facebook RSS # #

19.06.2019 12:12

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-10-12 15:29       aktualizacja: 2018-10-12 13:27       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Kolejne Mieszkania Plus powstaną w Potarzycy

Jarocin: Kolejne Mieszkania Plus powstaną w Potarzycy
Fot. UM Jarocin
Ruszył drugi etap budowy mieszkań czynszowych na terenie gminy Jarocin. Kolejne mieszkania, po zlokalizowanych w Jarocinie i Siedleminie, powstaną w Potarzycy. Do nowych lokali rodziny mają wprowadzić się już wiosną 2020 roku. O fakcie tym poinformowały władze Gminy Jarocin podczas briefingu prasowego zorganizowanego w miejscu przeznaczonym pod budowę nowych mieszkań.

Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego pod koniec września ogłosiło konkurs, który ma wyłonić instytucję finansującą tę inwestycję. Stało się tak, bowiem takie wymogi stawia obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości S.A. - realizator rządowego programu Mieszkanie Plus. Termin składania ofert został wyznaczony na 29 października. -Wiemy na pewno, że BGK Nieruchomości przystąpi do tego konkursu ze swoją ofertą. Potem nastąpi przygotowanie dokumentów finansowych i rozpoczniemy proces wyłonienia wykonawcy. Dalej wszystko będzie zależało od tego, jaka będzie zima. Jeśli pogoda będzie sprzyjała, przekażemy plac budowy– poinformował Jerzy Wolski, prezes JTBS-u. W ramach przedsięwzięcia postanie 78 mieszkań w takiej samej architekturze i technologii jak przypadku mieszkań, które JTBS wybudował w Siedleminie oraz przy ulicach Siedlemińskiej i Leszczyce w Jarocinie.

Wybór lokalizacji pod budowę tych mieszkań nie jest przypadkowy. Kilka kilometrów stąd, w Golinie powstaje Zakład Przetwórstwa Drobiu.-Przyszli pracownicy tego zakładu tutaj, z Potarzycy mieliby dogodny dojazd do pracy– podkreśla burmistrz Jarocina, Adam Pawlicki. Powstanie osiedla właśnie w Potarzycy ma też inne znaczenie społeczne - wiąże się ono ściśle z przyszłością funkcjonującej tu niepublicznej szkoły podstawowej. Placówka boryka się ze skutkami niżu demograficznego.Obecnie do szkoły, razem z przedszkolakami i klasą gimnazjalną, uczęszcza 96 dzieci. -Żeby szkoła mogła działać, musi mieć minimum sto dzieci. W przyszłym roku odejdą nam dwa roczniki i spadek liczby uczniów będzie zbyt duży- stwierdza Anna Piętka, dyrektorka Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Potarzycy.Zwiększenie liczby dzieci w placówce z pewnością pozytywnie wpłynęłoby na jej funkcjonowanie. Zwiększyłaby się kwota subwencji oświatowej, a to umożliwiłoby zaproponowanie ciekawszego programu edukacyjnego i stworzenia lepszych warunków nauczania.- Z jednej strony będzie to wzmocnienie szkoły, która już jest, a z drugiej strony my, jako gmina, nie musimy budować nowej placówki, żeby zabezpieczyć możliwość uczęszczania do przedszkola czy do szkoły dzieciom, które będą mieszkały na nowym osiedlu– wyjaśnia burmistrz Pawlicki.

Budowa mieszkań w Potarzycy jest kontynuacją programu budowy mieszkań czynszowych, realizowanych w obecnej kadencji samorządu. W jego ramach powstały trzy osiedla. Pierwszych 96 mieszkań zostało oddanych do użytku w kwietniu w Siedleminie. Klucze do kolejnych 120 mieszkań, które powstały przy ul. Siedlemińskiej w Jarocinie, trafiły w ręce najemców w czerwcu. Jako ostatnie zasiedlone zostały 42 mieszkania przy ul. Leszczyce w Jarocinie. Przy ul. Siedlemińskiej trwa drugi etap prac. Powstaje tu 108 mieszkań. Koszt budowy 366 mieszkań opiewa na 50 mln zł. Teraz dołączy do nich kolejne 78 nowych lokali w Potarzycy.

Adam Pawlicki, burmistrz Jarocina
Przez dostępność tanich i dobrej jakości mieszkań, która przekłada się na wzrost liczby mieszkańców, rozwijamy gminę. W kolejnej kadencji będziemy kontynuowali program budowy mieszkań czynszowych, tak aby w pierwszej kolejności zabezpieczyć potrzeby mieszkańców naszej gminy, ale także tych osób, które chcą się związać z Jarocinem na stałe. Ich osiedlenie się na terenie naszej gminy zabezpieczy przede wszystkim możliwość funkcjonowania zakładów w strefie, która jest w Golinie. To wszystko mamy bardzo głęboko przemyślane tak, aby w Jarocinie przez budownictwo mieszkaniowe następował zrównoważony rozwój całej gminy.

Witosław Gibasiewicz, zastępca burmistrza Jarocina
Program budowy mieszkań czynszowych w gminie Jarocin to program stały. W kolejnej kadencji na pewno zostanie wybudowanych nie mniej niż 400 mieszkań. Nie tylko w systemie mieszkań czynszowych, ale także mieszkań deweloperskich, chronionych i socjalnych. Jarocin, szerzej południowa Wielkopolska, staje się liderem budownictwa czynszowego w skali kraju. Najlepiej świadczy o tym fakt, że mimo wybudowania ponad 260 mieszkań i kolejnej setce w budowie, w JTBS-ie jest ponad 1200 wniosków osób, które chciałyby zamieszkać w tego typu mieszkaniach. Przez taki rozwój, chcemy osiągnąć lepszą przyszłość.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25