facebook RSS # #

15.02.2019 23:14

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-02-13 16:19       aktualizacja: 2018-02-13 16:25       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Bolesławiec: Pamiętamy o zesłańcach

Bolesławiec: Pamiętamy o zesłańcach
Fot. UM Bolesławiec
„Dziś mija 7 lat odkąd Gimnazjum Samorządowe nr 2 nosi imię Polaków Zesłanych na Sybir. Imię to nie jest tylko zaszczytem - jest przede wszystkim obowiązkiem i zobowiązaniem do pielęgnowania pamięci o tych, których udziałem stała się krwawa golgota wschodu. Dzisiejszy dzień to też 78. rocznica Pierwszej Masowej Zsyłki na Sybir” – powiedziała dyrektor SP nr 2 Irena Sikora-Kołodyńska, podczas rocznicowej uroczystości z okazji nadania imienia szkole.

 „Uważam, że w życiu każdego człowieka są chwile i wydarzenia niezwykłe, które na stałe zapisują się w jego pamięci. Są również chwile, wobec których nie można przejść obojętnie, momenty wyjątkowe skłaniające do refleksji i przemyśleń. Mamy teraz okazję do rozpamiętywania tego co było, co jest i do snucia wizji tego co będzie. Okazje tego typu nie zdarzają się codziennie. Są to wydarzenia, na które czeka się latami. Dzisiejsza rocznica jest tego dowodem” – podkreśliła dyrektor Sikora-Kołodyńska.

Uroczystość była również okazją do wyróżnienia Heleny Kowal Odznaką Honorową Złotą Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Dolnego Śląska „CIVI HONORARIO”. W imieniu Marszałka Województwa Dolnośląskiego uroczystej dekoracji dokonał prezydent Bolesławca Piotr Roman. Należy wspomnieć, że w 2013 roku Helena Kowal została również uhonorowana odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Helena Kowal rozpowszechnia nie tylko kulturę, ale też dba, aby młode pokolenia nie zapominały o historii Polski.

Często zapraszana jest na spotkania z młodzieżą szkolną, wygłaszając prelekcje o Katyniu i Syberii. To zaangażowanie ma podłoże osobiste, ponieważ jej ojciec Franciszek Zadroga był jedną z ofiar Katynia, a ona sama wraz z matką została deportowana na Sybir. Tamtejsze przeżycia wywarły głębokie piętno na jej osobowości, ucząc życzliwości, społecznego zaangażowania i pokory. Gimnazjum Samorządowe nr 2 w Bolesławcu im. Polaków Zesłanych na Sybir przyznało Helenie Kowal „Honorowy tytuł wychowawcy i nauczyciela”.

Warto przypomnieć, że głównym założeniem programu edukacji historycznej i obywatelskiej w Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir jest przedstawienie uczniom najważniejszych zagadnień historycznych w odniesieniu do tematyki związanej z patronem szkoły, przy jednoczesnym kształtowaniu u nich odpowiednich postaw.

Dużą uwagę poświęca się również budzeniu pamięci o Kresach i uświadamianiu uczniom, jak istotną rolę w formowaniu się naszej kultury i bytu narodowego odegrały wschodnie rubieże dawnej Rzeczypospolitej. Program zakłada integrację szkoły ze środowiskami Sybiraków i Kresowian. W piątek, 9 lutego 2018 roku, przedstawione przez uczniów „żywe obrazy” na temat tragicznych losów ofiar "nieludzkiej ziemi" rosyjskiej oraz zaprezentowany program słowno-muzyczny przybliżył zgromadzonym w auli szkoły wymiar cierpienia i bólu zesłanych na Sybir.

W rocznicowej uroczystości uczestniczyli Sybiracy, władze Związku Sybiraków, przedstawiciele samorządów lokalnych, stowarzyszeń i organizacji, społeczność szkoły – rodzice, uczniowie i nauczyciele oraz przyjaciele szkoły.

Więcej na www.boleslawiec.eu
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25