facebook RSS # #

19.08.2019 17:18

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-06-10 14:27       aktualizacja: 2019-06-10 00:35       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Konin: Wypracowali szkołę naszych marzeń

Konin: Wypracowali szkołę naszych marzeń
Fot. UM Konin
Ponad 200 osób wzięło udział w pierwszym dwudniowym Konińskim Kongresie Edukacji, który odbył się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. Było to spotkanie pasjonatów, ludzi gotowych na zmiany, szukających nowych dróg w edukacji. Organizatorami kongresu byli: Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie, Miasto Konin oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koninie.

Pierwszy dzień rozpoczęła sesja dramy dotycząca wspólnej wizji i celów zmiany w szkołach Konina i powiatu, którą poprowadziła Aleksandra Chodasz . W jej trakcie uczestnicy stworzyli obraz rzeczywistości jaka jest, a następnie sformułowali wizję idealnej edukacji.

W drugiej części kongresu można było wysłuchać fachowców z różnych dziedzin.

Krzysztof Zajaczkowski – Dyrektor ds. Edukacji w Drumduan School w Forres, w Szkocji opowiedział o alternatywnej szkole oferującej edukację poprzez doświadczenie, sztukę, zajęcia praktyczne, kładącej nacisk na rozwój kreatywności, współpracy oraz indywidualnego potencjału każdego ucznia.

dr hab., prof. nadz. Lech Mankiewicz – Prezes Fundacji Edukacja dla Przyszłości (polskiej wersji Khan Academy), fizyk, astrofizyk, Dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN podkreślił, że w dobie rewolucji technologicznej szkoła przestaje być miejscem gdzie zdobywa się wiedzę akademicką.

Ewa Radanowicz - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Radowie Małym, zarządzanej wg autorskiego programu, która w 2016r. została członkiem międzynarodowej sieci Ashoka Changemaker Schools i otrzymała tytuł Szkoły z mocą opowiedziała o swojej wyjątkowej placówce.

Mgr Robert Bielecki – Nauczyciel i wykładowca, pedagog, dydaktyk, neurodydaktyk mówił o roli mózgu w procesie edukacji. Poinformował m.in. , że najlepszą motywacją dla ucznia jest poczucie sensu, ważności i autentycznego zaangażowania.

Kongres zgromadzi przedstawicieli samorządu, dyrektorów szkół i przedszkoli, aktywistów działających oddolnie na rzecz idei nowej edukacji, nauczycieli, rodziców oraz młodych ludzi.

- Jestem bardzo zbudowany tym co dzieje się dziś w Koninie w trakcie kongresu. Praca w grupach poprzez dramę, inspirujące wystąpienia fachowców. Jeszcze nie było u nas takiego wydarzenia. Wiem, że możemy wspólnie zmienić nasze podejście do edukacji – powiedział na zakończenie pierwszego dnia kongresu Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina.

Jeszcze nie było takiego kongresu w Koninie, to było niezwykłe spotkanie, niesamowita wymiana energii – takich i wiele podobnych opinii padło w trakcie drugiego dnia kongresu.

Drugi dzień rozpoczął Open Space Technology – plan działania. Uczestnicy kongresu wypracowali tematy dotyczące zmian w edukacji. Między innymi: jak pomóc najsłabszym uczniom, szkoła bez egzaminu, lekcje religii, profil szkoły a lokalny biznes. Następnie powstały raporty z rozmów wraz z wnioskami i chętni zgłosili konkretne plany działań na najbliższe kilka dni.

Dzień zakończyła seria podsumowań, przemyśleń uczestników kongresu po dwóch dniach pracy. Słowom uznania, dumy, szczęścia nie było końca. Falę braw wzbudziła wypowiedź uczennicy liceum, która powiedziała do nauczycieli : Starajcie się być lepszymi, bo dziś niechętnie chodzę do szkoły.

Kongres podsumował również Witold Nowak, zastępca prezydenta Konina, który uczestniczył w całym kongresie.

- Rosnę, wzlatuję, jak widzę co tutaj się dzieje. Cudnie jest obcować, pracować z ludźmi, którzy mierzą wyżej. Budujące jest zobaczyć tylu nauczycieli i młodzieży gotowych do zmiany . Kongres świetnie wpasowuje się w strategię Konina, jako miasta zielonej energii. Wszelkie zmiany wymagają dobrej edukacji – powiedział.

Lucyna Lenard-Woźniak, dyrektor MDK dodała, że życzy wszystkim odwagi, determinacji i motywacji. - Walczymy o sukces naszych dzieci, ale też nas wszystkich – podkreśliła

Kongres podsumowała również Agnieszka Gołębiowska, kierownik Wydziału Strategii i Marketingu Urzędu Miasta w Koninie. - Dziękuję bardzo wszystkim uczestnikom kongresu za odwagę, kreatywność, otwartość. Staliśmy się dziś wspólnotą. I ta początkowo mała grupa robocza poszerzyła się dziś o Was wszystkich, bo tylko razem możemy zmienić naszą edukację – powiedziała.

Na koniec każdy z uczestników dostał breloczek do klucza do szkoły naszych marzeń, a także mini latawce z zielonymi wkładami do długopisów. Kongres zakończył występ Wojowników Światła z MDK.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25