facebook RSS # #

26.06.2019 13:16

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-03-14 18:00       aktualizacja: 2019-03-14 18:06       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Pamiątki w sieci

Jarocin: Pamiątki w sieci
Fot. UM Jarocin
Jeszcze w tym roku każdy będzie mógł przeglądać w internecie prywatną korespondencję, zdjęcia, pamiętniki, dzienniki, zeszyty szkolne członków rodziny Radolińskich. Muzeum Regionalne w Jarocinie pozyskało 113 tys. zł dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na digitalizację zbiorów znajdujących się w Archiwum Państwowym w Poznaniu.

Ponad 113 tys. na digitalizację dokumentów po rodzinie Radolińskich otrzymało Muzeum Regionalne w Jarocinie. O przyznaniu dotacji zadecydowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura Cyfrowa”. Projekt realizowany będzie przed dwa lata.

Digitalizacji poddane zostaną akta Radolińskich znajdujące się w Archiwum Państwowym w Poznaniu, które jest zarazem głównym partnerem zadania. Już w tym roku mieszkańcy Jarocina na bezpłatnej platformie szukajwarchiwach.pl zapoznać się będą mogli z cennymi i ważnymi dokumentami rodu, który przez ponad 280 lat znacząco wpływał na przemiany dokonujące się w naszym mieście. Cyfryzacji poddane zostaną m.in. archiwalne plany majątku, fotografie z przełomu XIX i XX w., czy też akta dotyczące zabytkowego jarocińskiego kościoła, nad którym Radolińscy sprawowali patronat. Najokazalszy zbiór zaplanowany do digitalizacji zawiera prywatną korespondencję rodzinną, pamiętniki, papiery i notatki osobiste, czy nawet zeszyty szkolne, które dostarczają wielu cennych materiałów do dziejów kultury i obyczajowości. W dokumentach znajdują swe odbicie liczne podróże zagraniczne członków rodziny Radolińskich, czy też pobyty na dworach królewskich Hugona. Autorkami ocalałych pamiętników, listów i dzienników są też kobiety, które odegrały ważną rolę u boku księcia Radolina. Nieprzypadkowo na najbliższe dwa lata zaplanowaliśmy digitalizację materiałów archiwalnych z zespołu Radolińskich - zauważa dyrektor Muzeum Sebastian Pluta. - Muzeum wkrótce zmieniać będzie swoją siedzibę, przenosząc się z ratusza do pałacu Radolińskich. Udostępnienie w tym okresie akt zbiegnie się z renowacją i otwarciem dla szerokiej publiczności nowej wystawy historycznej w dawnej siedzibie tego rodu, co znacznie podniesie walory edukacyjne, naukowe i poznawcze całego przedsięwzięcia. Otwarcie nowej wystawy poświęconej historii Ziemi Jarocińskiej zaplanowane jest na koniec 2020 roku.

- W ramach projektu, dla uczniów szkół średnich z Jarocina, przeprowadzone także zostaną historyczne warsztaty źródłowe, wykorzystujące wybrane zdigitalizowane zbiory po rodzinie Radolińskich -dodaje Ilona Kaczmarek z Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

113 tys. zł to kolejna dotacja przyznana w tym roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na projekt przedstawiony przez jarocińskie muzeum. Wcześniej minister udzielił dotacji w wysokości 55 tys. zł na na rozbudowę kolekcji dzieł artystów street artu. Wesprze ona zakup prac tworzonych techniką szablonu.

Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25