facebook RSS # #

15.02.2019 23:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-12 09:26       aktualizacja: 2018-02-12 09:29       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Toruń: Dni Szelążkowe

Toruń: Dni Szelążkowe
Fot. Małgorzata Litwin
W Toruniu rozpoczęły się Dni Szelążkowe, związane z postacią Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka, duchownego zaangażowanego w działalność antykomunistyczną.

23 stycznia 2018 r. w kościele św. Jakuba odbyła się ekshumacja, rekognicja i przeniesienie szczątków biskupa Szelążka z krypty do nawy bocznej kościoła św. Jakuba. Szczątki te zostały złożone w sarkofagu, wykonanym w tym celu przez toruńskiego artystę Tadeusza Wojtasika.

Przeniesienie szczątków jest związane z trwającymi od 2010 r. staraniami o beatyfikację bpa Szelążka. Zainicjował je bp toruński Andrzej Suski, który na prośbę sióstr terezjanek (bp Szelążek był założycielem tego zgromadzenia) powołał komisję do zgromadzenia materiałów historycznych potrzebnych do procesu beatyfikacyjnego.

W 2013 r. komisja ta zakończyła swoją pracę i uroczycie otwarto proces beatyfikacyjny na poziomie diecezji toruńskiej, który trwał do 2016 roku. Przeniesienie szczątków bpa Szelążka z krypty kościoła św. Jakuba do sarkofagu służy ich zabezpieczeniu, gdyż z chwilą beatyfikacji stają się relikwiami i mogą być w kościele przedmiotem kultu.

W piątek, 9 lutego 2018 r. minęła 68. rocznica śmierci Sługi Bożego bpa Adolfa Piotra Szelążka. Z tej okazji w diecezji toruńskiej odbywają się Dni Szelążkowe, upamiętniające postać zasłużonego duchownego. Zainaugurowała je sesja naukowa w Centrum Dialogu przy pl. W. Frelichowskiego, przybliżająca postać, miejsca i czasy, w których działał bp Szelążek. W spotkaniu wzięły udział m.in. krewne bpa Szelążka, a także grupa teatralna z ukraińskiego Łucka.

„To wielka radość i zaszczyt dla Torunia, że doczesne szczątki Sługi Bożego biskupa Adolfa Piotra Szelążka spoczęły w naszym mieście” – mówił podczas sesji naukowej prezydent Torunia Michał Zaleski. „Przypomnę również związki duchownego z ukraińskim Łuckiem, gdzie przez wiele lat posługiwał ks biskup Piotr Szelążek, a które to miasto jest od 2008 r. partnerskim miastem Torunia” - dodał.

Podczas spotkania została zaprezentowana nowa książka prof. Waldemara Rozynkowskiego „Biskup Adolf Piotr Szelążek w Zamku Bierzgłowskim (1946-1950). Na uczestników piątkowego spotkania czekała też miła niespodzianka od sióstr terezjanek. Osoby szczególnie zaangażowane w proces beatyfikacyjny i upamiętnienie założyciela zgromadzenia, wśród nich prezydent Torunia, zostały obdarowane sękaczami – słodkim specjałem wypiekanym na Podlasiu na szczególne okazje.

Co nas jeszcze czeka podczas Dni Szelążkowych? PLAKAT

• 10 lutego (sobota) - przedstawienie i koncert ku czci bp. Adolfa Piotra Szelążka; Ratusz Staromiejski w Toruniu, Sala Mieszczańska, godz. 18:30,
• 11 lutego (niedziela) - Msza św. o łaskę beatyfikacji bp. Szelążka w kościele pw. św. Jakuba w Toruniu, godz. 13:00. Eucharystii przewodniczyć będzie biskup senior Andrzej Suski.

Biskup Adolf Piotr Szelążek urodził się w 1865 r. w Stoczku Łukowskim na Podlasiu, a w 1888 r. przyjął w katedrze płockiej święcenia kapłańskie. W 1925 r. papież Pius XI mianował go ordynariuszem diecezji łuckiej na Wołyniu.

Na początku II wojny światowej Łuck i cała diecezja zostały zajęte przez wojska radzieckie. Nowa władza sowiecka wyrzuciła biskupa z jego siedziby, zamknęła kurię i seminarium duchowne.

Biskup Szelążek stał się symbolem sprzeciwu wobec nowej sytuacji politycznej oraz państwowej na Wołyniu. Pomimo nakazu, nie opuścił swojej diecezji. Został aresztowany i więziony w Łucku oraz w Kijowie.

W przeprowadzonym procesie zażądano dla niego kary śmierci. Po intensywnych staraniach wspieranych przez Stolicę Apostolską w 1946 r. biskup Szelążek został zwolniony z więzienia i deportowany do Polski. Osiadł w Zamku Bierzgłowskim, który stał się siedzibą prowizorycznej łuckiej kurii diecezjalnej. Tam zmarł w 1950 roku - 13 lutego został pochowany w Toruniu w krypcie kościoła św. Jakuba pod prezbiterium. Uroczystościom pogrzebowym przewodniczył Prymas Polski Stefan Wyszyński.

Organizację Dni Szelążkowych wsparło finansowo Miasto Toruń.

Źródło: http://www.torun.pl/pl/rozpoczely-sie-dni-szelazkowe-w-toruniuŹródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

ZAŁĄCZNIKI: Plakat
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25