facebook RSS # #

16.10.2019 12:41

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-09-16 15:33       aktualizacja: 2019-09-16 12:16       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Trzebnica: Dożynki 2019

Trzebnica: Dożynki 2019
Fot. UM Trzebnica
Zgodnie z wieloletnią tradycją w gminie Trzebnica odbyło się barwne święto plonów - Dożynki Gminne 2019. Impreza wymagała wielu zróżnicowanych przygotowań, by na koniec sołectwa mogły zachwycić pięknymi wieńcami dożynkowymi i barwnymi kramami.

Większość z 41 sołectw zaangażowała się w przygotowanie barwnych wieńców i kramików, które w sobotę 7 września zachwyciły wszystkich odwiedzających Kuźniczysko. Pomysłowe ozdoby oraz niebanalne witacze, w większości wykonane ze snopków słomy, czekały na przybyłych gości i zapraszały do wspólnego biesiadowania.

Uroczystości rozpoczęły się od wspólnego, barwnego korowodu dożynkowego, który – tradycyjnie jak przed stu laty z wieńcami i chlebem, ruszył spod pięknej, nowej Szkoły Podstawowej w Kuźniczysku. Wzięto też udział we wspólnej Eucharystii i procesji z darami, podczas której przedstawiciele sołectw ofiarowali pracę swoich rąk, wspaniałe wieńce dożynkowe oraz chleby.

Po nabożeństwie wszystkich zgromadzonych przywitał gospodarz wydarzenia Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima, szczególnie pozdrawiając mieszkańców i sołtysa Kuźniczyska, w których w tym roku zorganizowano dożynki gminne. Burmistrz Marek Długozima podkreślił, cytując papieża Jana Pawła II, jak ważna jest praca na roli i jak wielkim szacunkiem darzy pracujących na niej ludzi, którzy z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywali chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia byli gotowi tej ziemi strzec i bronić. Następnie w towarzystwie Wojewody Dolnośląskiego Pawła Hreniaka uhonorował mieszkańców gminy Trzebnica, wyróżniających się pracą na rzecz rolnictwa i tych przyczyniających się do rozwoju gminy, którym na wniosek burmistrza Marka Długozimy Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznaki „Zasłużony dla rolnictwa”. Na koniec wspólnie odśpiewano „100 lat” dla wszystkich rolników.

Na zakończenie tegoroczni starości dożynkowi przekazali na ręce burmistrza Marka Długozimy symboliczny bochen chleba wypieczony z mąki ze zboża zebranego w tym roku, aby sprawiedliwie podzielił się nim z mieszkańcami gminy i zaproszonymi gośćmi, wśród których znalazła się m.in. posłanka Beata Kempa, poseł Ryszard Czarnecki, Anna Morawiecka oraz Piotr Dytko - doradca społeczny ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. W imieniu Urzędu Marszałkowskiego, wszystkiego dobrego życzył rolnikom Andrzej Jaroch, a w imieniu rady powiatu starosta Małgorzata Matusiak.

Zgodnie z tradycją wybrano także najpiękniejszy w tym roku wieniec dożynkowy – tym razem z Komorówka. Wręczono także list gratulacyjny w ramach jubileuszu sołtysa Cerekwicy, który sprawuje swoją funkcję już 20 lat.

Jak przystało na dożynki, nie mogło zbraknąć tradycyjnych potraw i przysmaków. Sołectwa z ogromnym zaangażowaniem przygotowały swoje barwnie przystrojone kramiki obfitujących w pierogi, swojską kiełbasę, ciasta, nalewki i domowe przetwory, które nie miały sobie równych.

Nie mogło zabraknąć także atrakcji muzycznych na zakończenie imprezy - gwiazdami wieczoru był zespół Freaky Boys, którego wokalista pochodzi z gminy Trzebnica oraz szeroko znana Eleni, której przeboje nuciła licznie zebrana pod sceną publiczność.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25