facebook RSS # #

22.11.2019 07:13

Polska Agencja Prasowa Serwis Samorządowy
 
2019-11-08 12:58       aktualizacja: 2019-11-08 05:27       WIADOMOŚCI KLUBOWE
  A A A

Konin: „Dzień Patrona” w PSM

Konin: „Dzień Patrona” w PSM
Fot. UM Konin
Środowe popołudnie (6 listopada) w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. Ignacego J. Paderewskiego było niezwykłe. Tego dnia bowiem szkoła obchodziła tradycyjny „Dzień Patrona”.

Szkolna aula była wypełniona po brzegi, a po strojach uczniów widać było, że to dla nich dzień niezwykły. Tradycyjnie uroczysta galę rozpoczął hejnał Konina, a po nim „Gaude Mater Polonia”. A gdy prowadząca uroczystość Beata Stanisławska przypominała najważniejsze daty z życia Ignacego J. Paderewskiego, dyrektor szkoły Krzysztof Pydyński w towarzystwie uczniów pod tablica pamiątkową złożyli kwiaty oraz zapalona znicze.

Niezwykle wzruszające było tradycyjne przemówienie dyrektora do uczniów klas pierwszych. Krzysztof Pydyński mówił o Ojczyźnie. - Także tej małej, którą jest też i nasza szkoła. Dla niej więc poświęćmy czas nauki by była nadal rozpoznawalną marką, cieszyła się uznaniem nie tylko w Koninie - powiedział dyrektor Pydyński.

Po tej bardzo oficjalnej części rozpoczął się mini-recital dwóch młodziutkich pianistek. Antosia Waliszewska zagrała kompozycje M. Moszkowskiego i T. Szeligowskiego. Natomiast Gabriela Lityńska „Poloneza Es-dur” Stanisława Moniuszki, co było także przypomnieniem obchodzonego „Roku...” tego sławnego Polaka.

Zwieńczeniem recitalowej części było przekazanie przez wieloletnią dyrektor konińskiego „Muzyka” - Annę Urlich-Skalską - popiersia Fryderyka Chopina, pochodzącego z jej prywatnej kolekcji. Krzysztof Pydyński w podzięce za ten niezwykły gest udekorował znakomitą pedagog i pianistkę specjalną odznaką szkolną „Konio-nutką z bursztynem”.

Największe emocje miały jednak dopiero nadejść. Oto bowiem szkolną sceną zawładnęły „pierwszaki”. Najpierw były prezentacje - wielka orkiestra najmłodszych pierwszoklasistów (I/6), wiersze i wierszyki starszych (I/4) i znakomicie wykonany „Hit the road Jack!” pierwszaków ze szkoły średniej. A gdy wszyscy odśpiewali napisaną specjalnie na tę okazję piosenkę „Dzień Patrona”, rozpoczęło się uroczyste ślubowanie, którego dopełnieniem było pasowanie na ucznia. Największym smyczkiem dostępnym w szkole (od kontrabasu) dokonał tego Krzysztof Pydyński.

Był czas na życzenia i gratulacje. W imieniu mieszkańców Konina i prezydenta miasta Piotra Korytkowskiego, przekazał je Paweł Adamów. Nie zabrakło życzeń od Rady Rodziców i Samorządu Szkoły.

Po wspólnym zdjęciu nadszedł czas na słodki i mniej słodki poczęstunek, przygotowany na najwyższym poziomie, przez rodziców.

W tym roku szkolnym naukę w pierwszych klasach PSM rozpoczęło ponad 40 uczniów.
Źródło: materiały nadsyłane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Za treść tych informacji PAP S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności.

TAGI:
 
KOMENTARZE: 0 PRZEJDŹ NA FORUM

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

 
newsletter

TAGI

PARTNERZY 


  Związek Gmin Wiejskich  

KONTAKT
Polska Agencja Prasowa SA
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (+48 22) 509 22 22
Faks: (+48 22) 509 22 34
REDAKCJA SERWISU SAMORZĄDOWEGO PAP
ul. Bracka 6/8, 00-502 Warszawa
Tel.: (22) 509 29 25
Faks: (22) 509 23 72, (22) 509 22 20
e-mail: samorzad@pap.pl
e-mail klubowy: klub@pap.pl
DZIAŁ SPRZEDAŻY I OBSŁUGI KLIENTA
Rafał Szafrański
Tel.: (22) 509 27 03
Kom.: 722 202 428
r.szafranski@pap.pl
PAP Copyright © PAP SA 2013 .
Redakcja  |  O portalu  |  Licencje  |  Polityka Prywatności  |  v 1.4.25