facebook RSS # #

26.03.2019 22:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-03-14 08:40       aktualizacja: 2018-03-14 08:48       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Kraków: Biała księga nieruchomości

14 marca, podczas sesji Rady Miasta Krakowa, prezydent Jacek Majchrowski zaprezentuje „Białą księgę nieruchomości krakowskich”. Jest to kompleksowy dokument, który opisuje 549 nieruchomości przejętych na rzecz Skarbu Państwa i Gminy Miejskiej Kraków.

Przygotowanie takiego wykazu wymagało przejrzenia ponad 1200 akt spraw ostatecznie zakończonych. Tę pracę wykonali urzędnicy Biura Przejmowania Mienia i Rewindykacji UMK.

Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji powstało 1 czerwca 2016 r. i przejęło zadania realizowane wcześniej przez Wydział Geodezji oraz Wydział Organizacji i Nadzoru (w zakresie spadków na GMK). Zbiegło się to w czasie z rosnącym zainteresowaniem mediów i polityków sprawami związanymi z reprywatyzacją warszawską. Pod lupę wzięto również krakowskie nieruchomości.

Aby zobrazować działania podejmowane w tym zakresie przez Gminę Miejską Kraków, na polecenie prezydenta miasta Biuro przygotowało materiał dotyczący majątku przejętego na rzecz Skarbu Państwa i Gminy Miejskiej Kraków, a także nieruchomości, których możliwości nabycia były badane, ale których nie udało się przejąć, czy to ze względu na brak przesłanek, czy przegrane postępowania sądowe.

Pierwsza część tego materiału to właśnie „Biała księga nieruchomości krakowskich” – prezentująca postępowania prowadzone przez Urząd Miasta Krakowa, które zakończyły się sukcesem. Księga obejmuje 549 nieruchomości, w tym budynki lub działki, których właścicielem w całości lub w części stały się Skarb Państwa lub Gmina Miejska Kraków.

W „Białej księdze” w łatwy sposób można sprawdzić, która nieruchomość została przejęta, na jakiej podstawie lub w jakim trybie (spadek, zasiedzenie, przemilczenie, układy odszkodowawcze, decyzje PMK o przejęciu na podstawie ustawy o KRS), a także kiedy zostały wydane postanowienie lub decyzja. Są tam też informacje o tym, czy organy ścigania, np. prokuratura i policja, interesowały się daną nieruchomością.

Zebrany materiał uzmysławia również, jak żmudny i długotrwały jest proces nabywania nieruchomości na podstawie przepisów wskazanych w „Białej księdze”. Postępowania sądowe i administracyjne trwają często wiele lat, wymagają zgromadzenia obszernego i kompletnego materiału dowodowego (m.in. ustalenia właścicieli nieruchomości oraz ich następców prawnych, często odtwarzania całych drzew genealogicznych, obejmujących dziesiątki osób w wielu pokoleniach, prowadzenia szerokiej korespondencji z zagranicznymi urzędami stanu cywilnego oraz archiwami).

Wieloletnie postępowania dotyczyły, dla przykładu, nieruchomości położonych przy ul. Józefińskiej 3, ul. Legionów Józefa Piłsudskiego 11, ul. Bożego Ciała 4/Miodowej 10, ul. Krakowskiej 13 w Krakowie, ul. Krakowskiej 29/Węgłowej 1 – było to 21 lat. O przejęcie tych budynków stara się Urząd Miasta Krakowa na podstawie układów indemnizacyjnych.

Biała księga nieruchomości krakowskich:
Wstęp [PDF]
Przejęte nieruchomości przedstawione tabelarycznie [PDF]
Przejęte nieruchomości przedstawione tabelarycznie / suplement [PDF]
Przejęte nieruchomości przedstawione opisowo [PDF]
Przejęte nieruchomości przedstawione opisowo / suplement [PDF]
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25