facebook RSS # #

22.03.2019 08:09

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2018-11-07 14:36       aktualizacja: 2018-11-07 14:40       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Powiat Mikołowski: Usłyszeć dwóch marszałków

Powiat Mikołowski: Usłyszeć dwóch marszałków
Fot. Starostwo Powiatowe w Mikołowie
Odwiedzający łaziską bibliotekę mają jedyną w swoim rodzaju okazję porozmawiać z dwoma marszałkami: Józefem Piłsudskim oraz Konstantym Wolnym.

O ile ten pierwszy jest uznawany z ojca polskiej niepodległości, o tyle postać Konstantego Wolnego nie jest powszechnie znana. Tym bardziej warto przypomnieć, iż był on autorem statutu organicznego województwa śląskiego, dokumentu gwarantującego Górnemu Śląskowi autonomię w II RP, trzykrotnym marszałkiem województwa śląskiego i inicjatorem m.in. budowy Biblioteki Śląskiej, i co jest ważne pochodził z Bujakowa, a więc urodził się w dzisiejszym powiecie mikołowskim. Nic więc dziwnego, że właśnie władze powiatu mikołowskiego dla uczczenia stulecia niepodległości postanowiły przygotować budkę niepodległości, czyli okolicznościową budkę przypominającą te telefoniczną – jest w niej aparat, ale korzystający zamiast dodzwonić się do kogoś z rodziny czy znajomych, wybierając numer usłyszy wspomnienia Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego czy Ignacego Paderewskiego, a także Wojciecha Korfantego i właśnie Konstantego Wolnego. Powiat mikołowski jest pierwszym w naszym województwie, w którym stanęła Budka Niepodległości.

- Inauguracją Budki Niepodległości w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaziskach Górnych rozpoczynamy obchody stulecia odzyskania niepodległości – powiedział starosta mikołowski Henryk Jaroszek, który wraz z burmistrzem Aleksandrem Wyrą dokonali 7 listopada jej otwarcia. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, nauczyciele oraz młodzież. To szczególnie dla nich skierowane były przesłania ojców niepodległości.

- Wszyscy ojcowie niepodległości, jak się o nich pięknie mówi, byli ludźmi z krwi i kości, targały nimi namiętności i emocje. To co w historii jest dla mnie najbardziej smakowite, to właśnie kulisy i to co nie jest dostępne dla wszystkich. Każda z postać ma swój niepowtarzalny charakter, styl, temperaturę. Każdy z nich odkrywa kawałek historii widziany ze swojej perspektywy. Narracja prowadzona w ten sposób składa się w spójną całość, a forma sprawia, że pozostaje na długo w pamięci. Całość ma wymiar edukacyjny, interaktywny, do budki trzeba wejść i samemu wykonać telefon, a z drugiej strony buduje pozytywną relację z tym co, siłą rzeczy jest, bliskie każdemu z nas, bo przecież to jest nasza historia i nasi przodkowie – zapewnia Maciej Hanusek, który na zlecenie powiatu mikołowskiego wykonał ten projekt.

Jej niepowtarzalność polega na tym, iż prócz powszechnie znanych postaci wybierane zostały osoby, które miały szczególny wkład w odzyskanie niepodległości w naszym regionie. Dodatkowo ilustrują ją zdjęcia Mikołowa z początków XX – wieku pozyskane z Miejskiej Placówki Muzealnej w Mikołowie. Instalacja ma charakter mobilny i do 16 listopada będzie prezentowana w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łaziskach Górnych, po tym czasie będzie prezentowana w szkołach powiatu mikołowskiego. (bj)
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25