facebook RSS # #

17.07.2019 17:39

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-14 13:25       aktualizacja: 2019-05-14 00:27       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Stalowa Wola: Wystartowała budowa obwodnicy

Stalowa Wola: Wystartowała budowa obwodnicy
Fot. UM Stalowa Wola
13 maja 2019 roku wpisze się do historii Stalowej Woli i Niska. Dziś rozpoczęła się budowa długo wyczekiwanej obwodnicy obu miejscowości. Uroczystego wbicia łopaty pod budowę tej inwestycji dokonali przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele inwestora i wykonawcy.

– Ta inwestycja przez minione lata miała bardzo pod wiatr. 44 lata minęły od momentu pierwszych prac do czasu, kiedy spotykamy się, aby rzeczowo rozpocząć realizację tak długo oczekiwanego odcinka drogi. Ta obwodnica nie tylko bardzo mocno połączy nasze miasta, ale przede wszystkim otworzy nam nowe okno na świat, dzięki bezpośredniemu połączeniu z drogą szybkiego ruchu S19. To dla nas kluczowe rozwiązanie z punktu widzenia rozwoju gospodarczego, społecznego, ale również komfortu życia naszych mieszkańców – mówił Lucjusz Nadbereżny prezydent Miasta Stalowej Woli.

Włodarz Stalowej Woli podziękował też osobom zaangażowanym w powstanie tej inwestycji. – Wielkie podziękowanie kieruję na ręce Pani Senator Janiny Sagatowskiej, która w kluczowym momencie dużego zagrożenia dla projektu obwodnicy Stalowej Woli i Niska, wspólnie z samorządem Niska, podjęła skuteczną interwencję – mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny. Podziękowania skierował też do wiceministra Inwestycji i Rozwoju Adama Hamryszczaka, wiceministra infrastruktury Rafała Webera i na jego ręce do ministra Andrzeja Adamczyka.

– Bardzo się cieszę, że realizacja obwodnicy wkracza w ostatnią fazę – budowlaną. Marzec 2021 roku, to czas kiedy powinna być już przejezdna. To bardzo ważna inwestycja dla obu miast: Stalowej Woli i Niska. Po pierwsze wyprowadza ona ruch ciężki z centrów tych ośrodków, przez co zostanie zmniejszona emisja spalin – mówił poseł, wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Adam Hamryszczak Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju podkreślił wagę powstania tej inwestycji dla mieszkańców Stalowej Woli i Niska, ale również dla miejscowości przyległych. – Obwodnica poprawia bezpieczeństwo, poprawia płynność ruchu, ale tak naprawdę wyprowadza ruch tranzytowy poza centra miast, co jest niezwykle istotne i w konsekwencji daje szansę rozwoju miejscowości przyległych. Myślę, że właśnie tego typu inwestycje kluczowe dla tych miejscowości w konsekwencji poprawiają atrakcyjność gospodarczą, są ważne dla przedsiębiorców, tworzą nową rzeczywistość gospodarczą – mówił minister Hamryszczak.

– To ostatni rozdział historii przy budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska. Bardzo się cieszę, że po latach przygotowań, analizie kilkudziesięciu wariantów, budowa będzie rosnąć w oczach – podkreślał Bogdan Tarnawski, dyrektor rzeszowskiego Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Inwestycję w systemie projektuj-buduj realizuje Konsorcjum: Mostostal Warszawa S.A. i Acciona Construccion S.A. – To bardzo ważna inwestycja dla Mostostalu. Mogę powiedzieć, że nasza droga do budownictwa infrastrukturalnego prowadzi przez Stalową Wolę – mówił dziś Jorge Calbuig Ferre, członek zarządu ds. Rozwoju Biznesu.

Wartość kontraktu to 199 189 315,22 zł. Budowa drogi obwodowej Stalowej Woli i Niska w ciągu drogi krajowej nr 77 obejmuje odcinek od Stalowej Woli – skrzyżowanie Trasy Podskarpowej z ul. Chopina do połączenia z realizowaną drogą ekspresową S19 na terenie gminy Nisko. Inwestycja obejmuje budowę drogi jednojezdniowej dwupasowej o nawierzchni odpornej na koleinowanie, ze skrzyżowaniami jednopoziomowymi i dwupoziomowymi, dwoma łącznikami drogowymi z ul. Energetyków i ul. Czarnieckiego w Stalowej Woli.

Oprócz Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego w uroczystości wbicia pierwszej łopaty pod budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska wzięli udział: Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury Rafał Weber, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, Senator RP Janina Sagatowska, Poseł na Sejm RP oraz przewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury Bogdan Rzońca, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Ewa Draus, Dyrektor Wydziału Nieruchomości Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie Marek Bajdak, Dyrektor Oddziału GDDKiA w Rzeszowie Bogdan Tarnawski, Przewodnicząca Komisji Rozwoju Regionalnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego Kamila Piech, Starosta Niżański Robert Bednarz, Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny, wieloletni burmistrz Niska Julian Ozimek, Burmistrz Niska Waldemar Ślusarczyk, Przewodniczący Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisław Sobieraj oraz wiceprezes zarządu Mostostal Warszawa Jorge Calabiug Ferre.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25