facebook RSS # #

16.01.2019 14:17

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-09 15:14       aktualizacja: 2018-02-09 15:15       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Legnica: E-Urząd przyjazny legniczanom

Legnica: E-Urząd przyjazny legniczanom
Urząd Miasta Legnicy, jako pierwszy w kraju, opracował i zaproponował mieszkańcom nowoczesny i prosty sposób potwierdzania odbioru decyzji podatkowych i innych dokumentów – za pomocą elektronicznych kolektorów potwierdzeń.

Obecnie ten pilotażowy projekt wykorzystywany jest w dostarczaniu mieszkańcom przez kurierów aż 45 tysięcy decyzji o wysokości podatku od nieruchomości bez konieczności wizyty w urzędzie. Kolektory rejestrują odbiór dokumentu elektronicznie i przesyłają informację o dostarczeniu decyzji lub pisma bezpośrednio do systemów podatkowych Urzędu Miasta.

Kolejnym etapem projektu będzie uruchomienie w internecie platformy informacyjno-płatniczej, za pomocą której każdy mieszkaniec będzie miał wgląd w „swoje konto”, dający możliwość zarządzania własnymi płatnościami oraz komunikowania się z urzędem.

„Potwierdzanie odbioru decyzji za pomocą kolektora umożliwi mieszkańcom przeglądanie swoich zobowiązań oraz dokonanie opłat poprzez platformę informacyjno-płatniczą po odebraniu decyzji” - mówi prezydent Tadeusz Krzakowski. „O udostępnieniu platformy i sposobie uzyskania do niej dostępu będziemy informować naszych klientów na bieżąco” – dodaje.

W roku 2018 mechanizmy te są już wdrażane, dlatego kurierzy odwiedzający mieszkańców proszą o potwierdzenie odbioru (złożenie podpisu) na dwa sposoby: tradycyjnie - na papierowym zwrotnym potwierdzeniu odbioru oraz na urządzeniu, którym dysponuje osoba dostarczająca decyzje.

To już kolejna stworzona w Legnicy usługa elektroniczna, z której korzystają mieszkańcy. Wcześniej powstały internetowy terminarz ślubów oraz system umawiania wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego i wydziale spraw obywatelskich. Działa Portal Geodety, umożliwiający specjalistom z tej branży wymianę dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej podczas robót geodezyjnych.

Funkcjonuje elektroniczna skrzynka podawcza na platformie ePUAP oraz punkt potwierdzania profilu zaufanego ePUAP w kancelarii urzędu z możliwością potwierdzania mobilnego u klienta, który z różnych przyczyn (choroba, niepełnosprawność) nie może przybyć do magistratu.

Od szeregu lat w Legnicy przeprowadzany jest elektroniczny nabór do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych i nabór do szkół ponadgimnazjalnych, cieszące się dużym uznaniem użytkowników. Bezpośredniej komunikacji i przekazywaniu ważnych dla mieszkańców informacji służy system SISMS (powiadamianie krótkimi wiadomościami tekstowymi) oraz dostępna bezpłatnie aplikacja Blisko, która umożliwia także kontakt zwrotny.

Lista stosowanych przez legnicką administrację samorządową e-usług jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 1 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
2018-02-12 10:09:04
Kasia: Nieprawda ze pierwszy. W Oswiecimiu e-zwrotka funkjknuje juz od pol roku

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25