facebook RSS # #

22.03.2019 16:22

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-04-17 12:52       aktualizacja: 2018-04-17 12:55       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Powiat Mikołowski: Międzynarodowy event seniorów

Powiat Mikołowski: Międzynarodowy event seniorów
Fot. Starostwo Powiatowe w Mikołowie
25 osób reprezentujących instytucje edukacyjne dla osób dorosłych z Polski, Francji, Hiszpanii, Słowenii i Włoch wzięło udział w spotkaniu Blended Learning Event, które odbyło się od 16 do 20 kwietnia w powiecie mikołowskim.

Wizyta była związana z realizacją dwuletniego projektu pt: Teddy Bears in Pairs- e-learning with grandchildren (Misie chodzą parami e-learning z wnukami) finansowanego ze środków unijnego Programu Erasmus+. Jego koordynatorem jest Powiat Mikołowski, który realizuje projekt wraz z Powiatowym Uniwersytetem Trzeciego Wieku, zaś partnerami są Uniwersytet Ludowy w Ajdovščinie (Słowenia), Stowarzyszenie E- Seniors z Francji, Stowarzyszenie SEYF (Włochy) oraz Fundacja Paisahe Cultural Aranjuez (Hiszpania). Tym razem na spotkanie przybyli biorący w nim udział seniorzy, po pięciu z każdego kraju partnerskiego.

17 kwietnia z gości spotkał się starosta mikołowski Henryk Jaroszek, kierownik PUTW Maria Beczała oraz Aleksandra Łataś-Makuch, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju.

Witając seniorów z pięciu państwa starosta Henryk Jaroszek wyraził nadzieję, że to spotkanie będzie okazją do lepszego poznania siebie nawzajem jak i poznania naszego kraju. Przedstawił również specyfikę powiatu mikołowskiego.

– Głównym celem tej wizyty jest wypracowanie dekalogu międzypokoleniowego uczenia się, który wdrożony zostanie przez słuchaczy we wszystkich państwach partnerskich - informuje Edward Dawidowski zastępca naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju oraz koordynator projektu ze strony naszego powiatu.

Zanim uczestniczy zredagowali dekalog międzypokoleniowego kształcenia starali się odpowiedzieć na dwanaście pytań: między innymi dotyczących kształcenia międzypokoleniowego dawniej a dziś, czytelnictwa dawniej a dziś, wskazać cechy dobrego nauczyciela czy też określić obawy ludzi młodych oraz seniorów przed uczestnictwem w międzypokoleniowych zajęciach. Nad odpowiedziami pracowano parami wykorzystując metodę WebQuest.

Prócz zajęć uczestnicy spotkania będą mieli okazję zobaczyć Pszczynę, Muzeum Śląskie w Katowicach, były niemiecki obóz koncentracyjny w Oświęcimiu oraz Kraków.

Projekt pt: Teddy Bears in Pairs- e-learning with grandchildren to przedsięwzięcie, w którym uczestniczą osoby powyżej 50 lat oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Pracują oni w grupach, w których znaleźli się zarówno nastolatkowie jak i osoby dorosłe, tworzące wspólnie kluby oraz grupy e-czytelnictwa. Interakcje między dorosłymi i młodzieżą skupiają się na określonych tematach- chociażby dawnych zwyczajach, potrawach, wspomnieniach szkolnych, dawnych zawodach i miejscach pracy oraz miejscach historycznie ważnych dla poszczególnych lokalnych wspólnot. Osoby starsze dzielą się swą wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, a także wspomnieniami, z których powstają blogi.

- Projekt ten koncentruje się na podwójnej specjalizacji: po pierwsze, w trakcie spotkań projektowych i mobilności, partnerzy słuchają nawzajem prezentacji i zbierają dobre praktyki i metodologie e-learningu w instytucjach edukacyjnych dla seniorów – informuje Edward Dawidowski.

Po drugie, każda instytucja partnerska zrekrutowała po 20 przedstawicieli z każdej grupy docelowej - seniorów i młodych ludzi, połączyła je w pary i wdraża eksperymentalny nowatorski międzypokoleniowy kurs Technologii Informacyjno- Komunikacyjnych (TIK) oraz e- piśmiennictwa.

Te aktywne grupy docelowe (każdego z partnerów) ustanowią kontakty internetowe między sobą za pośrednictwem platformy internetowej projektu, czatów i e-mailingu. Dzięki temu stworzone zostaną współpracujące ze sobą środowiska e-nauczania, gdzie zarówno starsi, jak i młodsi słuchacze będą mogli przyswajać i doskonalić swoje umiejętności interaktywne oraz poszukiwanie innowacji i „dobrych praktyk” w środowisku e- nauki oraz interaktywnej komunikacji.

Powiat mikołowski jako jedyny w kraju bierze udział w projekcie Erasmus + Akcja 2 sojusz dla wiedzy.

(bj)
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25