facebook RSS # #

18.01.2019 05:31

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-16 09:30       aktualizacja: 2018-04-16 09:39       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Są pieniądze na odszkodowania

Jarocin: Są pieniądze na odszkodowania
Fot. Fotolia
W październiku ubiegłego roku wojewoda wielkopolski uchylił decyzje wydane przez Starostę Jarocińskiego, a dotyczące wypłaty odszkodowań właścicielom nieruchomości, przez które przebiegać będzie droga łącząca ul. Wrocławską z ul. Śródmiejską.

Operaty szacunkowe wykonane na zlecenie starostwa zawierały nieprawidłowości, muszą zatem zostać ponownie rozpatrzone. – Cały czas czekamy. Jak już wreszcie starostwo wyda decyzje bez żadnych uchybień, to my te odszkodowania wypłacimy - informuje burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki wskazując na środki zabezpieczone na ten cel w budżecie gminy.

Temat wykupu działek pojawił się wraz z planami Gminy Jarocin, która - by udrożnić ruch w mieście -postanowiła wybudować nową drogę - łącznik ulic: Wrocławskiej i Śródmiejskiej w Jarocinie. Łącznik powstaje, dzięki pozyskaniu pod jego budowę ziemi od właścicieli nieruchomości, przez które wyznaczono jej przebieg. Zgodnie z prawem, właścicielom ziemi należy się odszkodowanie, które zobowiązana jest zapłacić gmina, jako inwestor budowy drogi.
Szkopuł w tym, że odszkodowanie dla dotychczasowych właścicieli można zapłacić dopiero po wydaniu decyzji przez Starostę Jarocińskiego, a ten do dziś nie wydał żadnej, która mogłaby być podstawą wypłaty odszkodowania przez gminę.

9 miesięcy zajęło Staroście Jarocińskiemu wydanie jedenastu decyzji w sprawie ustalenia wysokości odszkodowań za wywłaszczenie nieruchomości pod budowę łącznika ulic Wrocławskiej i Śródmiejskiej w Jarocinie. Jak się okazało decyzje zawierały uchybienia i wojewoda uchylił je, przekazując starostwu do ponownego rozpatrzenia.
W sprawie 3 nieruchomości starosta do tej pory nie wydał żadnej decyzji

Kto ustala wysokość odszkodowania?


Określenie kwoty odszkodowania należy do obowiązków starosty, który realizuje zadania z zakresu administracji rządowej. Co do zasady jego wysokość zawarta zostaje w decyzji dotyczącej wypłaty odszkodowania. Prawomocna decyzja jest podstawą do wypłaty odszkodowania.

Wypłata odszkodowania

Przejęcie nieruchomości przez jednostkę samorządu terytorialnego na podstawie decyzji ZRiD (w tym przypadku nieruchomość przejęła Gmina Jarocin, która buduje drogę) nakłada na gminę obowiązek wypłaty odszkodowania na rzecz właściciela ziemi. Gmina jest zobowiązana wypłacić odszkodowanie jednorazowo w ciągu 14 dni od tego dnia, w którym decyzja dotycząca wypłaty odszkodowania (decyzja starosty) staje się prawomocna.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina:

Pieniądze na wypłatę odszkodowań mamy zabezpieczone. Cały czas czekamy na wydanie decyzji przez starostwo. Pierwsze dokumenty wydane zostały nieprawidłowo, teraz mijają kolejne miesiące, a decyzji nadal nie ma, niektórych nie było do tej pory w ogóle. Nie wiem, czym spowodowana jest ta opieszałość, ale starostwo poinformowało nas o przedłużeniu terminu załatwienia sprawy o kolejne pół roku. My pieniądze mamy zabezpieczone i jak tylko starostwo wyda decyzje - już bez żadnych uchybień, to zgodnie z prawem te odszkodowania wypłacimy. Ubolewam, że wszystko tak długo trwa, ale niestety nie mam wpływu na działanie starostwa. Uchybienia w operatach powodują dodatkowe koszty dla budżetu powiatu i być może nie mają już na to pieniędzy.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25