facebook RSS # #

16.02.2020 23:15

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-08-19 15:37       aktualizacja: 2019-08-19 15:36       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Podziękowali za plony w Radlinie

Jarocin: Podziękowali za plony w Radlinie
Fot. UM Jarocin
Tegoroczne dożynki gminne połączone były z dożynkami powiatowymi. Tradycyjne święto plonów odbyło się w minioną niedzielę w Radlinie.

Ciekawy program i sprzyjająca pogoda sprawiły, że mieszkańcy przybyli na uroczystości bardzo licznie. Wraz z nimi świętowali także poseł Piotr Kaleta i senator Andrzej Wojtyła.

Uroczystości dożynkowe zainaugurowała msza św. w miejscowym kościele. Po eucharystii nastąpił przemarsz korowodu dożynkowego na teren ośrodka „Tęcza”, gdzie odbyła się część obrzędowa i artystyczna wydarzenia. Starostami tegorocznych dożynek byli Hanna Szymańska i Damian Jerzyniak, którzy  przekazali na ręce gospodarzy uroczystości: burmistrza Adama Pawlickiego i starosty jarocińskiego Lidii Czechak dorodne bochny chleba, symbolizujące podsumowanie tegorocznych zbiorów.

-  Dziękujemy Wam za chleb, który trafia na stoły do każdego polskiego domu. Niech tego chleba nigdy nie zabraknie w naszej gminie, powiecie, województwie i kraju. Starajmy się, aby ten chleb zawsze jednoczył nas wszystkich wokół wspólnych spraw, abyśmy potrafili sobie pomagać – takie słowa do rolników skierował  burmistrz Jarocina Adam Pawlicki.

Słów uznania i podziękowań pod adresem pracujących na roli było znacznie więcej. -  To uroczystość, która podkreśla znaczenie i wartość pracy wszystkich, dzięki którym nie brakuje nam chleba oraz tych, którzy nie przestają kochać ziemi ojczystej i ziemi jako matki – żywicielki. Dziś, w tych świątecznych okolicznościach, dziękuję wszystkim rolnikom z terenu Powiatu Jarocińskiego oraz Gminy Jarocin za pracowitość, gospodarność, życzliwość i mądrość, które dodają wiary w sens podejmowanych, często trudnych decyzji – powiedział Przemysław Banasik, sołtys Radlina.

Tradycyjną część obrzędową dożynek z obtańczeniem wieńca przygotował Zespół Folklorystyczny „Snutki” z Potarzycy. Na scenie zaprezentowali się m. in.: dzieci z miejscowego przedszkola, Zespół Pieśni i Tańca Szwajcaria Żerkowska, wokalistka Społecznego Ogniska Muzycznego w Jarocinie - Michalina Matuszak a także jarocińska kapela dudziarzy, która niedawno wznowiła działalność. Jednym z jej członków jest burmistrz Adam Pawlicki.

W uroczystościach dożynkowych wzięła udział delegacja z Opoczna z burmistrzem Tomaszem Łuczkowskim na czele. Występ Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Opoczyńskiej Tramblanka uświetnił część artystyczną wydarzenia, a panie z koła gospodyń wiejskich serwowały dania z regionu opoczyńskiego. Obecność gości z Opoczna nie była przypadkowa. Losy kilku tysięcy mieszkańców powiatu jarocińskiego i mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa, w tym przede wszystkim Opoczna i Ziemi Opoczyńskiej, zostały połączone w dramatycznych okolicznościach II wojny światowej. Dokładnie po 80 latach losy kolejnych pokoleń mieszkańców znów się połączą, bowiem już niebawem - jesienią podpisana zostanie umowa o współpracy partnerskiej między miastami.  

Podczas dożynek nie zabrakło atrakcji dla dzieci: animacji, dmuchanych zamków, a nawet „przepraw” łodzią po stawie. Nieco starsi też znaleźli coś dla siebie. W klimat kabaretowy wprowadziła gości dożynkowych "Baba z Cielczy". Imprezie towarzyszyły: wystawa sprzętu pożarniczego, degustacje smakołyków na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich, prezentacje instytucji rolniczych oraz spółek komunalnych Gminy Jarocin. Całość zwieńczyła zabawa taneczna z Grupą Fest.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25