facebook RSS # #

16.02.2019 21:43

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-15 12:45       aktualizacja: 2018-05-16 06:45       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Kraków: Nowatorskie rozwiązania w ruchu

Kraków: Nowatorskie rozwiązania w ruchu
Fot. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie rusza z kolejną odsłoną kampanii „Bezpieczeństwo pieszych”. W związku z tą akcją w pojazdach komunikacji miejskiej jest już emitowany filmik „Weźże uważaj!”. Teraz został przygotowany projekt stałej organizacji ruchu, który zostanie pilotażowo wdrożony przy niesygnalizowanych przejściach dla pieszych w ciągu ul. Armii Krajowej. Prace rozpoczną się za tydzień, a zakończą się na przełomie maja i czerwca.

Jednostka podejmuje szereg działań służących wzmacnianiu bezpieczeństwa pieszych w mieście. W tym celu w niektórych miejscach uruchamia sygnalizację świetlną, z w innych jak w przypadku ostatniego skrzyżowania na Plantach – ją wyłącza. Aby podnieść bezpieczeństwo pieszych na Kazimierzu została wprowadzona strefa ograniczonego ruchu. A podczas korekty Strefy Płatnego Parkowania piesi zyskali więcej miejsca na chodnikach. W rejonie skrzyżowań ich bezpieczeństwo zostało podniesione poprzez wyeliminowanie nielegalnego parkowania przy użyciu słupków.

W ciągu ul. Armii Krajowej pomimo oznakowania poziomego (pasy wibracyjne) oraz pionowego (tablice fluorescencyjne) nadal dochodzi do wypadków z udziałem pieszych.

- To są te miejsca, które w ostatnich latach w statystykach policyjnych pojawiają się najczęściej z uwagi na dużą liczbę ofiar śmiertelnych. Na ulicy Armii Krajowej na przestrzeni ostatnich dwóch lat zginęły 3 osoby. To byli piesi, którzy zginęli na pasach - podkreślił Waldemar Marcinkowski, podinspektor Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej w Krakowie.

ZIKiT wspólnie z policją postanowił podjąć nowatorskie działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa dla pieszych. Opracowany został nowy projekt stałej organizacji ruchu. Na początku zmiany zostaną zaimplementowane na przejściach w rejonie węzła drogowego z ulicą Bronowicką oraz w rejonie stacji paliw w ciągu ul. Armii Krajowej. Dwa obecne pasy ruchu – służące do jazdy w jednym kierunku – przed przejściem dla pieszych zostaną rozdzielone i zwężone. Takie rozwiązanie pozwoli skanalizować ruch, wyegzekwować na kierowcach przejazd z mniejszą prędkością, zapobiec manewrowi wyprzedzania.

- Nowa organizacja ruchu ma na celu zwrócenie jeszcze większej uwagi kierowców, że zbliżają się do przejścia dla pieszych. Wprowadzone rozwiązanie będziemy cały czas monitorować. Jeśli rozwiązanie się sprawdzi będziemy je stosować także na innych przejściach w Krakowie – powiedział Łukasz Franek, zastępca dyrektora ds. transportu Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25