facebook RSS # #

19.02.2020 14:07

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-09 14:11       aktualizacja: 2019-10-09 14:20       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Trzebnica: O innowacjach

Trzebnica: O innowacjach
Fot. UM Trzebnica
W czwartek, 19 września 2019 r., w Trzebnicy odbyła się debata "Osiągnięcia polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019". Tematem przewodnim spotkania były polskie innowacje. Konferencję otworzył burmistrz Marek Długozima, który pokrótce przedstawił lokalne inwestycje oraz drogę, jaką w ostatnich latach przeszła Gmina Trzebnica.

Podkreślił także, że to nie przypadek, iż ta debata odbywa się właśnie w Trzebnicy: - Staram się tak planować rozwój miasta oraz kolejne inwestycje, by czerpać jak najwięcej z nowoczesnych rozwiązań pojawiających się w Polsce i na świecie.

Nasza Gmina została dostrzeżona na zewnątrz, stąd między innymi ta dzisiejsza debata i możliwość goszczenia tak wielu znakomitych gości – zaznaczył burmistrz. Głos zabrali również Andrzej Jaroch, Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Grzegorz Kowal, koordynator RODM Wrocław.Kulminacyjnym punktem programu była debata, w której udział wzięli Marcin Jatczak (Departament Współpracy Ekonomicznej MSZ), Jarosław Obremski (Wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Zagranicznych i UE, polski delegat na posiedzenia plenarne Rady Europy) oraz Piotr Dytko (menedżer i przedsiębiorca, wiceprezes zarządu Business and Science Poland w Brukseli, b. prezes Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii oraz KGHM Cuprum). Dyskusja toczyła się wokół zagadnień wsparcia polskich innowacji ze strony polskiego rządu oraz Unii Europejskiej, konkurencji pomiędzy państwami członkowskimi UE, a także konkretnych przykładów przedsięwzięć, które udało się zrealizować dzięki efektywnej współpracy polskiej dyplomacji, nauki i biznesu. Rozpoczynając dyskusję, senator Jarosław Obremski zauważył, że tak samo, jak nikogo nie dziwi, że prezydent USA na pierwszym miejscu stawia dobro USA, nikogo nie powinno dziwić, że polski rząd na pierwszym miejscu stawia dobro Polski, Polaków i polskich firm. Marcin Jatczak zwrócił uwagę, że MSZ dba o polskich innowatorów, budując sieć networkingową i efektywnie wykorzystując sieć polskich placówek dyplomatycznych na całym świecie, otwierając polskim przedsiębiorcom drogę do lokalnych ośrodków naukowych, badawczych i biznesowych. Piotr Dytko wspomniał też o Sieci Badawczej Łukasiewicz, która realizuje polskie aspiracje do współdziałania z europejskimi i światowymi liderami, podkreślając, że jest to zupełnie nowy, globalny poziom, zwiększający szanse Polaków na pozyskiwanie międzynarodowych grantów i partnerów gospodarczych. Nie zabrakło też dyskusji o programach Start in Poland, wspierającym rozwój start-up'ów w Polsce, czy Polskie Powroty, stwarzającym powracającym naukowcom optymalne warunki prowadzenia w Polsce badań naukowych lub prac rozwojowych na światowym poziomie.

Uzupełnieniem debaty było wystąpienie nt. kierunków rozwojowych Dolnego Śląska w kontekście priorytetów polskiej polityki zagranicznej, które zaprezentowali Patryk Wild, przewodniczący Komisji Polityki Rozwoju Regionalnego i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego oraz Janisław Muszyński, Prezes Dolnośląskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Dowiedzieliśmy się m.in. o projekcie FLARIS LAR 01 pierwszego polskiego samolotu łączącego osiągi odrzutowca z bezpieczeństwem i dostępnością zwykłych samolotów. Prototyp wyprodukowano na Dolnym Śląsku.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25