facebook RSS # #

22.03.2019 14:05

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-07-11 10:15       aktualizacja: 2018-07-10 09:47       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Toruń: Lepszy dostęp do kolei

Toruń: Lepszy dostęp do kolei
Fot. Lech Kamiński
Sprawniejsze przejazdy w aglomeracji toruńskiej, wygodny peron Toruń Miasto i dostosowanie infrastruktury pasażerskiej do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się – to planowane efekty prac pomiędzy stacjami Toruń Główny i Toruń Wschodni. PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i Miasto Toruń podpisali porozumienie w sprawie poprawy komunikacji w ramach programu BiT City.

Podpisane 9 lipca 2018 roku przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA, PKP SA i Miasto Toruń porozumienie w sprawie realizacji zadania „Modernizacja linii kolejowej nr 353 na odcinku Toruń Główny – Toruń Wschodni wraz z infrastrukturą dworcową oraz budową nowych przystanków kolejowych w Toruniu – BiT City II” ma zapewnić lepszy dostęp mieszkańców Torunia do kolei. W spotkaniu wzięli udział: Andrzej Bittel - wiceminister infrastruktury, Andrzej Olszewski - członek zarządu PKP sa, Włodzimierz Żmuda - członek zarządu PKP PLK SA, a także Mikołaj Bogdanowicz - wojewoda kujawsko-pomorski, podsekretarz stanu Marzanna Drab i posłanka Iwona Michałek, jedna z inicjatorów porozumienia. Miasto Toruń reprezentowali: prezydent Michał Zaleski wraz z zastępcami Zbigniewem Fiderewiczem i Zbigniewem Rasielewskim.

- BiT City II to ważne przedsięwzięcie dla Torunia. Dzięki jego realizacji poprawi się komunikacja pomiędzy Bydgoszczą a Toruniem. Wkrótce, dzięki wspólnym pracom zaangażowanych podmiotów, pasażerowie będą mogli korzystać ze sprawniejszych przejazdów pociągami. Wyremontowane zostaną perony oraz dworce, które będą dostosowane do osób z niepełnosprawnością. Wspólny wysiłek spółek kolejowych oraz miasta sprawi, że Toruń uzyska nowoczesny i sprawny transport publiczny – mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Wartość podpisanego trójstronnego porozumienia to ponad 9 mln zł netto. Projekt jest przewidziany do dofinansowania z wykorzystaniem środków unijnych.

W ramach projektu PKP SA zmodernizuje także dwa dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Dzięki pracom pasażerowie będą mogli korzystać z nowoczesnych i komfortowych przestrzeni dworcowych. Zarówno Toruń Miasto, jak i Toruń Wschodni będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością. Oczywiście, zachowane zostaną zabytkowe walory budynków.

Modernizacja odbywa się w ramach prowadzonego przez PKP SA Programu Inwestycji Dworcowych, który obejmie około 200 obiektów w całej Polsce.

- Cieszymy się, że możemy współtworzyć tak ważną dla miasta i regionu inicjatywę. W programach inwestycyjnych, które realizujemy, wspieramy rozwiązania spełniające potrzeby lokalnych społeczności. PKP SA zmodernizuje w Toruniu dwa dworce – Toruń Miasto i Toruń Wschodni. Stworzymy tym samym nowoczesne przestrzenie do obsługi podróżnych. ProjektBiT City II pokazuje, jak dobrze może układać się współpraca pomiędzy spółkami kolejowymi i samorządem – mówi prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

PKP Polskie Linie Kolejowe SA planują poprawę komfortu obsługi pasażerów na przystanku Toruń Miasto. Wyższy peron pozwoli pasażerom wygodniej wsiadać do pociągów. Zamontowane będą nowe ławki, system informacji pasażerskiej i funkcjonalne oświetlenie. Lepszy dostęp na peron zapewni przebicie się z tunelem na drugą stronę torów do ul. Chłopickiego. Peron zostanie w pełni dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Szczegółowy zakres prac określi dokumentacja przedprojektowa.

– Działania PKP Polskich Linii Kolejowych SA skupiają się na poprawie dostępu do kolei i komunikacji pomiędzy miastami oraz w aglomeracjach. Zaplanowane prace przyczynią się do dalszej poprawy połączeń kolejowych pomiędzy Bydgoszczą i Toruniem. Już teraz, dzięki wcześniejszym pracom, czas przejazdu pomiędzy tymi miastami się skrócił. Ponadto, dzięki kolejnym inwestycjom, podróżni zyskają większy komfort obsługi – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Sprawne podróże koleją z Torunia do Kowalewa Pomorskiego i Jabłonowa Pomorskiego zapewni planowana dobudowa toru pod pl. Pokoju Toruńskiego. Zlikwiduje to „wąskie gardło” i zwiększy przepustowość linii. Umożliwi to jazdę większej liczbie pociągów.

Roboty obejmą także historyczny most kolejowy im. Ernesta Malinowskiego nad Wisłą. Pozwoli to na utrzymanie właściwych parametrów obiektu i zabezpieczenie go przed niszczeniem. Charakterystyczny most kratownicowy o pięciu łukach zostanie zabezpieczony przed korozją. Wyremontowane będą elementy konstrukcji oraz wymienione zostaną tory. Na kolejowym moście pojawi się chodnik dla pieszych i ścieżka rowerowa.

- Torunianie oraz nasi goście będą mieli do swojej dyspozycji kolejną przeprawę mostową. Po wybudowaniu nowego mostu drogowego im. Gen. Elżbiety Zawackiej i zaplanowanym do gruntownej modernizacji moście drogowym im. Józefa Piłsudskiego, również kolejowy most zostanie udostępniony dla pieszych i rowerzystów – mówi Michał Zaleski, prezydent Torunia. - Cieszy fakt, że dzięki współpracy miasta i spółek kolejowych zyskamy nowoczesną infrastrukturę, szybsze, bezpieczniejsze połączenia oraz trakt pieszo-rowerowy w sąsiedztwie starówki, który pełnić będzie także funkcję tarasu widokowego na toruński zespół staromiejski wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO – dodaje Zaleski.

Sprawne podróże będą też możliwe dzięki remontowi torów oraz sieci trakcyjnej na odcinku Toruń Miasto-Toruń Wschodni. Łącznie wyremontowana zostanie trasa o długości 5,8 km.

To kolejna edycja projektu BiT City. Służy on poprawie komunikacji – w tym kolejowej – w dwóch ważnych miastach (a także między nimi) w województwie kujawsko-pomorskim – Bydgoszczy i Toruniu. Już pasażerowie jeżdżą sprawniej i wygodniej pociągami między tymi miastami. Umożliwiła to realizacja pierwszej edycji programu BiT City. Skrócił się czas przejazdu po modernizacji torów łączących Toruń i Bydgoszcz.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25