facebook RSS # #

21.07.2019 18:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-05-16 18:15       aktualizacja: 2019-05-16 18:42       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Ostrowiec Św.: Piękne osiedle - piękny gest

Ostrowiec Św.: Piękne osiedle - piękny gest
Fot. UM Ostrowiec Św.
Na terenie, gdzie obecnie stoi osiedle  mieszkaniowe Merkury została odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona byłym zakładom „MODAR”, a później „Gambo oraz ich pracownikom. Na uroczystość przybyli: przedstawiciele władz miasta, byli pracownicy, mieszkańcy okolicznych osiedli, radni miejscy i powiatowi. Tablice odsłonił prezydent Jarosław Górczyński oraz była pracownica Alicja Tokarska.

- Oddanie nowego osiedla to kolejny potwierdzony efekt projektu „Miasto Od Nowa”- mówi prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego Jarosław Górczyński. - Dzisiaj uczestniczymy w bardzo przyjemnym wydarzeniu upamiętniającym ludzi, którzy w tym miejscu od końca lat 60 - ych pracowali w zakładach odzieżowych, mieszkali w Ostrowcu Świętokrzyskim i współtworzyli historię tego miasta. Tu, gdzie obecnie stoją dwa nowoczesne bloki były zakłady produkujące odzież na potrzeby służb mundurowych. W tych zakładach pracowało ponad 400 osób. Jednak przemiany historyczne spowodowały, że zakład upadł i popadł  w ruinę. Kilka lat temu podjęliśmy trudną decyzję o wykupie tego terenu od prywatnego właściciela. Rudera, która stwarzała zagrożenie została wyburzona, a w jej miejscu stanęły bloki. Osiedle Merkury ma wspaniałą lokalizację. W pobliżu jest park, doskonałe liceum, szkoła podstawowa, przedszkole oraz dwie przychodnie. Ostrowiec Świętokrzyski jest miastem atrakcyjnym. Coraz więcej mieszkańców innych miast kupuje u nas mieszkania lub tu buduje swoje domu. Dzięki temu powstają nowe firmy i miejsca pracy.

Prezydent Jarosław Górczyński otrzymał bukiet kwiatów od byłej pracownicy zakładów odzieżowych Alicji Tokarskiej.

- Cieszymy się bardzo, że inwestycja została zakończona tak pomyślnie – mówi prezes Ostrowieckiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Małgorzata Kostrzewa. -  Stała się ona wizytówką, którą możemy się już pochwalić. Osiedle Merkury to dwa budynki wielorodzinne, znajdujące się przy ul. Kopernika 34 a w Ostrowcu Świętokrzyskim. Bloki wykonane są z energooszczędnych materiałów o nowoczesnej architekturze. Znajduje się tu 80 przestronnych mieszkań o podwyższonym standardzie i 80 miejsc postojowych w garażach podziemnych. Mieszkania w wybudowanych budynkach cechują się dużą różnorodnością pod względem powierzchni, najmniejsze mieszkania mają powierzchnię 53 m kw., a największe 133 m kw. Osiedle jest ogrodzone, z własnym placem zabaw dla dzieci i monitoringiem. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w kwietniu 2017, natomiast oddanie budynków w grudniu 2018 roku. Obecnie sprzedanych jest 70 z 80 mieszkań, a pozostałe o powierzchni 80 do 93 m2 cieszą zainteresowaniem. Poprzez odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętnimy tych ludzi, którzy tu pracowali.

Dzisiaj przed osiedlem stanęły tablice, na których widniały zdjęcia dokumentujące historię „Modaru” i „Gambo” oraz pracowników tych zakładów. Na jednej z fotografii pani Halina Radunc, pracownica zakładów odzieżowych maszeruje w pochodzie pierwszomajowym.

- Dawne to były czasy. Wtedy byłam młoda, a dzisiaj mam już ukończone 80 lat – mówi pani Halina. -  Pracowałam tu jako szwaczka ponad 30 lat. Szyliśmy ubrania dla wojska i leśników. Odeszłam z pracy w 1995 roku. Później widziałam jak budynek mojego zakładu niszczeje. Dzisiaj, aż serce rośnie, gdy widzę tak piękne miejsce.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 23 67
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25