanie po nas las”.
Projekt „Ocalić od zapomnienia - inwentaryzacja, zabezpieczenie i uporządkowanie miejsc pamięci polskich cmentarzy na bośniackich ziemiach” - otrzymał dofinansowanie ze środków Kancelarii Senatu w ramach programu „Opieka nad Polonią i Polakami za granicą w 2017 r. - wspomaganie zachowania polskiego dziedzictwa kulturowego i historycznego”. Jego beneficjentem jest Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół. (info BOK-MCC)
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Adam Michrowski
Tel.: (22) 509 29 47
Kom.: 516 363 056
a.michrowski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25