facebook RSS # #

24.08.2019 07:38

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-04-18 10:35       aktualizacja: 2019-04-18 07:26       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Konin: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej

Konin: Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej
Fot. UM Konin
Konin wśród pięciu miast w Polsce objętych wsparciem ekspertów Inicjatywy Jaspers w ramach pilotażu Planów Zrównoważonej Mobilności Miejskiej. Pilotaż organizowany jest pod kątem kolejnej perspektywy finansowej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury, Komisją Europejską, Inicjatywą Jaspers oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

W poniedziałek, 15 kwietnia, w Warszawie prezydent Konina Piotr Korytkowski oraz kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Rafał Oblizajek uczestniczyli w konferencji otwierającej pilotaż.

Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (Sustainable Urban Mobility Plan–SUMP) to koncepcja zintegrowanego i zrównoważonego planowania mobilności miejskiej. Głównym celem SUMP jest dążenie do podnoszenia jakości życia mieszkańców miast oraz obniżanie wpływu transportu na środowisko.

Miasto Konin posiada taki plan przyjęty uchwałą nr 402 - w sprawie zmiany uchwały nr 318 Rady Miasta Konina z dnia 27 kwietnia 2016 r. Jest on jednak w dużym stopniu nieaktualny, w związku ze zmianami, które dokonały się w przestrzeni miasta w ostatnim czasie:

- wybudowanych nowe ścieżki rowerowe, w sumie w mieście jest ich 38,3 km,
- uruchomiono system Konińskiego Roweru Miejskiego pełniącego funkcję użyteczności publicznej w zakresie pasażerskiego transportu rowerowego, oddając do dyspozycji mieszkańców 100 rowerów,
- wymieniono na nowe 8 wiat przystankowych, 8 punktów przesiadkowych wzbogacono w informację pasażerską w formie tablic elektronicznych,
- uruchomiono SkyCash - nową aplikacje, przez którą można kupować bilety na przejazdy autobusami MZK Konin. Za jej pomocą, można opłacić również postój pojazdu w płatnej strefie parkowania czy kupić bilet do kina,
- Konin należy grona miast, w których rozkład jazdy sprawdzać można na stronie internetowej i w aplikacji Jakdojade. W Wielkopolsce to rozwiązanie funkcjonuje już w Poznaniu, Swarzędzu, Gnieźnie, Lesznie i Pile. Strona i aplikacja są bardzo łatwe w obsłudze. Wystarczy podać swoją lokalizację i punkt docelowy, a system sam poda wszystkie informacje - przystanek początkowy i końcowy, czas odjazdu i przejazdu oraz numer linii autobusowej.

- Chcę aby Konin był miastem atrakcyjnym dla mieszkańców, przyjezdnych i biznesu, aby był miejscem przyjemnym do życia, pracy i wypoczynku – mówi Piotr Korytkowski, prezydent Konina. - Dzięki pomocy oferowanej przez ekspertów Inicjatywy Jaspers mamy szansę na wdrożenie kompleksowych działań związanych z kształtowaniem mobilności miejskiej obejmującej transport, ochronę środowiska, zdrowie, rozwój społeczny i gospodarczy. Tematyka SUMP dotyka wszystkich mieszkańców miasta, gdyż dotyczy m.in. takich aspektów jak parkowanie, transport zbiorowy, ruch pieszy i rowerowy. Bardzo ważna jest zatem szeroka partycypacja społeczna. Liczę tutaj na zaangażowanie i udział mieszkańców Konina - dodaje prezydent.

Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS zostało wybranych pięć: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych (np. powiązanie z miastem wojewódzkim, zachowania komunikacyjne mieszkańców miasta/regionu, ścisłe powiązanie i konieczność integracji sąsiadujących ze sobą miast. Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Tym miastom eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25