facebook RSS # #

17.10.2019 01:06

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-10 10:56       aktualizacja: 2019-10-09 18:59       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Toruń: Rozmawiają o zieleni w mieście

Toruń: Rozmawiają o zieleni w mieście
Fot. Wojtek Szabelski
W dniu 9 października 2019 r. rozpoczęła się w Toruniu trzydniowa konferencja naukowo-techniczna „Zieleń miejska – naturalne bogactwo miasta”.

Jest to jubileuszowa 15. już edycja tego wydarzenia, organizowanego przez Gminę Miasta Toruń oraz Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń. Od samego początków wspiera ją naukowo prof. Marek Kosmala ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zarówno profesor, jak i osoby od pierwszej edycji związane z tym przedsięwzięciem: Elżbieta Oleksiejuk, Paweł Piotrowiak i Szczepan Burak, za swoją pełną zaangażowania pracę zostali wyróżnieni przez prezydenta miasta Torunia Michała Zaleskiego listami gratulacyjnymi oraz pamiątkowymi statuetkami i grafikami.

- Wieloletnia obecność tej konferencji w Toruniu bardzo nas cieszy, bo jest częścią przyjętej dla naszego miasta jeszcze przed wojną marki miasta-ogrodu. Tereny zieleni zajmują aż 30% powierzchni Torunia i traktujemy ten stan rzeczy jako wielkie wyzwanie do zachowania zielonych walorów miasta. Ta doroczna konferencja bardzo nam w tym pomaga – powiedział prezydent Michał Zaleski podczas uroczystego otwarcia wydarzenia w dniu 9 października 2019 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego.

- Przyjeżdżam na tę konferencję od wielu już lat i za każdym razem widzę, jak zieleń w Toruniu się zmienia. Powstają nowe parki, skwery, co oznacza, że dbałość o tereny zieleni idzie w dobrym kierunku. Podkreślić należy, że te coroczne konferencje i tematy na nich poruszane mają duży wpływ na zieleń w mieście i na jej przemiany. Te spotkania ekspertów pozwalają na wymianę doświadczeń z innych miast, co jest bardzo ważne i przydatne – podkreśliła prof. Urszula Nawrocka-Grześkowiak z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

- Co roku uczestniczę w tej konferencji, dzięki czemu widzę jak w Toruniu poprawia się zieleń. Widać tę dbałość o tereny zieleni. Pamiętać należy, że wśród zasad tworzenia zieleni w mieście, jest podejście społeczne, wpływ na nią mają zarówno władze, specjaliści, jak i mieszkańcy – dodała prof. Barbara Szulczewska z SGGW.

W ciągu trzech dni trwania konferencji podczas sesji referatowych w Ratuszu poruszonych zostanie wiele kwestii związanych z zielenią w mieście, z nowymi ideami jej dotyczącymi. Na przykładzie polskich miast: Torunia, Gdańska i Krakowa omawiane będą nowe trendy rozwoju oraz ochrony tych terenów i nowych rozwiązań na nich stosowanych.

- W Toruniu jest dużo zieleni i to jest ogromny plus w porównaniu z innymi polskimi miastami. Natomiast oczywiście to nie wyczerpuje idei miasta biofilnego, ponieważ w niej liczą się także np. świadomość ludzi, organizacja, budżet, jaki przeznaczamy na elementy przyrodnicze, nie tylko zieleń – nawiązał do swojego wykładu inauguracyjnego prof. Marek Kosmala.

Jak potwierdził Szczepan Burak z Regionalnej Agencji Poszanowania Energii i Środowiska, nasze miasto wypada bardzo dobrze pod względem powierzchni terenów zieleni w porównaniu z innymi miastami. Obejmują one około 30% powierzchni Torunia, a jeśli dodać tereny zieleni nieurządzonej i niebieską infrastrukturę wodną, jest to około 50%! – Ważne są też podejmowane w Toruniu ciekawe akcje edukacyjne, inicjatywy typu „Moje podwórko” czy inwestycje z budżetu obywatelskiego, działa – także od 15 lat – Szkoła Leśna na Barbarce, jest Ogród Zoobotaniczny oraz najstarszy w Polsce Park Miejski. To wszystko sprawia, że wzrasta również świadomość mieszkańców, jak ważna jest zieleń – mówił Szczepan Burak. – Na szczególną uwagę zasługuje coraz większa liczba drzew uznanych za pomniki przyrody przez Radę Miejską – dodał Bogdan Chrapkowski, były Wojewódzki Konserwator Przyrody.

Oprócz sesji referatowych uczestnicy konferencji wezmą też udział w sesji terenowej. W jej ramach odwiedzą takie tereny w mieście, jak Ogród Muzyków, las Rudelka, tzw. osiedle Jar oraz zieleń forteczną w Forcie IV.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25