facebook RSS # #

19.11.2019 15:26

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-10-16 14:47       aktualizacja: 2019-10-15 23:52       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Jarocin: Wiosną ruszą prace w Parku Radolińskich

Jarocin: Wiosną ruszą prace w Parku Radolińskich
Fot. UM Jarocin
Wiosną rozpocznie się budowa nowego amfiteatru, nowych nawierzchni wszystkich alejek w Parku Radolińskich, nasadzenia kilkuset drzew, dziesiątek tysięcy krzewów, bylin i kwiatów. Przetarg na wyłonienie wykonawcy nowego amfiteatru i renowację ruin kościoła pw. św. Ducha został już ogłoszony.

W pierwszym półroczu 2019 roku w Parku Radolińskich zakończyły się prace związane z wycinką drzew chorych, zagrażających bezpieczeństwu, a także samosiewu. Zbudowane zostało nowe oświetlenie alei, a także podświetlenie wyremontowanej elewacji pałacu. Zainstalowano ponad 80 budek lęgowych dla ptaków. Wyczyszczono stawy i koryto Lipinki, a wzdłuż linii brzegowych dokonano nasadzeń roślin. Przed pałacem pojawiły się ławki identyczne, jak te, które stały w parku, kiedy jego właścicielami była rodzina Radolińskich.

Właśnie zakończyły się uzgodnienia z konserwatorem zabytków ostatecznych projektów kolejnych prac zaplanowanych na 2020 rok. - Zostały wprowadzone pewne korekty do pierwotnej dokumentacji. Pani konserwator zgodziła się np. na montaż w parku ławek wykonanych według nowoczesnych wzorów, a nie stylizowanych, czyli udających stare - mówi Piotr Kociński, architekt krajobrazu. Zgodnie z nowoczesnym wzornictwem będą wykonane także inne elementy tzw. małej architektury, jak kosze na śmieci, stojaki rowerowe, tablice informacyjne, balustrady mostków i kładek na Lipince (wróci zdemontowana przy Skarbczyku i pojawią się trzy nowe).

Wiosną rozpocznie się budowa nawierzchni wszystkich parkowych alejek. Będą wykonane z takich samych wodoprzepuszczalnych materiałów (różne rodzaje kruszywa), jak ścieżki w Parku im. mjr. Zbigniewa hr. Ostroróg-Gorzeńskiego. - Najpierw chcieliśmy przetestować takie rozwiązanie. W parku przy ośrodku zdrowia sprawdza się bardzo dobrze. Nawet po ulewnym deszczu nie stoją kałuże, bo woda jest szybko wchłaniana. Po takich nawierzchniach wygodnie się spaceruje, jeździ rowerem czy wózkiem - wyjaśnia Robert Kaźmierczak, zastępca burmistrza Jarocina. - Proszę o wyrozumiałość wszystkich tych, którzy spacerują po Parku Radolińskich i odczuwają pewien dyskomfort związany z obecnym stanem nawierzchni. Od sąsiadów słyszę słuszne uwagi na ten temat. Jednak po tym, jak firma rozprowadziła kable oświetlenia, nie było sensu ponosić zbytnich nakładów na naprawianie nawierzchni, ponieważ już za kilka miesięcy będą budowane całkowicie nowe - dodaje zastępca burmistrza. Wiosną w Parku Radolińskich zaczną się też nasadzenia kilkuset drzew, dziesiątek tysięcy krzewów, bylin, kwiatów, roślin cebulowych. Wokół pałacu będą posadzone hortensje i rododendrony. Szczególnie imponująco wygląda projekt tarasu za pałacem. - Na dziś w parku zostało wykonanych 25-30% planowanych prac. Dopiero zrealizowanie tego, co jest zaprojektowane na rok 2020 da efekty, na których nam zależy - zaznacza Robert Kaźmierczak.

Wiosną rozpocznie się także budowa nowego amfiteatru, renowacja i konserwacja ruin kościoła św. Ducha i zagospodarowywanie całej przestrzeni między ulicami Zamkową i Parkową. Gmina zakupiła właśnie od osób prywatnych jedną z działek na tym obszarze. Stara się o uzyskanie prawa własności do kolejnej, aby docelowo kompleksowo urządzić tam teren z przeznaczeniem na organizację plenerowych wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych i rekreacyjnych.

Hortensje, róże, bukszpan i szałwia zostaną wiosną nasadzone na pałacowym tarasie.

Docelowo pałacowy taras ma wyglądać tak, jak 100 lat temu. Poza hortensjami, różami, bukszpanem pojawią się też sezonowo rośliny w donicach.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25