facebook RSS # #

22.03.2019 16:23

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-14 09:38       aktualizacja: 2018-04-14 09:48       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Powstaje miejsce pamięci o ofiarach II wojny światowej

Jarocin: Powstaje miejsce pamięci o ofiarach II wojny światowej
Fot. UM Jarocin
Trwa modernizacja dawnego cmentarza choleryków u zbiegu ulic: Dąbrowskiego i Wrocławskiej. Odnowiony wizualnie skwer stanie się też miejscem pamięci o ofiarach II wojny światowej.

Niewiele osób wie, że na skwerze przy ul. Dąbrowskiego i Wrocławskiej w Jarocinie pochowane zostały pierwsze na Ziemi Jarocińskiej ofiary II wojny światowej – dwie osoby z załogi samolotu „Karaś”, który rozbił się we wrześniu 1939 roku nad Cielczą. Dotychczas mieszkańcom Jarocina miejsce to kojarzyło się z cmentarzem choleryków i taka potoczna nazwa skweru funkcjonuje do dziś.

- Pochowano tam mieszkańców Jarocina, których w 1708 roku uśmierciła najprawdopodobniej epidemia dżumy, a 100 lat później pochowano tam ofiary kolejnej epidemii – cholery – podkreśla Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego Jarocinie.

Jak się okazuje, ówczesny cmentarz choleryków stał się w kolejnym wieku miejscem pochówku pierwszych ofiar II wojny światowej. - Stało się tak dlatego, że po wysadzeniu wiaduktów kolejowych na Al. Niepodległości przez wojsko polskie 3 września 1939 roku, utrudnione było chowanie ofiar na cmentarzu parafialnym przy Al. Niepodległości, chowano więc je na cmentarzu choleryków – wyjaśnia dyrektor muzeum. Ten fakt stał się kanwą do odtworzenia historycznego miejsca związanego z okresem II wojny światowej w Jarocinie. Dotychczas takim miejscem był Park Zwycięstwa, który jak się okazuje z II wojną światową historycznych związków nie miał.

Historia kołem się toczy

Jeszcze do niedawna Park Zwycięstwa, a dziś znów Park im. majora Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego, swe korzenie ma w dwudziestoleciu międzywojennym. Powstał w 1923 r. i nadano mu imię hrabiego Gorzeńskiego, by upamiętniać dowódcę jarocińskich powstańców wielkopolskich - hrabiego Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego, ale również wszystkich mieszkańców gminy Jarocin, biorących udział w tym zrywie niepodległościowym. Po II wojnie światowej, nazwę zmieniono na Bohaterów Stalingradu, a później Park Zwycięstwa.

– Przywrócenie w ubiegłym roku przedwojennej nazwy temu parkowi było jedynie wstępem do jego rewitalizacji. Chcemy, aby to miejsce stało się kolejnym ważnym punktem, świadczącym o przywiązaniu i czci z jaką jarociniacy podchodzą do bohaterów Powstania Wielkopolskiego – podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki.

W miejscu, w którym dziś znajduje się ośrodek zdrowia, w czasie powstania funkcjonowało dowództwo okręgu wojskowego VI obejmującego powiaty jarociński, gostyński, koźmiński, krotoszyński, pleszewski i rawicki. Dowódcą okręgu był major Zbigniew Ostróg-Gorzeński, którego pomnik w otoczeniu rzeźb powstańców stanie w setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości. Historia zatoczyła koło – Park przy ośrodku zdrowia wrócił do nazwy pierwotnej, a miejsce pamięci ofiar II wojny światowej wraca tam, gdzie pochowano pierwsze jej ofiary, czyli na skwer przy ulicach Wrocławskiej i Dąbrowskiego.

Elementy przestrzenne ku pamięci ofiar


Od końca XIX wieku na skwerze przy ul. Dąbrowskiego i Wrocławskiej wznosił się krzyż upamiętniający ofiary epidemii, które przez lata chowano tu w zbiorowym grobie. Po rozpoczęciu modernizacji skweru krzyż został zdemontowany i przekazany parafii pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Jarocinie. Po zakonserwowaniu zostanie zamontowany na skrzyżowaniu ulic: Wiślanej i Ługi – informuje Robert Kaźmierczak, z-ca burmistrza Jarocina.

Po modernizacji, w miejscu starego, drewnianego krzyża stanie nowy, stalowy krzyż. Pojawią się także inne stalowe elementy przestrzenne dedykowane żołnierzom poległym na wszystkich frontach II wojny światowej oraz bohaterskim mieszkańcom Ziemi Jarocińskiej poległym w latach1939-1950.

- Tablice upamiętnią także pamięć o pomordowanych i przetrzymywanych w obozach, gettach i więzieniach oraz pamięć o cywilnych ofiarach wysiedleń, przesiedleń i wypędzeni – dodaje Robert Kaźmierczak.

Nie zapomniano też o żołnierzach podziemia niepodległościowego oraz o tych, którzy ponieśli śmierć na nieludzkiej ziemi. Jedna z tablic poświęcona zostanie bohaterom ruchu oporu i konspiracji pod okupacją hitlerowską i sowiecką. Wszystkie tablice będą podświetlone, dzięki czemu będą czytelne także po zmroku.

Nawierzchnia skweru zostanie utwardzona, wokół pojawi się nowa wieloletnia roślinność, a przy alejkach zamontowane zostaną ławeczki i kosze na śmieci. Cały skwer zostanie oświetlony. Prace mają zakończyć się na przełomie kwietnia i maja br.

Projekt modernizacji parku przygotowali Piotr Kociński – architekt krajobrazu z pomocą Marceliny Pilarczyk – architektki. Oboje wcześniej byli laureatami nagrody burmistrza Jarocina na najlepszą pracę magisterską poświęconą Ziemi Jarocińskiej.

Inwestycję realizują wspólnie Gmina Jarocin i Zakład Usług Komunalnych w Jarocinie. Jej łączny koszt to kwota ok. 267 tys. zł.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25