facebook RSS # #

17.01.2019 23:24

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-05-16 16:13       aktualizacja: 2018-05-17 00:21       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Kolejne środki pozyskane przez bibliotekę

Jarocin: Kolejne środki pozyskane przez bibliotekę
Fot. UM Jarocin
Kolejne środki wpływają do gminy Jarocin. Tym razem 2 dotacje o łącznej wartości 260 tys. zł wesprą działalność jarocińskiej biblioteki publicznej. Pozyskane środki w większości zostaną zainwestowane w termomodernizację nowej siedziby biblioteki, tworzonej w klimatycznej kamienicy na jarocińskim rynku. Dotacja zasili także działania animacyjne, które odbywać się będą w strefie relaksu na rynku w Jarocinie.

160 tys. zł na termomodernizację

Trwają prace modernizacyjne w zabytkowej kamienicy na jarocińskim rynku, w której po remoncie swą siedzibę będzie miała biblioteka. Przeniesiona zostanie tam obecna filia „Pod Ratuszem”. Nowa biblioteka będzie jednak znacznie większa, a tym samym będzie polem do rozszerzenia wachlarza możliwości placówki. A że pomysłów w naszej książnicy nie brakuje, z pewnością nie będzie to działalność sztampowa. Znajdą tam oczywiście swoje miejsce wypożyczalnia i czytelnia oraz punkt informacji turystycznej, które są i teraz w filii "Pod Ratuszem”. Ale w nowej siedzibie wygospodarowane zostanie też miejsce na salkę, w której będą mogły odbywać się różnorakie spotkania, czy wystawy.

Jedną z nowości będzie stworzenie wygodnej i przyjemnej przestrzeni dla młodzieży, doskonałego miejsca do realizacji pasji, umożliwiającego miłe spędzanie wolnego czasu. Na dachu budynku powstanie taras – bezpieczny, bo z ogrodzeniem na wysokość prawie 2 m. Będzie tam można zorganizować m.in. kino plenerowe, także nocne, w klimacie gwieździstego nieba. Wszystko otoczone zielenią, która pojawi się także na zagospodarowanym podwórzu, od strony ul. Średniej. Projekt przedstawia się imponująco. Teraz - dodatkowo - odrestaurowanie kamienicy wesprą środki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który przyznał bibliotece dotację w wysokości blisko 160 tys. zł na termomodernizację budynku. W ramach dotacji zostaną wykonane prace związane z izolacją dachu, instalacjami wody, ogrzewania, wentylacją, wymienianą okien, drzwi, podłóg i posadzek. Wszystko zgodnie z obowiązującymi standardami ekologicznymi, zwłaszcza związanymi z niską emisją.

Ponad 96 tysięcy na animacje kulturalno-edukacyjne


Termomodernizacja to nie wszystko, bo poza zadaniami inwestycyjnymi, biblioteka aplikowała też o środki na swoją działalność animacyjną. Na ten cel udało się pozyskać 96 tysięcy złotych w ramach programu grantowego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Partnerstwo dla książki”. Dotacja wesprze działania animacyjne, kulturalne i edukacyjne planowane w strefie relaksu na jarocińskim rynku. W ramach planowanych przedsięwzięć możemy liczyć na kontynuację projektu „Regał na nudę”. Tym razem będzie to regał podróżniczy, który w każdy weekend wakacji zaprosi mieszkańców miasta i gminy Jarocin w podróż do różnych miejsc świata i Polski. Czwartej edycji przedsięwzięcia towarzyszyć będą spotkania z podróżnikami-amatorami, warsztaty, koncerty, wystawy i pokazy filmowe.

Podczas drugiego dnia Jarocin Festiwal, biblioteka zaprosi najmłodszych na Żywą Akademię Pana Kleksa. Będzie to koncert piosenek z filmowych adaptacji serii książek o Panu Kleksie, interaktywne lekcje inspirowane tymi książkami, i tradycyjne już głośne czytanie fragmentów przez muzyków Jarocin Festiwal 2018.

Dotacja przewiduje także działania przeznaczone dla samych bibliotekarzy, którzy wezmą udział w cyklu szkoleń podnoszących i wzmacniających kompetencje zawodowe, m.in. z wykorzystywania nowych technologii czy budowania ciekawej oferty dla dzieci i młodzieży. Projekt podsumują wydarzenia dla czytelników, zorganizowane we wszystkich filiach bibliotecznych na bazie zdobytej wiedzy i doświadczeń oraz konferencja z udziałem bibliotekarzy, specjalistów z branży bibliotekarskiej oraz autorów książek dla dzieci.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25