facebook RSS # #

20.05.2019 07:51

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-14 13:42       aktualizacja: 2019-03-14 18:30       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Powiat Brodnicki: Dla spójnego systemu wsparcia rodziny

Powiat Brodnicki: Dla spójnego systemu wsparcia rodziny
Fot. Starostwo Powiatowe w Brodnicy
O pieczy instytucjonalnej i rodzinnej jako komplementarnych składnikach spójnego systemu wsparcia rodziny i dziecka dyskutowali dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych województwa kujawsko-pomorskiego podczas dwudniowej narady, która odbyła się w Brodnicy 7 i 8 marca br. Spotkaniu patronował Starosta Brodnicki.

Narada odbyła się przy współpracy Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Dla Naszych Dzieci” z siedzibą we Włocławku. Celem spotkania była wymiana doświadczeń osób działających na niezwykle odpowiedzialnym i trudnym polu, jakim jest piecza instytucjonalna.

Na zaproszenie Justyny Ignalewskiej, dyrektor Domu Dziecka nr 1 w Brodnicy, do grodu nad Drwęcą przyjechali: Beata Górska, reprezentująca Wydział Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, który nadzoruje działalność placówek opiekuńczo-wychowawczych w naszym regionie oraz dyrektorzy - Romuald Jaskólski z Ośrodka Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu, Jacek Lewandowski z Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych "Młody Las", Wojciech Woźny z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Chełmnie, siostra Katarzyna Machut z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Pniewitem, Alina Mikołajska z Placówki Socjalizacyjnej w Aleksandrowie Kujawskim, Beata Lida z Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Więcborku, Joanna Śmigielska z Domu Dziecka w Rypinie, Violetta Antkowska z Centrum Administracyjnego Obsługi Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Bąkowie. Był też gość spoza regionu - Damian Szwagierczak z Centrum Opieki nad Dzieckiem w Skopaniu w woj. podkarpackim.

W czwartek, 7 marca goście udali się z wizytą studyjną do Domów Dziecka w Brodnicy. Byli pod dużym wrażeniem warunków, jakie mają do dyspozycji wychowankowie oddanych w ubiegłym roku placówek. Wzbudziły one podziw zwiedzających, ale i odrobinę zdrowej zazdrości.

W piątek, 8 marca naradę otworzył oficjalnie starosta Piotr Boiński, który przybył na spotkanie razem z wicestarostą Stanisławem Kosakowskim. Przy okazji w imieniu władz powiatu obaj panowie złożyli życzenia z okazji Dnia Kobiet wszystkim przedstawicielkom żeńskiej części uczestników spotkania.

- Cieszę się, że spotykacie się Państwo w naszym gościnnym powiecie, by mówić o istotnych problemach dla placówek opiekuńczo-wychowawczych - powiedział, otwierając naradę starosta Piotr Boiński. - Z takich studyjnych spotkań jak dzisiejsze często wynika więcej, niż z oficjalnych narad na szczeblu centralnym. Następuje bowiem żywa wymiana doświadczeń w gronie osób znających problemy placówek od strony praktycznej - dodał przewodniczący Zarządu Powiatu.

Jak poinformowała Justyna Ignalewska, dyrektorzy spotykają się na podobnych naradach cyklicznie. Uczestniczą w nich, oprócz szefów placówek, przedstawiciele Wydziału Polityki Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy, którzy na co dzień nadzorują działalność pieczy instytucjonalnej, ale i merytorycznie, bardzo życzliwie ją wspierają. Na aspekt życzliwego nadzoru zwrócili uwagę obecni na brodnickiej naradzie szkoleniowej dyrektorzy.

- Temat dzisiejszego spotkania nie jest przypadkowy, ponieważ ja i moi obecni tutaj koledzy i koleżanki widzimy obszar, który jest niezagospodarowany w sposób właściwy. Jest to obszar, na którym będziemy pracować nie tylko w najbliższym czasie, ale i w dłuższej perspektywie. Jesteśmy bowiem zgodni co do tego, że piecza instytucjonalna i rodzinna powinny współgrać jako system wzajemnie uzupełniających się obszarów - powiedziała Justyna Ignalewska.

Takie najważniejsze wnioski popłynęły z narady, na której omawiano metody i formy współpracy pomiędzy pieczą instytucjonalną i rodzinną. Uczestnicy nie wyczerpali tematu. W planach mają kolejne spotkania poświęcone poruszonym w Brodnicy problemom.

pm
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25