facebook RSS # #

18.02.2020 18:59

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-12 15:32       aktualizacja: 2019-09-12 15:40       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Pieniężno: Koncerty organowe

Pieniężno: Koncerty organowe
Fot. UM Pieniężno
Zapraszamy wszystkich na koncerty organowe, które odbędą się w dniach 21 i 22 września w kościele Seminarium Duchownego Księży Werbistów SVD w Pieniężnie. Oba koncerty będą grane o godzinie 11:00.

Organizatorem wydarzenia jest Braniewska Fundacja Inicjatyw Społecznych, przy współpracy z Burmistrzem Pieniężna Kazimierzem Kiejdo, Seminarium Duchownym Księzy Werbistów SVD oraz Fundacją Promocji Kultury i Sztuki ARS PRO ARTE.
Koncerty pn.: „Muzyka łagodzi obyczaje”, realizowane są w ramach programu: „ Europejskie Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Wykonawcami pierwszego z dwóch tegorocznych koncertów w kościele seminaryjnym księży Werbistów w Pieniężnie, będą znakomici artyści, wirtuozi organów, reprezentujący dwa ośrodki muzyczne w Polsce: Poznań, skąd przyjechał do nas prof. Sławomir Kamiński oraz Białystok reprezentowany przez dr. hab. Józefa Kotowicza.

Jako pierwszy swój recital organowy wykona prof. Sławomir Kamiński. Artysta jest profesorem gry organowej w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, której także jest absolwentem. Jest aktywnym animatorem muzyki organowej w Poznaniu oraz na terenie całej Wielkopolski. Współpracował jako organista ze słynnym Chórem Poznańskie Słowiki Stefana Stuligrosza. Współpracuje także z orkiestrą symfoniczną Filharmonii Poznańskiej. W znaczący sposób przyczynił się do rekonstrukcji zabytkowych organów niemieckiej firmy Friedricha Ladegasta, znajdujących się w poznańskiej Farze, jednego z najznakomitszych instrumentów o romantycznej estetyce brzmienia, na terenie Polski. W tej monumentalnej świątyni organizuje i wykonuje regularne koncerty i cykle organowe. Nasz gość jest także zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej w świecie, zwłaszcza twórczości Feliksa Nowowiejskiego, przez wiele lat swojego życia związanego z Poznaniem.

Drugą połowę koncertu w dniu 21 września 2019 roku wypełni muzyka organowa w wykonaniu dr. hab. Józefa Kotowicza. Artysta jest pedagogiem gry organowej białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz dyrektorem artystycznym Podlaskich Koncertów Organowych, które swoim zasięgiem obejmują teren całej Białostocczyzny. Posiada ogromne zasługi w propagowaniu muzyki organowej na Podlasiu, a w wymiarze ogólnopolskim w promocji w Polsce twórczości kompozytorów współczesnych innych krajów, zwłaszcza skandynawskich.

Wykonawcami drugiego z tegorocznych koncertów organowych w kościele seminaryjnym księży Werbistów w Pieniężnie, będą luminarze polskiej współczesnej organistyki, reprezentujący kolejne dwa ośrodki muzyczne Polski: Gdańsk i Warszawę. Usłyszymy mistrzowską grę profesorów: Romana Peruckiego z Gdańska i Andrzeja Chorosińskiego z Warszawy.
Jako pierwszy zagra na seminaryjnych organach prof. Roman Perucki. Artysta jest kierownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, pierwszym organistą archikatedry w Gdańsku-Oliwie, gdzie znajdują się najsłynniejsze w Polsce organy oraz gdzie profesor Perucki organizuje najsłynniejszy i najstarszy w Polsce międzynarodowy festiwal muzyki organowej. Prof. Roman Perucki jest ponadto dyrektorem naczelnym Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Jest także założycielem i prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje cykle koncertów organowych na terenie całego Wybrzeża Gdańskiego. Koncertuje w całym świecie, niejednokrotnie wraz ze swoją żoną Marią, znakomitą skrzypaczką.

Prof. Andrzej Chorosiński to wielce zasłużona dla polskiej kultury i muzyki postać: wieloletni rektor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, kierownik Katedry Organów i Klawesynu warszawskiej uczelni muzycznej, ponadto profesor organów Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Autor projektów budowy i rekonstrukcji znaczących dla polskiej kultury muzycznej instrumentów, między innymi największych polskich organów w bazylice w Licheniu, organów w Filharmonii i Operze Podlaskiej w Białymstoku, czy w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Dyrektor artystyczny znaczących polskich festiwali muzyki organowej, między innymi w Świętej Lipce i we Wrocławiu.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

ZAŁĄCZNIKI: Fot. UM Pieniężno
TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25