facebook RSS # #

20.06.2019 08:20

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-06-14 14:50       aktualizacja: 2018-06-14 14:24       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Swarzędz: Skorzystają mieszkańcy

Swarzędz: Skorzystają mieszkańcy
Fot. UMiG Swarzędz
Swarzędz i Poznań zrobiły kolejny krok w kierunku integracji transportu zbiorowego. List intencyjny w sprawie uruchomienia od 1 lipca 2019 roku zintegrowanych linii autobusowych podpisali dziś Zastępca Prezydenta Poznania Maciej Wudarski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek.

Najbardziej zyskają na tym mieszkańcy - zarówno Swarzędza, jak i Poznania – którzy będą mogli korzystać z coraz bardziej rozbudowanej sieci połączeń ZTM Poznań na podstawie jednej taryfy biletowej.

Współpraca Miasta Poznania i Gminy Swarzędz ma doprowadzić do zawarcia porozumienia międzygminnego w zakresie lokalnego transportu zbiorowego, na mocy którego od 1 lipca 2019 r. część linii autobusowych organizowanych przez Gminę Swarzędz, łączących ją z Poznaniem, włączona zostanie do systemu publicznego transportu zbiorowego Miasta Poznania.

Obecny list intencyjny jest już drugim tego typu dokumentem – pierwszy został podpisany w 2015 r., razem z Gminą Kleszczewo. W przypadku Swarzędza procesu integracji nie udało się jednak zakończyć, ze względu na sukcesywnie wprowadzane przez oba samorządy udogodnienia w taryfach dla pasażerów. Dotyczyło to ulg (zwolnień) dla uczniów, studentów, seniorów oraz rodzin wielodzietnych, które jednak miały inny zakres oraz skalę. Trudności w znalezieniu satysfakcjonującego obie strony rozwiązania stwarzał także charakter Gminy Swarzędz różniący się od innych gmin – z 30-tysięcznym miastem i rozległymi obszarami wiejskimi, a także atrakcyjna taryfa opłat dla mieszkańców poruszających się po gminie.

W toku negocjacji ustalone zostało, że integracja obejmie tylko linie, na których autobusy wjeżdżają do Poznania. Wobec zmiany warunków określonych w poprzednim liście intencyjnym, aby możliwe było rozpoczęcie procedur zmierzających do podpisania porozumienia międzygminnego i zawarcia umowy na świadczenie usług przewozowych z gminną spółką Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne od 1 lipca 2019 r., niezbędne było zawarcie nowego listu intencyjnego.

- Zawarcie porozumienia międzygminnego pozwoli na zaoferowanie mieszkańcom wspólnego biletu na podróże z Gminy Swarzędz do Poznania oraz po Poznaniu. Jest to korzystne rozwiązanie zarówno dla mieszkańców Gminy dojeżdżających do Poznania, jak i pasażerów z Poznania. Co dla nas istotne – zintegrowane linie będą w dalszym ciągu obsługiwane przez naszą gminną spółkę – Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne. Linie autobusowe, które nie wjeżdżają do Poznania, pozostaną w gestii Gminy Swarzędz i będzie na nich w dalszym ciągu obowiązywała taryfa Swarzędzkiej Komunikacji Miejskiej – wskazuje Marian Szkudlarek, Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz.

- Dzięki integracji zyskają nie tylko mieszkańcy Swarzędza, ale także mieszkańcy Poznania, którzy będą mogli dojechać na podstawie jednego biletu m.in. do zakładów Volkswagena w Antoninku oraz licznych zakładów zlokalizowanych w strefie przemysłowej Swarzędza. Dzisiaj, aby tam dotrzeć, muszą kupować osobne bilety na komunikację miejską w Poznaniu oraz linie swarzędzkie. Jesteśmy zdeterminowani, aby rozwijać wspólny, sprawny i nowoczesny system transportu zbiorowego, z wykorzystaniem różnych środków transportu, w tym przede wszystkim kolei. Efektem tej dobrej współpracy gmin, powiatów i województwa jest uruchomiona przed kilkoma dniami Poznańska Kolej Metropolitalna – zaznacza Maciej Wudarski, Zastępca Prezydenta Miasta Poznania.

- Integracja ze Swarzędzem będzie zwieńczeniem blisko 10-letnich prac nad budową wspólnego systemu autobusowych linii podmiejskich w aglomeracji poznańskiej. Po włączeniu linii nr 400, 401, 405, 406, 407 i 412 do komunikacji miejskiej Miasta Poznania, na wszystkich liniach podmiejskich łączących Poznań z miejscowościami w aglomeracji poznańskiej, obowiązywać będzie wspólna taryfa opłat. Nasz model integracji i organizacji transportu zbiorowego jest unikalny w skali kraju i świadczy o bardzo dobrej współpracy pomiędzy samorządami, ale też o zaufaniu gmin do partnera, jakim jest Miasto Poznań – dodaje Piotr Snuszka, Dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Zwiększanie zakresu przewozów pasażerów, w tym integracji Publicznego Transportu Zbiorowego w ramach aglomeracji poznańskiej, to jeden ze strategicznych i konsekwentnie realizowanych celów ZTM Poznań. Obecnie ZTM organizuje transport publiczny obejmujący swoim zasięgiem Miasto Poznań oraz 18 gmin aglomeracji.

W 5 gminach: Luboń, Komorniki, Suchy Las, Rokietnica, Czerwonak - dotyczy to wszystkich linii. W 13 gminach: Dopiewo, Duszniki, Kaźmierz, Kleszczewo, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Murowana Goślina, Pobiedziska, Puszczykowo, Swarzędz, Szamotuły, Tarnowo Podgórne - dotyczy to wybranych linii.

Dzięki sukcesywnie prowadzonej integracji, do dyspozycji klientów ZTM jest już ponad 60 linii podmiejskich, na których obowiązuje pełna taryfa ZTM Poznań.

Operatorem planowanych do integracji linii będzie Swarzędzkie Przedsiębiorstwo Komunalne – spółka gminna, zapewniająca połączenia autobusowe gminom Swarzędz, Kostrzyn i Kleszczewo oraz Poznaniowi. Posiada 32 autobusy niskopodłogowe. W trosce o ochronę środowiska, Gmina Swarzędz i spółka inwestują w nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym. W 2018 do floty operatora wprowadzone zostały 4 ekologiczne autobusy Solaris Urbino 12 Hybrid, a w 2019 r. pojawi się kolejnych 7 tego typu autobusów. Autobusy SPK Swarzędz przejeżdżają rocznie ponad 2 mln kilometrów, przewożąc prawie 8 milionów pasażerów. Po integracji, spółka ze Swarzędza będzie dziesiątym operatorem świadczącym usługi na zlecenie ZTM w Poznaniu. Wszyscy operatorzy ZTM są spółkami gminnymi.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25